Ադրբեջանական զինուժը հայ դիրքապահների ուղղությամբ կրակոցներ է արձակել ‹‹CBD›› և ‹‹Իստիգլալ›› տիպի դիպուկահար հրացաններից 12/14/2016   10:03  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Դեկտեմբերի 13-ի լույս 14-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հարավային /Հադրութ/, արևելյան /Մարտունի-Ակնա/ և հյուսիսարևելյան /Մարտակերտ/ ուղղություններով հակառակորդը շարունակել է  տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից խախտել հրադադարի պահպանման ռեժիմը: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ  ՊՆ  մամուլի ծառայությունը:
Շուրջ 90 անգամ տեղ գտած խախտումների ընթացքում ադրբեջանական զինուժը հայկական դիրքերի ուղղությամբ արձակել է մոտ 1900 կրակոց, որից 56-ը`‹‹CBD›› և ‹‹Իստիգլալ›› տիպի դիպուկահար հրացաններից: Բացի հրաձգային զինատեսակներից Մարտակերտի պաշտպանական ուղղությամբ հակառակորդը կիրառել է նաև 60 մմ-ոց ականանետ /3 արկ/:
Հավատարիմ մնալով ընտրած մարտավարությանը, ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները հիմնականում ձեռնպահ են մնացել ադրբեջանական կողմի սադրիչ գործողություններին պատասխանելուց և հակազդիչ քայլերի  դիմել միայն խիստ անհրաժեշտության դեպքում:
Առաջնագծի ամբողջ երկայնքով Արցախի զինված ուժերը շարունակում են վստահորեն իրականացնել իրենց առջև դրված մարտական խնդիրը:

ВС Азербайджана ночью нарушали режим перемирия в южном, восточном и северо-восточном направлениях передовой - Минобороны НКР 12/14/2016   10:18  |  Карабахский конфликт
В ночь на 14-е декабря ВС Азербайджан нарушили режим прекращения огня в южном (Гадрут), восточном (Мартуни-Акна) и северо-восточном (Мартакерт) направлениях линии соприкосновения с ВС Нагорно-Карабахской Республики более 90 раз, сообщает пресс-служба Министерства обороны НКР.
Противник произвел по армянским позициям около 1900 выстрелов из стрелкового оружия различных калибров, из которых 56  - из снайперских винтовок “СВД” и “Истиглал”. Помимо стрелкового оружия, азербайджанские ВС в направлении оборонительных позиций Мартакета применил также 60-миллиметровый миномет (3 снаряда).
“Передовые подразделения Армии обороны, следуя выбранной тактике, в основном, воздерживались от ответных шагов на провокационные действия азербайджанской стороны, прибегая к контрмерам только в случае крайней необходимости. Вооруженные силы Арцаха продолжают уверенно выполнять поставленную перед ними боевую задачу по всей протяженности передовой линии”, - говорится в сообщении.