Մոսկվա-Երևան վթարի գործով հարցաքննվել են ավտոբուսի ուղևորներն ու բեռնատարի վարորդը 10/17/2016   15:06  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ին նոր տեղեկություններ է հայտնի դարձել` հոկտեմբերի 14-ին Հյուսիսային Օսեթիայիում` Բեսլան քաղաքից 6 կմ հեռավորության վրա տեղի ունեցած ավտոբուստի վթարի դեպքով:
Մոսկվա-Երևան ոչ կանոնավոր ուղևորափոխադրում իրականացրած ավտոբուսի սեփականատեր և վարորդ Կարեն Պողոսյանն երկքաղաքացիություն ունի:
Մեր տեղեկություններով, ավտոբուսը բախվել է ճանապարհի աջ մասում կայանված «Սկանյա» մակնիշի բեռնատարին, որն էլ իր առջևում կայանված՝ Լեքսուս մակնիշի ավտոմեքենային:
Հայտնի է դարձել նաև, որ «Սկանյա» մակնիշի բեռնատարի վարորդ՝ Իսաբեկով Խալիդը ազգությամբ չեչեն է:
ՌԴ ՆԳՆ քննչական վարչության՝ Հյուսիսային Օսեթիայի Հանրապետության ստորաբաժանման վարույթում հարուցված քրեական գործի շրջանակներում հարցաքննվել են ինչպես ավտոբուսի ուղևորներն այնպես էլ բեռնատարի վարորդը:
Նշանակվել են դատաբժշկական և ավտոտեխնիկական փորձաքննություններ:
Հիշեցնենք, որ վթարի հետևանքով մահացել է 5 անձ, որոնցից 3 ազգությամբ ռուս են երկուսը՝ հայ, ավտոբուսի վարորդը ևս մահացել է:
Ավելի վաղ ՀՀ քննչական կոմիտեն տեղեկացրել էր, որ դեպքի առթիվ ՌԴ ՆԳՆ-ն հարուցել է քրեական գործ՝ ՌԴ քրեական օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի 5-րդ մասի հատկանիշներով (Ճանապարհային երթևեկության և տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու և ավելի մարդու մահ)։

По делу о ДТП под Бесланом допрошены пассажиры автобуса “Москва-Ереван” и водитель грузовика 10/17/2016   15:26  |  Криминальная хроника
“ФактИнфо” стали известны новые подробности о трагическом ДТП с участием автобуса “Москва-Ереван”, произошедшем 14-го октября под Бесланом.
Владелец и водитель попавшего в аварию автобуса Карен Погосян имел двойное гражданство.
По сведениям “ФактИнфо”, водитель автовоза марки “Скания” Халид Исабеков – чеченец. Автобус протаранил припаркованный на обочине грузовик, который, в свою очередь, врезался в стоявший впереди “Лексус”.
В рамках уголовного дела, расследуемого подразделением следственного управления МВД РФ по Северной Осетии-Алании, допрошены как пассажиры автобуса, так и водитель грузовика. Назначены судебно-медицинская и автотехническая экспертизы.
Напомним, ДТП с участием автобуса, следовавшего из Москвы в Ереван, произошло 14-го октября на рассвете на 8-м километре "Кавказ" на территории Северной Осетии. По предварительным данным, автобус на полном ходу врезался в припаркованный на обочине автовоз Scania. В автобусе находились 52 человека.
В результате ДТП погибли пять человек, трое из которых – граждане РФ, русские по национальности. Двое из погибших, в числе которых водитель, – граждане Армении, армяне. Еще 27 человек, среди которых четверо детей в возрасте от 10 до 15 лет, получили телесные повреждения разной степени тяжести.
Ранее СК Армении сообщил, что по данному факту подразделением следственного управления МВД РФ по Республике Северная Осетия-Алания возбуждено уголовное дело по признакам части 5 статьи 264(Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть двух или более лиц) УК РФ.