Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահն այցելել է Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիր 11/03/2016   13:46  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պաշտոնական այցով Երեւանում գտնվող Սլովակիայի Հանրապետության Ազգային խորհրդի նախագահ Անդրեյ Դանկոն եւ նրա գլխավորած պատվիրակության անդամները ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ Էդուարդ Շարմազանովի եւ ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանի ուղեկցությամբ նոյեմբերի 3-ին այցելել են Ծիծեռնակաբերդի Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ հասարակայնության եւ տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Անդրեյ Դանկոն եւ պատվիրակության անդամները Սլովակիայի Ազգային խորհրդի անունից ծաղկեպսակ են դրել Հայոց մեծ եղեռնի հուշարձանին, ծաղիկներ խոնարհել անմար կրակի մոտ եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել Սուրբ նահատակների հիշատակը։
Հյուրերը եղել են Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացել Հայոց ցեղասպանությունը հավաստող փաստաթղթերին ու վավերագրերին, գրառում կատարել հուշամատյանում։
Անդրեյ Դանկոն, կիսելով իր տպավորությունները, նշել է.- «Վշտակցելով եւ մեծ հարգանքով խոնարհվելով այս հուշարձանի առաջ՝ ես երբեք չեմ փորձում թաքցնել արցունքներս»։

Делегация во главе со спикером парламента Словакии почтила в Ереване память жертв Геноцида армян 11/03/2016   15:25  |  Лента новостей
Находящийся с официальным визитом в Ереване председатель Национального Совета Словацкой Республики Андрей Данко и члены возглавляемой им делегации 3 ноября посетили в Ереване мемориал жертв Геноцида армян в Османской Турции.
Как сообщает пресс-служба Национального Собрания Армении, в ходе визита словацкую делегацию сопровождали вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов и председатель Постоянной комиссии НС по внешним связям Артак Закарян.
Андрей Данко и члены делегации от имени НС Словакии возложили венок к мемориалу, цветы к Вечному огню и почтили молчанием память Святых мучеников.
Гости побывали в Музее-институте Геноцида армян, ознакомились с документами и материалами о преступлении века, а также оставили запись в памятной книге.
А.Данко, делясь впечатлениями, отметил: “Скорбя и преклоняясь перед этим мемориалом, я никогда не пытаюсь скрыть слезы”.