Հանրային ծառայությունների հանձնաժողովը հակված է նվազեցնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը 11/07/2016   13:26  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հանրային ծառայությունները կարգավորող հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Նազարյանը պարզաբանել է, թե ինչու է հանձնաժողովը որոշում կայացրել սեփական նախաձեռնությամբ վերանայել էլեկտրաէներգիայի սակագինը:
Ազգային ժողովում լրագրողների հետ զրույցում Ռոբերտ Նազարյանն ասաց, որ էլեկտրաէներգիայի սակագինն այդ վերանայման արդյունքում կնվազի:
«Համաձայն օրենքի՝ մենք սակագները վերանայելու իրավունք ունենք երկու դեպքում: Վերանայում ենք, եթե ունենք հայտ որևէ ընկերությունից կամ եթե մենք գտնում ենք, որ անհրաժեշտություն կա համակարգի ֆինանսական կայունությունն ապահովելու համար, մեր նախաձեռնությամբ սկսում ենք վերանայել: Եթե հիշում եք, 2014թ. մեր նախաձեռնությամբ սկսեցինք էլեկտրաէներգիայի սակագնի վերանայում իրականացնել, և մեզ մեղադրում էին, թե ինչո՞ւ եք սկսել, եթե նման հայտ չկա, որովհետև այն ժամանակ գնում էր սակագների բարձրացում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Նազարյանը:
Նա հավելեց, որ այս դեպքում ակնհայտ է, որ ջերմային կայաններին վաճառվող գազի գինը սահմանվում է 15 դոլարով ավելի ցածր, բնական է, որ էլեկտրաէներգիայի սակագինը ևս պետք է վերանայվի և համարժեք գնահատական տրվի:
«Տվյալ պարագայում ակնհայտ է, որ հանձնաժողովը հակված է իջեցնել էլեկտրաէներգիայի սակագինը»,- ընդգծեց Նազարյանը:
Հարցին, որքանո՞վ կնվազի էլեկտրաէներգիայի սակագինը, Նազարյանը պատասխանեց. «Ես այս պահին կդժվարանամ այդ հարցին պատասխանել, որովհետև, բացի իմ նշած բաղադրիչից, մենք նաև նոր ֆինանսական տարի ենք սկսում: Այս ընթացքում եղել են նաև որոշակի ներդրումներ, որոնք մենք պետք է հաշվի առնենք: Բոլոր ընկերություններին արդեն ուղարկել ենք համապատասխան գրություն, որ սակագինը վերանայելու գործընթաց ենք սկսել և խնդրել ենք իրենց բոլոր խնդիրները ներկայացնեն մեզ, որպեսզի մենք հաշվարկ կատարենք և ճիշտ ազդակ հաղորդենք սակագնին»:
Ռոբերտ Նազարյանը հայտնեց, որ արդեն նոյեմբերի վերջին հստակ կունենան գազի սակագինը, որը գործողության մեջ կմտնի հունվարի 2017թ. -ից, իսկ դեկտեմբերի վերջին կլինի էլեկտրաէներգիայի սակագնի մասին որոշումը, որը կգործի 2017թ. փետրվարի 1-ից:

КРОУ Армении склоняется к снижению тарифов на электроэнергию 11/07/2016   14:06  |  Лента новостей
Председатель Комиссии по регулированию общественных услуг(КРОУ)Армении Роберт Назарян назвал причины, по которым регулятор по собственной инициативе рассматривает вопрос пересмотра тарифов на электроэнергию.
“По закону, мы имеем право на пересмотр тарифов на электроэнергию в 2 случаях: при обращении к нам какой-либо из компаний, или же в случае, если мы считаем, что возникла необходимость обеспечения финансовой стабильности системы, и тогда мы начинаем по собственной инициативе рассматривать вопрос о пересмотре тарифов на электроэнергию”, -сказал в понедельник Роберт Назарян в беседе с журналистами, передает “Арменпресс”.
Он напомнил, что  в 2014 году КРОУ по собственной инициативе приступила к рассмотрению вопроса о пересмотре тарифов на электроэнергию.
"Тогда  нас обвиняли в том, что мы взялись за это дело в условиях отсутствия заявок. Речь тогда шла о повышении тарифов”,- отметил  Роберт Назарян.
Председатель КРОУ Армении пояснил, что в условиях снижения цены на газ для ТЭЦ на 15 долларов, естественно,  тариф на электроэнергию должен быть пересмотрен.
“В данной ситуации очевидно, что КРОУ склоняется в сторону понижения тарифов на электроэнергию”,- подчеркнул Роберт Назарян, затруднившись при этом указать конкретные цифры.
Председатель КРОУ Армении сообщил, что уже в ноябре будут известны тарифы на газ, которые вступят в силу с января 2017 года, а в конце декабря будет готово решение о тарифах на электроэнергию, которые начнут действовать с 1-го февраля 2017 года.