Գևորգ Սաֆարյանի դատավճիռն անպայման կբողոքարկվի 01/16/2017   18:38  |  Քրեական խրոնիկոն
Ոստիկանի նկատմամբ ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելու մեջ մեղադրվող, Հիմնադիր խորհրդարանի անդամ Գևորգ Սաֆարյանն այսօր դատապարտվեց երկու տարվա ազատազրկման:
Նա դատավճռով մեղավոր ճանաչվեց ՀՀ քրեական օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին մասով՝ իշխանության ներկայացուցչի նկատմամբ կյանքի կամ առողջության համար ոչ վտանգավոր բռնություն գործադրելը:
Ի դեպ, հոդվածի այս մասը նախատեսում է նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով տուգանք կամ կալանք՝ առավելագույնը մեկ ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկում՝ առավելագույնը հինգ տարի ժամկետով:
Իրենց ճառերում մեղադրողը միջնորդել էր ամբաստանյալին դատապարտել երկուսուկես տարվա ազատազրկման, իսկ պաշտպանը՝ կայացնել արդարացման դատավճիռ:
Գևորգ Սաֆարյանի պաշտպան, փաստաբան Տիգրան Հայրապետյանը «Փաստինֆո»-ի լրագրողին հայտնեց, որ անպայման բողոքարկելու է դատավճիռը Վերաքննիչ դատարան:
19:54 07/07/2016  |  Դատական ռեպորտաժներՍանկցիաներ՝ Գեւորգ Սաֆարյանի գործով դատական նիստին. Armtimes.com
17:08 23/06/2016  |  Դատական ռեպորտաժներՄի մութ անկյունում հարվածեցին ոստիկանին, որ հետո ասեն՝ Գևորգն եկավ, խփեց, արյունահոսեց. Գևորգ Սաֆարյան
18:06 14/06/2016  |  Դատական կուրյոզներՊաշտպանը տուժողին ուզում էր հարցեր ուղղել մոտիկից
17:29 14/06/2016  |  Դատական ռեպորտաժներԱյլ 7-8 քաղաքացիներ հարվածներ են հասցրել, սակայն մեղադրանք առաջադրվել է միայն Գևորգ Սաֆարյանին. պաշտպան
19:58 06/06/2016  |  Դատական ռեպորտաժներՑուցարարներից մեկն էլ կախվել էր տուժողի մարմնից, ասելով՝ շատ եմ քեզ սիրում. տուժող
16:20 06/06/2016  |  Դատական ռեպորտաժներՏիգրան Հայրապետյանը նորից միջնորդեց կալանավորումը փոխել այլ խափանման միջոցի կամ կիրառել գրավ
14:46 01/06/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՍա քաղաքական գործ է և իրավաբանության հետ կապ չունի. Գևորգ Սաֆարյան

Геворк Сафарян приговорен к двум годам заключения 01/16/2017   22:05  |  Криминальная хроника
Суд в Ереване сегодня приговорил активиста оппозиционного движения “Учредительный парламент” Геворка Сафаряна, обвиняемого в применении в отношении полицейского не опасного для жизни насилия, к двум годам лишения свободы.
Он был признан виновным по части 1 статьи 316(Применение не опасного для жизни и здоровья насилия в отношении представителя власти) Уголовного кодекса РА.
В своей речи обвинение ходатайствовало приговорить подсудимого к двум с половиной годам заключения, а адвокат – вынести оправдательный приговор.
Адвокат Геворка Сафаряна  - Тигран Айрапетян - в беседе с корреспондентом “ФактИнфо" заявил о намерении обжаловать приговор в Апелляционном суде.
14:28 23/06/2016  |  Административное правоКС Армении удовлетворил заявление Геворка Сафаряна, постановив пересмотреть вынесенный в отношении него судебный акт
16:19 02/05/2016  |  Криминальная хроникаДело в отношении Геворка Сафаряна направлено в суд
18:35 14/03/2016  |  Актуальная темаДело в отношении активиста оппозиционного фронта “Новая Армения” Геворка Сафарян направлено на доследование
12:55 11/03/2016  |  Актуальная тема Апелляционный суд Армении отклонил жалобу на продление ареста Геворку Сафаряну
11:41 25/02/2016  |  Криминальная хроника Суд продлил срока ареста члена “Учредительного парламента” Геворка Сафаряна на месяц
13:14 24/02/2016  |  Актуальная темаЗащита Геворка Сафаряна подала апелляцию на решение суда об отказе в замене ареста на залог
12:47 16/01/2016  |  Лента новостейАктивист оппозиционного движения “Новая Армения” Геворк Сафарян прекратил голодовку, а Кюрегян - продолжает