5 զոհերից 3-ը ՌԴ քաղաքացի են, ազգությամբ ռուս, իսկ 2-ը՝ հայ. ՀՀ ՔԿ 10/14/2016   12:33  |  Արտակարգ պատահարներ
Մոսկվա-Երևան երթուղին իրականացնող ավտոբուսի վթարի դեպքի առթիվ ՌԴ ՆԳՆ-ն  հարուցել է քրեական գործ։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց ՀՀ ՔԿ նախագահի խորհրդական Սոնա Տռուզյանը՝ նշելով, որ ՔԿ-ի ներկայացուցիչն ընդգրկվել է ՌԴ-ում ստեղծված օպերատիվ շտաբի կազմում։
Հոկտեմբերի 14-ին՝ Մոսկվայի ժամանակով առավոտյան ժամը 04:30-ի սահմաններում, Հյուսիսային Օսեթիայիում` Բեսլան քաղաքից 6 կմ հեռավորության վրա, վթարի է ենթարկվել ոչ կանոնավոր ուղևորափոխադրում իրականացնող Մոսկվա-Երևան երթուղին իրականացնող ավտոբուսը:
ՌԴ-ում վթարված ավտոբուսը պատկանել է Կարեն Պողոսյանին
«ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի հանձնարարությամբ ՌԴ-ի քննչական մարմիններում ՀՀ ՔԿ ներկայացուցիչ Իլյա Վարովն անմիջապես կապ է հաստատել իրավասու մարմինների հետ և ընդգրկվել վթարի կապակցությամբ ՌԴ-ում ստեղծված օպերատիվ շտաբի կազմում։
ՌԴ ՆԳՆ քննչական վարչության՝ Հյուսիսային Օսեթիայի ստորաբաժանման վարույթում հարուցվել է քրեական գործ ՌԴ քրեական օրենսգրքի 264-րդ հոդվածի 5-րդ մասի հատկանիշներով (Ճանապարհային երթևեկության  և տրանսպորտային միջոցների շահագործման կանոնները խախտելը, որն անզգուշությամբ առաջացրել է երկու և ավելի մարդու մահ)։ Մշակվել են աշխատանքային վարկածներ, և ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ վթարի պատճառները պարզելու ուղղությամբ։
Մոսկվա-Երևան վթարի հետևանքով տուժածների անունները հայտնի են
Նախնական տվյալներով՝ վթարի հետևանքով մահացել է 5 անձ, որոնցից 3-ը  ՌԴ քաղաքացիներ են, ազգությամբ ռուս, 2-ը՝ ՀՀ քաղաքացի, ազգությամբ հայ, որոնցից մեկը վարորդն է։ Վնասվածք է ստացել 27 մարդ։
Նախաքննության ընթացքի մասին պարբերաբար զեկուցվում է ՀՀ ՔԿ նախագահին։ Քննությամբ պարզված հանգամանքների մասին տեղեկություն կտրամադրվի լրացուցիչ»,- հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեից։
12:02 14/10/2016  |  Արտակարգ պատահարներՆախնական տվյալներով՝ վթարի ենթարկված Մոսկվա-Երևան ավտոբուսի վարորդը քնած է եղել
11:59 14/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ-ում վթարված ավտոբուսը պատկանել է Կարեն Պողոսյանին
11:53 14/10/2016  |  Արտակարգ պատահարներՄոսկվա-Երևան վթարի հետևանքով տուժած 2 երեխա գտնվում են վերակենդանացման բաժանմունքում
11:38 14/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԿազմակերպվել է Ավտոբուսի վթարից առողջական խնդիրներ չունեցող քաղաքացիների վերադարձը Հայաստան
11:28 14/10/2016  |  Արտակարգ պատահարներՀայտնի են ՌԴ-ում ավտոբուսի վթարի հետևանքով զոհվածներից երկուսի անունները
10:49 14/10/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահը ցավակցական ուղերձ է հղել Մոսկվայից Երևան ժամանող ավտոբուսի վթարի կապակցությամբ
10:45 14/10/2016  |  Արտակարգ պատահարներՄոսկվա-Երևան վթարի հետևանքով տուժածների անունները հայտնի են
08:54 14/10/2016  |  Արտակարգ պատահարներՎթարի է ենթարկվել Մոսկվա-Երեւան ավտոբուսը. կան զոհեր ու վիրավորներ

СК Армении уточнил гражданство погибших в ДТП под Бесланом 10/14/2016   12:55  |  Чрезвычайное просшествие
Уголовное дело возбуждено по факту ДТП с участием автобуса “Москва-Ереван” в Северной Осетии. Об этом “ФактИнфо” сообщила советник председателя Следственного комитета Армении Сона Трузян.
14-го октября примерно в 04:30 по московскому времени автобус “Москва-Ереван”, осуществляющий нерегулярные пассажирские перевозки, попал в ДТП на трассе в шести километрах от города Беслан в Северной Осетии.
Сона Трузян также проинформировала, что по поручению председателя Следственного комитета Армении представитель СК РА в следственных органах РФ Илья Варов немедленно связался с компетентными органами и был включен в состав оперативного штаба, созданного в России в связи с аварией.
Подразделением следственного управления МВД РФ по Республике Северная Осетия-Алания возбуждено уголовное дело по признакам части 5 статьи 264(Нарушение правил дорожного движения и эксплуатации транспортных средств, повлекшее по неосторожности смерть двух или более лиц) Уголовного кодекса РФ. Проработаны рабочие версии, предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на установление причин аварии.
“По предварительным данным, в результате ДТП погибли пять человек, трое из которых – граждане РФ, русские по национальности.  Двое из погибших, в числе которых водитель, – граждане Армении, армяне по национальности. Еще 27 человек получили телесные повреждения. О ходе предварительного следствия периодически докладывают председателю СК РА. Об  установленных следствием обстоятельствах будет предоставлена дополнительная информация”, - сообщили в СК Армении.
09:09 14/10/2016  |  Чрезвычайное просшествиеАвтобус "Москва - Ереван" попал в ДТП в России: есть погибшие и пострадавшие