ԼՂՀ ՄԻՊ-ը դիմել է ՄԱԿ-ի` մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարին՝ բարձրաձայնելով միջազգային իրավունքի խախտումների մասին 04/06/2016   18:59  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի կատարվածը միջազգային մարդասիրական նորմերի կոպիտ խախտում է: «Փաստինֆո»-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Յուրի Հայրապետյանը:
«Ադրբեջանի կողմից բազմաթիվ անգամներ ոտնահարվել է  Ժնևյան կոնվենցիայի պահանջները, ըստ որի՝ չի կարելի զենք կիրառել խաղաղ բնակչության նկատմամբ, սակայն ինչպես տեսնում ենք հրետակոծվեց Մարտակերտը և Մարտունին, սպանվեցին խաղաղ բնակիչներ, զոհվեց 12 տարեկան անչափահաս երեխա, ևս երկուսը վիրավորում ստացան»,- ասաց Յուրի Հայրապետյանը հավելելով, որ այս ամենը ռազմական հանցագործություններ են:
ԼՂՀ ՄԻՊ-ը նաև նշեց, որ դիմել է ՄԱԿ-ի` մարդու իրավունքների գլխավոր հանձնակատարին, Եվրախորհրդի մարդու իրավունքների ինստիտուտին, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ ու մարդասիրական հարցերով զբաղվող միջազգային բոլոր կառույցներին:
Այս պահի դրությամբ որևէ արձագանք չկա, սակայն հրապարակվել է այդ դիումներից մեկը:
ԼՂՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանն ակնկալում է, որ արձագանքը կլինի ոչ թե գրավոր, այլ շոշափելի, կոնկրետ քայլերով:
Նա նաև նշեց, որ հետամուտ են լինելու, որ Արցախի քաղաքացիների ոտնահարված իրավունքների մասին բարձրաձայնվեն և համապատասխան գնահատականի արժանանա, հնարավորության դեպքում՝ ոտնահարված իրավունքները վերականգնվեն:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԼՂՀ ՄԻՊ-ը այս իրավիճակի վերաբերյալ հայտարարություն էր տարածել նշելով, որ ցինիկաբար արհամարհելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի հիմնարար սկզբունքները և հավատարիմ մնալով իր հակամարդկային քաղաքականությանը, հարևան երկիրն ակտիվորեն օգտագործում է քաղաքակիրթ հասարակության կողմից դատապարտվող` ռազմական գործողությունների այնպիսի կեղտոտ մեթոդ, ինչպիսինն է քաղաքացիական օբեկտների ու բնակավայրերի հրետակոծումը, ինչի հետևանքով, ցավոք, կան զոհեր ու վիրավորներ խաղաղ բնակչության, այդ թվում երեխաների շրջանում:
Յուրի Հայրապետյանը կոչ էր արել ՄԱԿ-ի` մարդու իրավունքների գլխավոր Հանձնակատարին, Եվրախորհրդի` մարդու իրավունքների Հանձնակատարին, մարդու իրավունքների պաշտպանությամբ ու մարդասիրական հարցերով զբաղվող միջազգային բոլոր կառույցներին, միջազգային հանրությանը դատապարտել Ադրբեջանի բարբարոսական գործողությունները և ստիպել նրան դադարեցնել անհապաղ դրանք:
18:12 06/04/2016  |  Միջազգային լրահոսԷրդողան. «Ադրբեջանի հետ հազարամյա եղբայրություն ունենք»
18:06 06/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿԽՄԿ-ն ԼՂՀ առողջապահության նախարարությանը կտրամադրի առաջին բուժօգնության անհրաժեշտ դեղեր և բժշկական պարագաներ
17:09 06/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱրցախին մարդասիրական աջակցությունը կհամակարգի ՀՀ ԱԻ նախարարությունը
17:06 06/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՖրանսիայում Արդբեջանի դեսպանատան մոտ հայկական համայնքը բողոքի ﬔծ ցույց է կազմակերպել
16:47 06/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱդրբեջանի ՊՆախարարության տարածած հատարարությունը, թե հայկական ուժերը տարբեր տրամաչափի ականանետերից կրակ են վարում, իրականությանը չի համապատասխանում
15:01 06/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՎալենսիայի հայ համայնքը ևս ﬕացել է Ադրբեջանի ագրեսոր քաղաքականության դեմ բողոքի ակցիաներին

Омбудсмен НКР обратился к Верховному комиссару ООН в связи с военными преступлениями Азербайджана 04/06/2016 20:33 | Актуальная тема
Омбудсмен Нагорно-Карабахской Республики Юрий Айрапетян обратился к международным структурам и правозащитным организациям в связи с учиненными азербайджанцами зверствами над мирным населением Республики Арцах.
Как заявил в беседе с “ФактИнфо” Юрий Айрапетян, совершенное Азербайджаном является грубейшим нарушением норм международного гуманитарного права.
Азербайджан многократно попирал требования Женевской конвенции, которой запрещено применять оружие в отношении мирного населения, однако, как мы видим, артобстрелу подверглись Мартакерт и Мартуни, были убиты мирные жители, погиб 12-летний ребенок, еще двое получили ранения”, - сказал Юрий Айрапетян, отметив, что все вышеописанное - не что иное, как военные преступления.
По состоянию на данный момент ответа пока не поступало, однако было опубликовано одно из заявлений.
Омбудсмен НКР рассчитывает на серьезную реакцию с принятием конкретных шагов.
Он также отметил, что он проследит за тем, чтобы факты попрания прав граждан Арцаха удостоились соответствующей оценки и чтобы при возможности права были восстановлены.
Напомним, что ранее омбудсмен НКР распространил заявление, в котором отметил, что соседняя страна, цинично пренебрегая фундаментальными принципами гуманитарного права и оставаясь верной своей бесчеловечной политике, активно пользуется такими осуждаемыми цивилизованным обществом грязными методами ведения войны, как артобстрелы гражданских объектов и населенных пунктов, которые привели к жертвам и раненым среди мирного населения, в том числе детей.
Юрий Айрапетян призвал Верховного комиссара ООН по правам человека, комиссара Совета Европы по правам человека, все международные структуры, занимающиеся защитой прав человека и гуманитарными вопросами, все международное сообщество осудить варварские действия Азербайджана и заставить его немедленно прекратить их.