Բանակցային սեղանին կան լավ գաղափարներ և առաջարկներ, որոնք կարող են համընդհանուր խաղաղության համար լավ հիմք ծառայել. Ուորլիք 11/30/2016   15:49  |  ԼՐԱՀՈՍ
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ԱՄՆ համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը հայտարարել է, որ համանախագահի պաշտոնը թողնում է անձնական պատճառներից ելնելով: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին Ուորլիքը ասել է ադրբեջանական ԱՊԱ-ին տված հարցազրույցում:
«Իմ հեռանալու պատճառն անձնական բնույթի է: Ես ամերիկացի դիվանագետի հաջողված կարիերա եմ կառուցել և ծառայության 30 տարիներից հետո մտադիր եմ աշխատել մասնավոր ոլորտում»,- ասել է Ուորլիքը: Նա նշել է, որ մոտ ապագայում կհայտարարվի ժամանակավոր համանախագահի անունը: Նա հայտարարել է, որ իր համար մեծ պատիվ է եղել ՄԽ ամերիկացի համանախագահի պաշտոնը զբաղեցնելը:
«Ես վստահ եմ, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահները հավատարիմ են հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը, կողմերից և ոչ մեկը չի ցանկանում պատերազմ: Կայուն խաղաղության հասնելու մեր բոլոր ջանքերն ուղղված են հենց դրան»,- նշել է Ուորլիքը:
Անդրադառնալով հակամարտության կարգավորմանը` համանախագահն ասել է, որ բանակցային սեղանին կան լավ գաղափարներ և առաջարկներ, որոնք կարող են համընդհանուր խաղաղության համար լավ հիմք ծառայել:
«Նախագահներ Իլհամ Ալիևը և Սերժ Սարգսյանը նշել են, որ հավատարիմ են հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Այս պահին մենք ամենաշատը ցանկանում ենք, որ նախագահները քաղաքական կամք դրսևորեն և իրենց վրա վերցնեն բանակցային գործընթացը զարգացնելու պարտավորությունը»,- ընդգծել է Ուորլիքը:
Անդրադառնալով Համբուրգում հնարավոր հանդիմանը` նա փաստել է, որ ԵԱՀԿ անդամ երկրների արտգործնախարարների հանդիպումն իրենք դիտարկում են որպես Ադրբեջանի և Հայաստանի երկխոսության շարունակության հնարավորություն:
13:50 23/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄԽ համանախագահի պաշտոնից Ջեյմս Ուորլիքի հեռանալը անսպասելի չէր. Շավարշ Քոչարյան
15:41 21/11/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՋեյմս Ուորլիքը վայր կդնի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահի լիազորությունները
18:35 22/09/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները Նյու Յորքում հանդիպել են Հայաստանի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներին
22:00 15/08/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՉնայած օգոստոսին պլանավորված ոչինչ չկա, համանախագահները փորձում են շարունակել երկու երկրների ԱԳ նախարարների հետ կապը. Ջեյմս Ուորլիք
16:04 27/07/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահները համաձայնության են եկել ԵԱՀԿ մոնիթորինգային խումբն ընդլայնելու շուրջ
21:47 07/07/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՋեյմս Ուորլիք. ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովը Ղարաբաղի հարցով քննարկումները շարունակելու լավ հնարավորություն է
21:53 24/06/2016  |  ՀարցազրույցՂարաբաղի խնդիրը մեկ կամ երկու հանդիպումով լուծում չի ստանալու, սակայն սա մեծ առաջընթաց էր. Ջեյմս Ուորլիք
22:57 08/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՋեյմս Ուորլիք. ԼՂ-ում խաղաղության հաստատման համար եկել է ժամանակը
17:03 13/01/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԼայնամասշտաբ պատերազմը կավերի տարածաշրջանը, և հավատացած ենք, որ կողմերը դա հասկանում են. Ջեյմս Ուորլիք.Tert

На столе переговоров лежат хорошие идеи и предложения, которые могут послужить основой для установления всеобъемлющего мира - Уорлик 11/30/2016   16:33  |  Карабахский конфликт
Американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик заявил, что оставляет свой пост по личным причинам.
Об этом, как передает “Арменпресс”, он сказал в интервью агентству АПА.
“Причины моего ухода – сугубо личные. Я построил удачную карьеру американского дипломата и после 30 лет службы хочу поработать в частном секторе”,- сказал Джеймс Уорлик.
Он подчеркнул, что в ближайшее время станет известно имя следующего сопредседателя Минской группы ОБСЕ от США.
Джеймс Уорлик заявил также, что для него было большой честью занимать пост американского сопредседателя Минской группы ОБСЕ.
“Я уверен, что президенты Армении и Азербайджана верны своим обязательствам по мирному урегулированию карабахского конфликта. Ни одна из сторон не хочет войны. Все наши общие усилия направлены на обеспечение стабильного мира”,- сказал Джеймс Уорлик.
Он подчеркнул, что на переговорном столе лежат хорошие идеи и предложения, которые могут послужить хорошей основой для установления всеобъемлющего мира.
“Президенты Серж Саргсян и Ильхам Алиев заявили, что верны своим обязательствам по мирному урегулированию карабахского конфликта. В данный момент мы хотим этого больше всего. Мы желаем, чтобы президенты проявили политическую волю  и взяли на себя обязательства по развитию переговоров”,- отметил Джеймс Уорлик.
Что касается возможной встречи в Гамбурге, Джеймс Уорлик заявил, что они рассматривают саммит министров ИД стран-членов ОБСЕ как возможность продолжения диалога между Арменией и Азербайджаном.
Фото: Аrmenpress
14:01 19/11/2016  |  Карабахский конфликтПозиции Армении и России в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфлитка совпадают - Констатин Косачев
15:30 18/11/2016  |  Карабахский конфликтПосле апрельской войны Алиев понял, что не может решить карабахскую проблему военным путем – депутат парламента Армении