«Ադրբեջանի կողմից ԼՂ հակամարտությանը կրոնական երանգ տալու փորձերն ուղղակի անհեթեթ են». Էդուարդ Շարմազանով 11/08/2016   15:29  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը նոյեմբերի 8-ին ընդունել է Հայաստանում Իրանի Իսլամական Հանրապետության փոխդեսպան Շահբազ Սոլբիին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատավական ծառայությունը:
Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել բարեկամ Իրանի հետ զարգացող բազմակողմ հարաբերությունները եւ նշել, որ թեեւ բարեկամական, մշակութային եւ հոգեւոր կապերը դարերի պատմություն ունեն, այնուամենայնիվ կա մեծ ներուժ՝ առավել զարգացնելու եւ սերտացնելու փոխշահավետ հարաբերությունները տարբեր մակարդակներում, իրականացնելու բազմաթիվ ծրագրեր, որոնց կյանքի կոչման հարցում նշանակալի դերակատարություն կարող են ունենալ խորհրդարանական բարեկամական խմբերը:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային հարցերին՝ Էդուարդ Շարմազանովն ընդգծել է, որ Հայաստանը կարեւորում է ԼՂ հակամարտության կարգավորման հարցում Իրանի հավասարակշռված դիրքորոշումը՝ ի տարբերություն Թուրքիայի: Այս համատեքստում Էդուարդ Շարմազանովը նշել է՝ հայ-իրանական հարաբերությունների բարձր մակարդակը վերահաստատում է, որ Ադրբեջանի կողմից հակամարտությանը կրոնական երանգ տալու փորձերն ուղղակի անհեթեթ են:
ԻԻՀ փոխդեսպան Շահբազ Սոլբին շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար եւ նույնպես կարեւորել հայ-իրանական կապերի սերտացումը՝ նշելով, որ առավել մեծ ներուժ կա զարգացնելու քաղաքական եւ տնտեսական կապերը, զբոսաշրջությունը, բեռնափոխադրումների ոլորտը, որի համար նպաստաբեր նշանակություն ունի Հայաստանի՝ ԵՏՄ-ին անդամակցությունը:

Вице-спикер НС Армении назвал абсурдными попытки Азербайджана придать нагорно-карабахскому конфликту религиозную окраску 11/08/2016   16:15  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов во вторник принял вице-посла Исламской Республики Иран (ИРИ) в РА Шахбаза Солби, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Э.Шармазанов высоко оценил многосторонние отношения с дружественным Ираном и отметил, что, хотя культурные и духовные связи двух стран насчитывают многовековую историю, тем не менее, есть весомый потенциал для дальнейшего развития и упрочения взаимовыгодных отношений на различных уровнях, реализации множества программ, в реализации которых  существенную роль могут сыграть парламентские группы дружбы.
Коснувшись региональных проблем, вице-спикер НС подчеркнул, что Армения ценит взвешенную позицию ИРИ(в отличие от Турции) в вопросе урегулирования нагорно-карабахского конфликта.
В этом контексте Э.Шармазанов указал на высокий уровень армяно-иранских отношений, подтверждающих, что  попытки Азербайджана придать нагорно-карабахскому конфликту религиозную окраску просто абсурдны.
Вице-посол ИРИ Шахбаз Солби, поблагодарив за теплый прием, в свою очередь, подчеркнул важность укрепления армяно-иранских отношений, констатировав большой потенциал для развития политических и экономических связей, туризма, сферы грузоперевозок с учетом благоприятного для этого фактора - членства Армении в ЕАЭС.
На встрече обсуждены также вопросы, представляющие обоюдный интерес.
11:08 08/11/2016  |  Карабахский конфликтБаку дал согласие на встречу глав МИД Армении и Азербайджана в Гамбурге