Էդուարդ Շարմազանովը հանդիպել է Հայաստանում Չեխիայի դեսպանի հետ 01/29/2015   15:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ, Հայաստան-Չեխիա բարեկամական խմբի ղեկավար Էդուարդ Շարմազանովը հունվարի 29-ին հանդիպել է ՀՀ-ում Չեխիայի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պետր Միկիսկայի հետ: Այս մասին տեղեկացնում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչություն:
Ողջունելով հյուրին՝ Էդուարդ Շարմազանովը նշել է, որ նախորդ տարում հայ-չեխական միջխորհրդարանական կապերն ունեցել են զարգացման արդյունավետ ընթացք, ինչին նպաստել են երկու երկրների խորհրդարանականների փոխայցերը: Պարոն Շարմազանովը հույս է հայտնել, որ ընթացիկ տարում այդ հարաբերություններն առավել կամրապնդվեն ու կընդլայնվեն:
Նա ընդգծել է, որ 2015 թ. հայ ժողովրդի համար կարեւոր տարի է. Հայաստանում եւ արտերկրում Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա տարելիցին նվիրված բազմաթիվ միջոցառումներ են նախատեսվում: Այս համատեքստում պարոն Շարմազանովը շնորհակալություն է հայտնել Չեխիայի խորհրդարանում Հայոց ցեղասպանությանը նվիրված ցուցահանդես կազմակերպելու հարցում պատրաստակամություն հայտնելու համար:
ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից վերջին օրերին սահմանին եւ շփման գծում խախտման դեպքերին: Նա ընդգծել է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների վերջին հայտարարությունը հստակ հասցեագրված էր Ադրբեջանին՝ հավատարիմ մնալու հրադադարի պահպանման ռեժիմին:
Էդուարդ Շարմազանովը եւս մեկ անգամ փաստել է, որ ՀՀ իշխանությունները ԼՂ խնդրի լուծումը տեսնում են բացառապես խաղաղ ճանապարհով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի եռանախագահների ձեւաչափով: ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումն այլընտրանք չունի:
Զրուցակիցները քննարկել են հայ-չեխական խորհրդարանական հարաբերությունների զարգացմանը, խորհրդարանական պատվիրակությունների փոխայցերի ակտիվացմանը վերաբերող հարցեր:
Պետր Միկիսկան բարձր է գնահատել երկու երկրների միջեւ ձեւավորված բարեկամական հարաբերությունները եւ այս համատեքստում կարեւորել միջխորհրդարանական գործակցության զարգացումը:

Вице-спикер парламента Армении: Реализация права народа НКР на самоопределение не имеет альтернативы 01/29/2015   18:20  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Республики Армения, руководитель группы дружбы Армения – Чехия Эдуард Шармазанов 29 января встретился с Чрезвычайным и полномочным послом Чешской Республики в РА Петром Микиской. Об этом сообщает пресс-служба парламента Армении.
Приветствуя гостя, Э.Шармазанов отметил, что в прошедшем году армяно-чешские межпарламентские связи эффективно развивались, чему способствовали взаимные визиты парламентариев двух стран. Вице-спикер НС выразил надежду, что в текущем году эти отношения еще более окрепнут и расширятся. Он подчеркнул, что 2015 год важен для армянского народа: в Армении и за рубежом намечены многочисленные мероприятия, посвященные 100-й годовщине Геноцида армян.В этом контексте Э.Шармазанов поблагодарил за выражение готовности организовать в парламенте Чехии выставку к этой дате.
Вице-спикер НС обратился к нарушениям Азербайджаном в последние дни границы и линии соприкосновения. Он подчеркнул, что последнее заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ четко адресовано Азербайджану – оставаться верными режиму соблюдения перемирия. Г-н Шармазанов вновь констатировал, что власти РА видят решение нагорно-карабахской проблемы исключительно мирным путем, в формате тройки сопредседателей МГ ОБСЕ. По словам вице-спикера, реализация права народа Арцаха на самоопределение не имеет альтернативы.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся развития армяно-чешских парламентских отношений, активизации взаимных поездок парламентских делегаций.
П.Микиска высоко оценил сложившиеся между двумя странами дружественные отношения и в этом контексте подчеркнул важность развития межпарламентского взаимодействия.