Հակառակորդի ԱԹՍ-ներին հակազդող կայանքներն արդեն գործում են 12/22/2016   18:11  |  ԼՐԱՀՈՍ
Երեւանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտի նախագծած կայանքներն արդեն ծառայություն են իրականացնում Զինված ուժերի ստորաբաժանումներում՝ հակազդելով հակառակորդի անօդաչու թռչող սարքերին (ԱԹՍ):
Ս.թ. ապրիլի 12-ին Մեդիամաքսը պատմել էր, որ Երեւանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտը աշխատում է ԶՈՒ-ի համար հատուկ ռադիոտեղորոշիչ կայան մշակելու ուղղությամբ, որը կֆիքսի շփման գիծը կամ պետական սահմանը հատած ԱԹՍ-ները:
Երեւանի կապի միջոցների գիտահետազոտական ինստիտուտի տնօրեն, տեխնիկական գիտությունների դոկտոր Մհեր Մարկոսյանը Մեդիամաքսին հայտնել է, որ այսօր արդեն կայանքները ծառայություն են իրականացնում ԶՈՒ ստորաբաժանումներում:
«Մեր ստեղծած լոկացիոն համակարգերը կարող են «տեսնել» եւ ուղեկցել հակառակորդի ԱԹՍ-ները` տալով դրանց գտնվելու եւ ընթացքի ճշգրիտ կոորդինատները մինչեւ 20 կմ հեռավորության վրա», - ասել է նա:
Մհեր Մարկոսյանի խոսքով` ինստիտուտի գիտական թիմը համագործակցում է մի քանի այլ ընկերությունների հետ եւ այդ համագործակցության արդյունքում շուտով կստեղծվեն նոր համակարգեր:
13:54 22/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը մարում է ՌԴ-ից պաշտպանական վարկի գծով ԱԱՀ-ի պարտքը
14:14 02/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱզգ-բանակ բանաձևն ընդունելով որպես նպատակ, անհրաժեշտ է վերանայել ՀՀ կրթական գործընթացը

Станции по противодействию БПЛА противника уже функционируют 12/22/2016 19:12 | Лента новостей
Спроектированные Ереванским научно-исследовательским институтом средств связи станции уже служат в подразделениях ВС Армении, противодействуя беспилотным летательным аппаратам (БПЛА) противника.
12 апреля текущего года Медиамакс писал, что Ереванский научно-исследовательский институт работает над разработкой специальных радиолокационный станций, которые будут фиксировать нарушающие границу беспилотники.
Директор Ереванского научно-исследовательского института средств связи, доктор технических наук Мгер Маркосян сообщил Медиамакс, что станции уже служат в подразделениях ВС Армении.
«Созданные нами локационные станции могут «видеть» и сопровождать БПЛА противника, давая точные координаты их положения и траекторию на расстоянии 20 км», - сказал он.
По словам Мгера Маркосяна, научная команда института сотрудничает с рядом компаний, и в результате этого сотрудничества скоро будут созданы новые системы.