«Լուսավոր Հայաստանը», «Քաղաքացիական պայմանագիրը» և «Հանրապետությունը» կդառնան մեկ կուսակցությո՞ւն 12/12/2016   13:54  |  Քաղաքական
«Լուսավոր Հայաստան», «Քաղաքացիական պայմանագիր» և «Հանրապետություն» կուսակցությունները դեկտեմբերի 12-ին ստորագրել են հուշագիր, որով քաղաքական ուժերը խորհրդարանական ընտրություններին հանդես կգան համատեղ քաղաքական գործունեությամբ: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` այս մասին տեղեկացնում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության Facebook-ի էջը:
«««Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը, «Հանրապետություն» կուսակցությունը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը՝
- հավատարիմ լինելով Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը պաշտպանելու իրենց հանձնառությանը,
- գիտակցելով Հայաստանի առջև ծառացած խնդիրների լուծման հրատապությունը,
- ելնելով Հայաստանի արդիականացման և ժողովրդավարական զարգացման առաջնահերթությունից,
- ականջալուր լինելով հակասությունները հարթելու և համագործակցության հիմքեր դնելու հանրային պահանջին,
Համաձայնության եկան համատեղ քաղաքական գործունեություն ծավալելու մասին:
Ըստ այդմ՝ «Լուսավոր Հայաստան» կուսակցությունը, «Հանրապետություն» կուսակցությունը, «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը՝
ա) 2017 թվականի խորհրդարանական ընտրություններին և Երևանի ավագանու ընտրություններին կմասնակցեն միասնաբար՝ ընտրական դաշինքով:
բ) համատեղ գործունեության (այդ թվում՝ նոր ուժերի ներգրավման) վերաբերյալ որոշումները կկայացնեն կոնսենսուսով:
գ) համատեղ գործունեության արդյունքում կսկսեն բանակցություններ միասնական կուսակցություն ստեղծելու վերաբերյալ:
դ) հետամուտ են Հայաստանում եվրոպական մոդելի՝ իրավական, ժողովրդավարական, սոցիալական պետության
կառուցմանը՝ ազգային լավագույն առանձնահատկությունների և հետաքրքրությունների համադրությամբ։
ե) արձանագրում են, որ իրենց համատեղ գործունեությունը հիմնված է Հայաստանի շահերի գերակայության սկզբունքի վրա և նպատակ ունի ապահովել Հայաստանի երկարատև ու կայուն զարգացումը:

Три оппозиционные партии Армении объединились для участия в парламентских выборах 12/12/2016   14:38  |  Избирательное право
Партии “Светлая Армения”, “Гражданский  договор” и “Республика” 12-го декабря подписали меморандум о развертывании совместной политической деятельности.
“Партии, будучи верны своим обязательствам по защите суверенитета и независимости Армении, осознавая актуальность решения стоящих перед страной проблем, исходя из приоритетов современного и демократического развития, а также общественного требования по сглаживанию противоречий и закладыванию основ для сотрудничества, пришли к согласию относительно развертывания совместной политической деятельности”, - отмечается в заявлении, размещенном на странице “Гражданского договора” в соцсети Facebook.
Сообщается также, что вышеупомянутые политсилы примут участие в предстоящих выборах в парламент и Совет старейшин Еревана единым избирательным блоком.
Отмечается, что решения касаемо совместной деятельности, в том числе и привлечения новых сил в данный процесс, будут приниматься путем консенсуса. По итогам совместной деятельности начнутся переговоры по созданию единой партии.
Напомним, очередные выборы в парламент Армении пройдут весной 2017 года. Это будут первые выборы после принятия в декабре 2015 года изменений в Конституцию Армении, предусматривающих переход страны к парламентской модели правления.