Արցախի ՄԻՊ-ը հանդես կգա զեկույցով 12/05/2016   15:25  |  ԼՐԱՀՈՍ
Սույն թվականի ապրիլին Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմական գործողությունների առաջին իսկ օրը Արցախի մարդու իրավունքների պաշտպանի հաստատությունը հանձնառություն է ստանձնել միջազգային իրավապաշտպան հանրությանը ներկայացնել Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից թույլ տրված դաժանությունների և միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտումների փաստերը: Այս մասին նշվում է Արցախի ՄԻՊ-ի ֆեյսբուքյան էջում։
ԼՂՀ մարդու իրավունքների առաջին պաշտպան Յուրի Հայրապետյանն ապրիլի 21-ին հրապարակել է ադրբեջանական դաժանությունների վերաբերյալ նախնական հանրային զեկույց: Զեկույցը վերաբերում է ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով մարդու իրավունքների բազմաթիվ խախտումներին, այդ թվում՝ գլխատումների, խոշտանգումների, զինծառայողների և քաղաքացիական անձանց մարմինների անարգման փաստերին, ինչպես նաև քաղաքացիական օբյեկտների հրետակոծությանը: Զեկույցը մշակվել է բաց աղբյուրների հիման վրա (մամուլ, սոցիալական ցանցեր և այլն):
ԼՂՀ մարդու իրավունքների երկրորդ պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը ԼՂՀ Ազգային ժողովի առջև հրապարակավ հանձնառել է իրականացնել փաստահավաք առաքելություն` նպատակ ունենանալով մշակել ապրիլյան պատերազմի հետևանքով Ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից թույլ տրված մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ վերջնական զեկույց: Փաստահաված առաքելությունը նախաձեռնվել է ԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի 2016թ. մայիսի 11-ի որոշմամբ՝ «Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին» ԼՂՀ օրենքի հոդված 11-րդ հոդվածի 4-րդ մասի հիման վրա:
Դեռևս շարունակվող փաստահավաք առաքելության ընթացքում արդեն իսկ կատարվել են բազմաթիվ այցեր, ականատեսների հետ տասնյակ հարցազրույցներ, ռազմական, բժշկական և տեխնիկական մասնագետների հետ խորհրդակցություններ, ինչպես նաև ԼՂՀ պետական մարմիններից տեղեկատվության տրամադրման մասին հարցումներ և բաց աղբյուրների մշտադիտարկում:
Փաստահավաք առաքելության ընթացքում անհրաժեշտություն է առաջացել առանձին զեկույցով անդրադառնալ մարդու իրավունքների երաշխավորման տեսանկյունից հատուկ կարևորություն ունեցող հարցի, այն է` Ադրբեջանական զինված ուժերի վարքագիծը իրենց հսկողության ներքո հայտնվածների նկատմամբ:
Ադրբեջանական զինված ուժերի կարճաժամկետ կամ երկարաժամկետ հսկողություն են ունեցել ընդհանուր թվով 31 անձանց կամ նրանց մարմինների նկատմամբ (այդ թվում` 3 քաղաքացիական անձ)` երեք աշխարհագրական ուղղություններով յոթ առանձին միջադեպերի հետևանքով: Ադրբեջանի հսկողության ներքո հայտնվածների շուրջ 90%-ը ենթարկվել են պատերազմական հանցանքների. նրանք խոշտանգվել են, պատժվել են մահվան, կամ նրանց մարմիններն անարգվել են: Այդ հանցանքները կրել են համակարգված և կազմակերպված բնույթ, քանի որ կատարվել են բոլոր երեք աշխարհագրական ուղղություններով` ապրիլի 2-ին Արցախի կողմի անձանց նկատմամբ հսկողություն հաստատած բոլոր ադրբեջանական զինվորական ստորաբաժանումների կողմից:
Արցախի Հանրապետության մարդու իրավունքների պաշտպանի նոր հանրային զեկույցը հրապարակվելու է ս/թ դեկտեմբերի 9-ին: Նույն օրը Ռուբեն Մելիքյանը հանդես կգա մամուլի ասուլիսով:
10:23 02/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՂարաբաղի ՄԻՊ-ը ադրբեջանական ագրեսիայի վերաբերյալ նոր զեկույց կհրապարակի
12:16 12/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի Օմբուդսմենն այցելել է «Շուշի» ՔԿՀ
14:22 30/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախի ՄԻ պաշտպանն իր աշխատակազմին հանձնարարելու է ուսումնասիրել «թեժ գծի» կազմակերպման ֆլամանդական մոդելը
19:46 02/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼՂՀ ՄԻՊ-ը անգլերենով հրապարակել է Ադրբեջանի կողմից անթույլատրելի ու անխտրական զենքի գործադրման փաստերի վերաբերյալ իրավական գնահատականը
12:04 29/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂՀ ՄԻՊ-ը հրաժարականի դիմում է ներկայացրել
21:14 22/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂՀ մարդու իրավունքների պաշտպանն ադրբեջանական դաժանությունների վերաբերյալ իր միջանկյալ զեկույցը ներկայացրել է միջազգային կառույցներին
18:59 06/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԼՂՀ ՄԻՊ-ը դիմել է ՄԱԿ-ի` մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարին՝ բարձրաձայնելով միջազգային իրավունքի խախտումների մասին

Омбудсмен НКР опубликует новый доклад об учиненных в апреле азербайджанскими ВС зверствах 12/05/2016   16:41  |  Лента новостей
Омбудсмен Нагорно-Карабахской Республики 9 декабря опубликует новый доклад об учиненных азербайджанскими ВС зверствах и допущенных ими грубейших нарушениях международного права в ходе развязанных Баку в апреле с.г военных действий.
В тот же день Защитник прав человека НКР выступит с пресс-конференцией, сообщается на странице омбудсмена Арцаха в соцсети Фейсбук.
В записи упоминается о предварительном докладе бывшего омбудсмена НКР Юрия Айрапетяна от 21-го апреля, который был составлен на основе данных из открытых источников(пресса, социальные сети и т.д.) В докладе представлены многочисленные факты нарушений прав человека вследствие азербайджанской агрессии, в том числе обезглавливания, пыток и глумления над телами военнослужащих и гражданских лиц, артобстрелов гражданских объектов.
Второй омбудсмен НКР Рубен Меликян поручил провести сбор фактов с целью составить окончательный доклад относительно нарушений азербайджанскими ВС прав человека  во время апрельской войны.
В ходе все еще продолжающейся миссии по сбору фактов совершены многочисленные визиты, проведены десятки интервью с очевидцами, а также консультации с  медицинскими и техническими специалистами. Кроме того, как отмечается в сообщении, государственными органами НКР направлены запросы на предоставление информации и осуществлен мониторинг открытых источников.
В ходе миссии по сбору фактов возникла необходимость в отдельном докладе касательно вопроса, представляющего особую важность с точки зрения гарантий прав человека. В  частности, речь идет о поведении азербайджанских ВС в отношении лиц, оказавшихся под их контролем. Отмечается, что ВС Азербайджана установили краткосрочный или долгосрочный контроль над 31 лицом, в том числе 3 гражданскими лицами, вследствие 7 отдельных инцидентов по 3 разным географическим направлениям.
Как отмечается в сообщении,в отношении примерно 90% оказавшихся под контролем Азербайджана лиц совершены военные преступления: их пытали, обрекали на смерть или глумились над их телами. Эти преступления носили системный и организованный характер, так как были совершены по всем трем географическим направлениям всеми азербайджанскими военными подразделениями, установившими 2 апреля контроль над лицами арцахской стороны.