Ադրբեջանը փորձում է մոլորության մեջ գցել միջազգային հանրությանը. Էդվարդ Նալբանդյան 11/16/2016   16:56  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վիեննայում եւ Սանկտ Պետերբուրգում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները կյանքի չեն կոչվում Ադրբեջանի պատճառով: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ նման հայտարարությամբ հանդես եկավ ՀՀ արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը Մոլդովայի փոխվարչապետ, արտաքին գործերի եւ եվրոպական ինտեգրման նախարար Անդրեյ Գալբուրի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսի ընթացքում:
«Միաժամանակ ադրբեջանական կողմը փորձում է մոլորության մեջ գցել միջազգային հանրությանը, խեղաթյուրել իրականությունը, որպեսզի խուսափի կյանքի կոչելու այն պարտավորությունները, որոնք ստանձնել է այդ գագաթնաժողովների ընթացքում:
Սկզբում ադրբեջանցիներն ասում էին, որ այն, ինչի մասին խոսում են եռանախագահող երկրների նախարարները, հայտարարությունը, որը հրապարակվել էր Վիեննայում հանդիպումից հետո, սոսկ իրենց անձնական կարծիքն է: Նրանք գուցե չէին երեւակայում, որ ընդամենը մեկ ամիս անց կհայտնվեն բավականին անհարմար վիճակում, քանի որ Սանտկ Պետերբուրգի գագաթնաժողովից հետո հրապարակվեց նոր հայտարարություն արդեն նախագահների մակարդակով, որտեղ վերահաստատվեցին Վիեննայում ձեռք բերված պայմանավորվածությունները:
Այդ ի՞նչ պայմանավորվածություններ էր վերահաստատում Ադրբեջանի ղեկավարը Սանտկ Պետերբուրգում: Այդ ինչպե՞ս է պատահում, որ բոլորը մի բան են հասկանում եւ ոչմիմիայն մեկ երկիր՝ ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, իսկ Ադրբեջանը լրիվ ուրիշ բան է հասկանում»,-ասաց ՀՀ արտգործնախարարն՝ ընդգծելով, որ Ադրբեջանն առաջին անգամը չէ, որ նման վարվելակերպ է դրսեւորում:
Նա նշեց, որ եռանախագահները դեռ վաղուց են կոչ արել Ադրբեջանին անել նույնը, ինչ Հայաստանը, այն է՝ համաձայնել  հետաքննական մեխանիզմների ստեղծմանը:
«Ադրբեջանը դեռ 2011 թվականից է շարունակում պնդել իր կեղծարարությունը եւ բացահայտ սուտը: 2011, 2012 թվականներին տեղի ունեցած հանդիպումների ընթացքում, երբ որ Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի նախագահներն իրենց հայտարարության մեջ նշեցին այդ հետաքննական մեխանիզմների ստեղծման անհրաժեշտության մասին, հաջորդ օրը նրանք վերադառնում են Բաքու եւ ասում, որ չկա պայմանավորվածություն:
Ադրբեջանը խոչընդոտում է ստեղծել բանակցային գործընթացի առաջխաղացման համար անհրաժեշտ պայմանները, ինչու, որովհետեւ վախենում է, որ ավելի ակնհայտորեն կպարզվի, որ խախտողն է, չնայած, որ բոլորն էլ գիտեն՝ ով է խախտողը»,-եզրափակեց ՀՀ արտգործնախարարը:
18:59 03/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՆախագահների հանդիպման պայմանավորվածություն չկա, հնարավոր է միայն արտգործնախարարների հանդիպում. Շավարշ Քոչարյան
17:39 03/11/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԼՂ հակամարտության կարգավորման շուրջ բանակցությունները սառեցված են. Շավարշ Քոչարյան
13:12 28/10/2016  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում Թուրքիայի դեսպան. «Ղարաբաղի հարցը արնահոսող վերք է Թուրքիայի համար»
17:30 27/10/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԿքննարկեն ԼՂ հակամարտության կարգավորման ՄԽ համանախագահների առաջարկները
17:04 26/10/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՈչ ոք հենց այնպես կյանքում հող չի զիջի, բայց տրամաբանությունը ենթադրում է, որ պետք է բանակցել. Պարգև սրբազան

Глава МИД Армении обвинил Азербайджан в срыве венских и санкт-петербургских договоренностей по карабахскому урегулированию 11/16/2016 17:41 | Лента новостей
Достигнутые в Вене и Санкт–Петербурге договоренности по карабахскому урегулированию до сих пор не реализованы по вине Азербайджана. Об этом, как передает “Арменпресс”, заявил министр иностранных дел Армении Эдвард Налбандян в ходе совместной конференции со своим молдавским коллегой Андреем Галбуром.
“Одновременно азербайджанская сторона пытается ввести в заблуждение мировое сообщество, исказить реальное положение дел, чтобы избежать выполнения взятых на себя в ходе саммитов обязательств”, - сказал Налбандян.
Глава МИД Армении напомнил, что после встречи в Вене, Азербайджан называл заявления сопредседателей их личным мнением.
"Они даже не могли вообразить, что спустя всего месяц окажутся в весьма неудобной ситуации, так как после санкт-петербургского саммита было обнародовано новое заявление уже на уровне президентов трех стран, в котором были подтверждены достигнутые в Вене договоренности”, - отметил Эдвард Налбандян.
“Так какие же договоренности подтверждал глава Азербайджана в Санкт-Петербурге? Как же так получается, что все, не только одна страна, Россия, США, Франция, понимают одно, а Азербайджан - совсем другое”, - заявил глава МИД Армении, напомнив о том, что Баку неоднократно вел себя таким образом.
Налбандян отметил, сопредседатели давно призывают Азербайджан последовать примеру Армении – согласиться на создание механизмов расследования.
“Азербайджан с 2011 года продолжает прибегать к фальсификациям и откровенной лжи. В ходе состоявшихся в 2011-2012гг. встреч, на которых президенты, Армении, РФ и Азербайджана в своем заявлении указали на необходимость создания этих механизмов расследования, на следующий день азербайджанская сторона возвращается в Баку и заявляет, что нет такой договоренности. Азербайджан чинит препятствия для создания условий, необходимых для продвижения переговорного процесса, потому что боится, что станет еще очевидней, кто нарушает режим прекращения огня, хотя все и так знают это”, - резюмировал Налбандян.