ԱԳ նախարարը Համբուրգում մասնակցեց ՀԱՊԿ արտգործնախարարների հանդիպմանը 12/08/2016   15:04  |  ԼՐԱՀՈՍ
Դեկտեմբերի 8-ին Համբուրգում` ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի 23-րդ նստաշրջանի շրջանակներում, Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցեց Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ պետությունների արտգործնախարարների հանդիպմանը։ Այս մասինհայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Նախարարները քննարկեցին Հավաքական անվտանգության խորհրդի 2016թ. հոկտեմբերին Երևանում կայացած նստաշրջանի որոշումների կատարման ընթացքը, ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքականության համադրման հարցեր։
Հանդիպման մասնակիցները մտքեր փոխանակեցին ԵԱՀԿ արտգործնախարարների խորհրդի օրակարգային հարցերի շուրջ, անդրադարձան գլոբալ և տարածաշրջանային խնդիրներին, ահաբեկչության դեմ պայքարին, Մերձավոր Արևելքում, Սիրիայում տեղի ունեցող գործընթացներին։
ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները քննարկեցին դեկտեմբերի երկրորդ կեսին Սանկտ-Պետերբուրգում կայանալիք Հավաքական անվտանգության խորհրդի նախապատրաստման հարցերը, մտքեր փոխանակեցին ՀԱՊԿ կանոնադրական մարմինների աշխատանքների վերաբերյալ։

Глава МИД Армении принял участие во встрече глав внешнеполитических ведомств стран ОДКБ в Гамбурге 12/08/2016   15:19  |  Лента новостей
Министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 8-го декабря принял участие во встрече глав МИД стран Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) в Гамбурге.
Встреча проходила на полях 23-й сессии Совета глав МИД стран ОБСЕ.
Как сообщает пресс-служба МИД Армении, министры обсудили ход выполнения принятых на заседании в Ереване в октябре 2016 года решений, вопросы сопоставления внешней политики стран-членов ОДКБ.
Участники встречи обменялись мнениями вокруг вопросов повестки дня заседания Совета глав МИД стран ОБСЕ, коснулись глобальных и региональных проблем, борьбы с терроризмом и событий на Ближнем востоке и Сирии.
Министры обсудили также вопросы подготовки к заседанию Совета коллективной безопасности в Санкт-Петербурге, которое пройдет во второй половине декабря, обменялись мнениями вокруг деятельности уставных органов ОДКБ.
00:39 13/10/2016  |  Лента новостейБордюжа: в период эффективного председательства Армении в ОДКБ были приняты ряд важных решений