Հարգանքի տուրք 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ի զոհերի հիշատակին 10/27/2016   12:13  |  ԼՐԱՀՈՍ
Տասնյոթ տարի առաջ` հոկտեմբերի 27-ին, ՀՀ Ազգային Ժողովի նիստերի դահլիճում ոճրագործության զոհ դարձան Աժ նախագահ, Ազգային հերոս Կարեն Դեմիրճյանը, վարչապետ, Ազգային հերոս Վազգեն Սարգսյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Յուրի Բախշյանը, Ռուբեն Միրոյանը, Արցախյան ազատամարտի հերոս, պատգամավոր Արմենակ Արմենակյանը, պատգամավորներ Միքայել Քոթանյանը, Հենրիկ Աբրահամյանը եւ նախարար Լեոնարդ Պետրոսյանը։
Մեր պետականության կայացման գործում նրանց կատարածը, մեծ ներդրումն ու նվիրումն անմոռանալի եւ ուսանելի են: Մինչեւ օրս էլ նրանց հիշում են։
2016 թվականի հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը, ԱԺ փոխնախագահներ Էդուարդ Շարմազանովը եւ Հերմինե Նաղդալյանը, ԱԺ պատգամավորները, զոհված գործիչների հարազատները, խորհրդարանի աշխատակազմի ներկայացուցիչները, խորհրդարանում հավատարմագրված լրագրողները ծաղիկներ են դրել ոճրագործության զոհերի հիշատակը հավերժացնող հուշակոթողին եւ լռությամբ ու խոնարհումով հարգել նրանց հիշատակը։
ԱԺ նախագահ Գալուստ Սահակյանը 1999 թվականի հոկտեմբերի 27-ին տեղի ունեցածը որակել է ողբերգություն՝ պետության եւ մեր ժողովրդի համար։

В Армении почтили память жертв теракта в парламенте 1999 года 10/27/2016   12:35  |  Лента новостей
Депутаты Национального Собрания Армении почтили минутой молчания память жертв теракта, совершенного 27 октября 1999 года в парламенте.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, 27 октября 2016 г. председатель НС Галуст Саакян, вице-спикеры парламента Эдуард Шармазанов и Эрмине Нагдалян, депутаты, родные погибших деятелей, сотрудники аппарата НС и аккредитованные в парламенте журналисты возложили цветы к мемориалу жертв злодеяния и почтили молчанием их память.
"Их свершения, большой вклад и преданность делу становления нашей государственности незабываемы и поучительны. До сих пор их помнят", - отмечается в сообщении.
Спикер парламента Армении охарактеризовал происшедшее 27 октября 1999 г. как трагедию для государства и нашего народа.