Վանաձորում հնչած կրակոցների դեպքով քրեական գործ հարուցվել է սպանության փորձի հատկանիշներով 12/16/2016   11:25  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` դեկտեմբերի 15-ին Վանաձորում տեղի ունեցած սպանության փորձի դեպքի առթիվ:
Ինչպես տեղեկացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, 2016 թվականի դեկտեմբերի 16-ին՝ ժամը 00.15-ին, Վանաձորի բժշկական կենտրոնից ահազանգ է ստացվել առ այն, որ Վանաձորի բնակիչ, 1989 թվականին ծնված Դ.Քոչարյանը, պարանոցի շրջանում հրազենային վնասվածքով, տեղափոխվել է իրենց մոտ:
Ձեռնարկված անհետաձգելի քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է դեպքի վայրը, որի զննությամբ հայտնաբերվել են հրազենի 2 պարկուճ, արնանման հետքեր:
Կրակոցներ «Ֆուլ Հաուս» բարի մոտ. 25-ամյա երիտասարդը ծանր վնասվածքով տեղափոխվել է հիվանդանոց
Նախնական տվյալներով՝ 2016 թվականի դեկտեմբերի 15-ին առերևույթ հանցագործություն կատարած անձը, ապօրինաբար կյանքից զրկելու դիտավորությամբ, ապօրինի կերպով կրած հրազենից Վանաձոր քաղաքի Ուսանողական փողոցում գտնվող սրճարանի մոտ կրակոցներ է արձակել նույն քաղաքի բնակիչ 27-ամյա Դ.Քոչարյանի ուղղությամբ, սակայն իր կամքից անկախ հանգամանքներում հանցագործությունն ավարտին չի հասցրել:
Դեպքի առթիվ Լոռու մարզային քննչական վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասերի հատկանիշներով:
Քրեական գործի շրջանակներում Դ.Քոչարյանը ճանաչվել է տուժող, էական նշանակություն ունեցող մի շարք հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել է դատաբժշկական փորձաքննություն, հարցաքննվել մի շարք վկաներ:

По факту стрельбы в Ванадзоре возбуждено уголовное дело по статье "покушение на убийство” 12/16/2016   11:41  |  Криминальная хроника
Следственным управлением Следственного комитета Армении по Лорийской области возбуждено уголовное дело по факту покушения на убийство, имевшего место 15-го декабря в Ванадзоре.
Как сообщает пресс-служба СК, 16-го декабря в 00:15 из медцентра Ванадзора поступил сигнал о том, что житель Ванадзора Д. Кочарян, 1989 года рождения с огнестрельным ранением в области шеи был доставлен к ним.
В результате предпринятых неотложных следственных действий установлено место происшествия, при осмотре которого были обнаружены две гильзы и следы, похожие на кровь.
“По предварительным данным, 15-го декабря 2016 года предполагаемый преступник близ кафе на улице Усанохакан в Ванадзоре из незаконно имевшегося при нем оружия открыл стрельбу в 27-летнего жителя того же города Д. Кочаряна, однако по не зависящим от его воли обстоятельствам не довел преступление до конца”, - говорится в сообщении.
По данному факту следственным управлением по Лорийской области возбуждено уголовное дело по признакам статьи 34-104(Покушение на убийство) и части 1 стати 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств) УК РА.
“В рамках уголовного дела Д. Кочарян признан потерпевшим. Для выяснения целого ряда обстоятельств, имеющих существенное значение, назначена судебно-медицинская экспертиза, допрошены ряд свидетелей. Предварительное следствие продолжается”, - отмечается в сообщении.