Ապրիլյան պատերազմից հետո Ալիևը հասկացել է, որ ռազմական ճանապարհով չի կարող խնդիրը լուծել. Արտակ Զաքարյան 11/18/2016   13:45  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների մակարդակով հանդիպումները հույսի այն տարրերն են, որ խնդիրը կարող է տեղից շարժվել, որովհետև հանդիպման բացակայությունը կամ երկար ընդմիջումը բացասական ազդեցություն են ունենում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման վրա: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
«Ադրբեջանի նախագահի ոչ կառուցողական մոտեցումները, իր երկրում ու բանակցությունների սեղանին միմյանցից տարբերվող հայտարարություններ անելը գլխավոր պատճառներից են, որ մենք այսօր ունենք ձգձգված և այս պահի դրությամբ լուծման հեռանկար չունեցող հակամարտություն: Հայաստանը շարունակում է լինել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության բնակչության անվտանգության երաշխավորը և խաղաղ բանակցություններով հարցի կարգավորմանը հասնելու ջատագովը: Հայաստանը միշտ պատրաստ է եղել ցանկացած մակարդակով հանդիպումների»,- ընդգծեց Զաքարյանը:
Պատգամավորը հավելեց, որ հայկական կողմը միշտ ասել է, որ այդ հանդիպուﬓերից պետք է լինեն ակնկալիքներ, դրանք պետք է ունենան շարունակություն: Նրա խոսքով՝ հանդիպումները միշտ իմաստ են ունենում այն դեպքում, երբ դրանց ժամանակ ձեռք բերված պայմանավորվածությունները պահպանվում են: Երբ Վիեննայում Ադրբեջանը համաձայնում է հետաքննության մեխանիզմների տեղադրմանը և դա դառնում է կոնսենսուսով որոշված խնդիր, իսկ հետո հրաժարվում է այդ մեխանիզմների ներդրումից, դա չի կարող առողջացնել բանակցային մթնոլորտը: Սա խոսում է այն մասին, որ Ադրբեջանը տեսնում է մեկ ճանապարհ՝ ավանտյուրաներ, կոնֆլիկտային իրավիճակի ձգձգում, պատերազմի վտանգ և պատրանք ստեղծել»,- նշեց Արտակ Զաքարյանը:
Ազգային ժողովի արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահն այն կարծիքին է, որ Ադրբեջանի նախագահը նման կերպ փորձում է լուծել մեկ խնդիր՝ երկարացնել իր և իր ընտանիքի իշխանությունը: Նրա խոսքով՝ Ալիևը վախի և թշնամանքի մթնոլորտում է պահում իր հասարակությանը, փորձում է ընդհանուր թշնամու կերպար ստեղծել, իսկ դա հեշտացնում է Ալիևի ռեժիմի ավտորիտար կառավարումը Բաքվում»,- նշեց նա:
Արտակ Զաքարյանը գտնում է, որ ապրիլյան պատերազմից հետո Ալիևը հասկացել է, որ ռազմական ճանապարհով չի կարող խնդիրը լուծել: «Հանուն իր իշխանության Ալիևը պատրաստ է իր բանակում գնալ ﬔծ զոհողությունների»,- եզրափակեց Զաքարյանը:
18:59 03/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՆախագահների հանդիպման պայմանավորվածություն չկա, հնարավոր է միայն արտգործնախարարների հանդիպում. Շավարշ Քոչարյան

После апрельской войны Алиев понял, что не может решить карабахскую проблему военным путем – депутат парламента Армении 11/18/2016   15:30  |  Карабахский конфликт
Встречи на уровне президентов Армении и Азербайджана являются теми обнадеживающими элементами, которые могут сдвинуть с места решение проблемы, так как отсутствие встреч или  длительный перерыв в переговорах могут негативно сказаться на мирном урегулировании нагорно-карабахского конфликта. Такое мнение в беседе с информагентством “Арменпресс” высказал председатель постоянной комиссии Национальлного Собрания Армении по внешним сношениям Артак Закарян.
“Неконструктивные подходы президента Азербайджана, озвучивание им в своей стране и за столом переговоров взаимопротиворечащих заявлений являются одними из главных причин того, что мы имеем затянувшийся и не имеющий на данном этапе перспективы разрешения конфликт”, - отметил Закарян.
Он подчеркнул, что Армения продолжает оставаться гарантом безопасности населения Нагорно-Карабахской Республики и сторонником достижения урегулирования вопроса путем мирных переговоров.
“Армения всегда была готова к встречам на любом уровне”, - заявил Артак Закарян.
По словам депутата, встречи обретают смысл в случае соблюдения достигнутых на них договоренностей.
“Поведение Азербайджана, который в ходе саммита в Вене сначала соглашается на внедрение механизмов расследования инцидентов, решение о котором было достигнуто по итогам консенсуса, а затем отказывается от этого, не может оздоравливать  атмосферу переговоров. Это говорит о том, что Азербайджан видит лишь один путь к решению проблемы: авантюры, затягивание конфликтной ситуации, создание угрозы и иллюзии войны”, - отметил Артак Закарян.
Депутат также выразил мнение, что президент Азербайджана таким образом пытается решить одну проблему – продлить свою власть и власть своей семьи.
По словам Закаряна, Алиев держит свое общество в атмосфере страха и вражды, пытается создать образ общего врага, что облегчает алиевскому режиму процесс авторитарного управления в Баку.
По мнению Артака Закаряна, после апрельской войны президент Азербайджана Ильхам Алиев понял, что не может решить проблему военным путем.
“Ради того, чтобы остаться у власти, Алиев готов идти на большие жертвы в армии”, -резюмировал Артак Закарян.
11:18 18/11/2016  |  Карабахский конфликтГлавы МИД РФ и Франции обсудили карабахское урегулирование
18:23 17/11/2016  |  Карабахский конфликтРоссия считает актуальной идею создания механизма расследования инцидентов в зоне карабахского конфликта - Захарова
09:55 17/11/2016  |  Лента новостейПрезидент Армении: если Баку захочет вновь испытать судьбу, то пусть подготовится к худшему сценарию
18:01 16/11/2016  |  Лента новостейПрезидент Армении: Я был бы не против создания горячей линии между Ереваном и Баку, если это принесет пользу
17:41 16/11/2016  |  Лента новостейГлава МИД Армении обвинил Азербайджан в срыве венских и санкт-петербургских договоренностей по карабахскому урегулированию
15:16 12/11/2016  |  Карабахский конфликтПредумышленные действия властей Азербайджана не оставляют альтернативы статус-кво – замглавы МИД Армении
16:21 11/11/2016  |  Карабахский конфликтПолитолог Александр Искандарян считает невозможным достижение резкого прорыва в карабахском урегулировании с приходом Трампа
18:21 08/11/2016Баку должен определиться в вопросе продолжения переговоров по Карабаху в формате сопредседателства МГ ОБСЕ – Налбандян
17:41 08/11/2016  |  Карабахский конфликтАзербайджан нарушил условия Венского документа, не уведомив о широкомасштабных военных учениях – глава МИД Армении