Ադրբեջանական ստեր, որոնց արդեն չի հավատում ոչ ոք, անգամ՝ հեղինակները 10/13/2016   16:02  |  Մեկնաբանություն
Ադրբեջանի կողմից հրադադարի խախտումն արդեն որեւէ մեկի չի զարմացնում։ Հերթական խախտման ժամանակ՝ հոկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 12:10-ի սահմաններում, հակառակորդի առաջնային գծի դիրքերից արձակված կրակոցից մահացու վիրավորում էր ստացել ՊԲ N զորամասի պայմանագրային զինծառայող, մարտական դիրքի դիտորդ, հրաձիգ, ականանետի նշանառու, շարքային Սանասար Գրիգորյանը:
Նենգ գնդակը դիպել էր հայ զինվորի թիակին։
«Մարտական դիրքի ուղղությամբ հակառակորդի կողմից արձակած կրակոցի հետևանքով ձախ թիակի շրջանում մահացու հրազենային վիրավորում է ստացել պայմանագրային զինծառայող Սանասար Մավրիկի Գրիգորյանը»,- նշված է ՀՀ ՔԿ հաղորդագրության մեջ:
Փաստերը ցույց են տալիս, որ ինչպես շատ այլ դեպքերում, այդ դեպքում ևս ադրբեջանցիների կողմից սպանությունը կատարվել է ազգային և կրոնական ատելության շարժառիթով: Նշենք, որ դեպքի առթիվ 11.10.2016թ. քրեական գործ է հարուցվել հենց այդ հատկանիշներով՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 13-րդ կետով, այն է՝ սպանություն, որ կատարվել է ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության կամ կրոնական մոլեռանդության շարժառիթով:
Ադրբեջանը, ինչպես միշտ, հերքում է ակնայտ փաստերը՝ իր արածը, ինչպես ասում են, հիվանդ գլխից առողջ գլխին փաթաթելով: Անգամ տեղում կոռուպցիոն բնույթի «սրտառուչ» հեքիաթ-բեքգրաունդ է հորինվել՝ որպես սպանության շարժառիթ: Սակայն, ինչպես միշտ, Ադրբեջանի ջանքերն իզուր են անցել, միակ բանը, որին նա հասել է՝ խճճվել է իր իսկ հյուսած ստի սարդոստայնում:
Թեև Ադրբեջանի ՊՆ-ն հայտարարում է, որ իրենց տրամադրության տակ առկա են ինչ-ինչ ապացույցներ, սակայն ակնհայտ է, որ ապացույցներն այլ տեղում են:
Այսպես, «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ դեպքի վայրի և դիակի արտաքին զննություններով պարզվել է, որ 2016թ. հոկտեմբերի 11-ին՝ ժամը 12:10-ի սահմաններում, հակառակորդի առաջնային գծի դիրքերից ՊԲ N զորամասի մարտական դիրքի դիտակետում դիտարկում կատարող դիտորդ Ս.Գրիգորյանի ուղղությամբ կրակոց է արձակվել մոտավորապես 12.7-14.5 մմ տրամաչափի զենքից:
Հարկ է արձանագրել, որ նշված խոշոր տրամաչափի հրազեն տվյալ մարտական դիրքի անձնակազմին ամրակցված չէ։ Իսկ որ մեր զինվորը հենց նման զենքից արձակված կրակոցից է մահացել, ակնհայտ է, ապացույցները՝ բազմաթիվ, ինչպես նաեւ բազմաթիվ են այն ապացույցները, որոնք վկայում են, որ կրակոցն արձակվել է հենց հակառակորդի կողմից.
Ադրբեջանական քարոզչամեքենան կարծես լավ ստի մրցույթ է հայտարարել ու բոլորը լծվել են հորինվածքներ հյուսելով։

Азербайджан запутался в паутине собственной лжи: в инсинуации Баку уже не верит никто, даже авторы 10/13/2016   17:03  |  Комментарий
Случаи нарушения Азербайджаном перемирия уже никого не удивляют. Во время очередного нарушения, которое имело место примерно в 12:10 11-го октября, в результате произведенного противником выстрела смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий-контрактник N-ской воинской части Армии обороны НКР, наблюдатель, стрелок, рядовой Санасар Григорян.
Коварная пуля попала в лопатку армянского военнослужащего.
“В результате произведенного противником выстрела в направлении боевого поста оборонительного участка N-ской воинской части смертельное огнестрельное ранение в левую лопатку получил военнослужащий-контрактник Санасар Маврикович Григорян”, - говорилось в сообщении Следственного комитета Армении.
Факты указывают на то, что как в этом, так и во многих других случаях, убийство было совершено азербайджанцами по мотиву национальной и религиозной ненависти. Отметим, что по данному факту 11-го октября 2016 года было возбуждено уголовное дело по пункту 13 части 2 статьи 104 УК РА(Убийство, совершенное по мотиву национальной, расовой или религиозной ненависти либо религиозного фанатизма).
Азербайджан как всегда отвергает очевидные факты, перекладывая содеянное им с больной головы на здоровую.  Даже на месте была придумана ”душещипательная” сказка-бэкграунд коррупционного характера в качестве мотива убийства. Однако усилия Азербайджана и на сей раз потерпели фиаско. Все чего им удалось добиться, - это запутаться в паутине собственной лжи.
Хотя Минобороны Азербайджана заявляет, что у них в распоряжении имеются какие-то доказательства, однако, очевидно, что доказательства находятся в другом месте.
Итак, по сведениям “ФактИнфо”, при осмотре места происшествия и тела убитого военнослужащего было установлено, что примерно в 12:10 11-го октября 2016 года выстрел в контрактника С. Григоряна, осуществлявшего наблюдение на наблюдательном пункте боевого поста N-ской воинской части Армии обороны, был произведен с передовых позиций противника из оружия калибром примерно 12.7-14.5мм..
Следует констатировать, что указанное крупнокалиберное оружие не закреплено за личным составом боевого поста. То, что армянский военнослужащий скончался от выстрела, произведенного именно из подобного оружия, очевидный факт: имеются многочисленные доказательства, в том числе и доказательства, свидетельствующие о том, что выстрел был произведен именно со стороны противника.
Азербайджанская пропагандистская машина, похоже, объявила конкурс по лжи, и все принялись ткать небылицы.