Էդվարդ Նալբանդյանը՝ ձեռքբերված պայմանավորվածությունների եւ Ադրբեջանի ապակառուցողական քայլերի մասին 09/27/2016   12:27  |  Քաղաքական
Սեպտեմբերի 26-ին Հյուսթոնում արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանն այցելեց Ռայսի համալսարանի Ջեյմս Բեյքերի անվան Հանրային քաղաքականության ինստիտուտ, որտեղ հանդես եկավ Հարավային Կովկասի մարտահրավերների վերաբերյալ ծավալուն դասախոսությամբ:
Հանդիպումը, որին ներկա էին հեղինակավոր վերլուծաբաններ և գիտնականներ, գործարար շրջանակների ներկայացուցիչներ, Հյուսթոնում հավատարմագրված դիվանագտիական ներկայացուցչությունների ղեկավարներ, վարեց ինստիտուտի հիմնադիր-տնօրեն, ամերիկյան ականավոր դիվանագետ, դեսպան Էդվարդ Ջերեջյանը:
Իր խոսքում Էդվարդ Նալբանդյանը ներկայացրեց անկախության 25 տարիների Հայաստանի անցած ուղին, Հայաստանի արտաքին քաղաքականության առաջնահերթությունները, տարածաշրջանային խնդիրների և դրանց լուծման ուղիների վերաբերյալ Հայաստանի մոտեցումները։
ՀՀ արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարը հանգամանալից անդրադարձավ ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի ներկա փուլին, ներկայացրեց Վիեննայում և Սանկտ-Պետերբուրգում կայացած հանդիպումներին ձեռք բերված պայմանավորվածությունները և Ադրբեջանի ապակառուցողական փորձերը` հետ կանգնելու այդ հանդիպումների արդյունքները կյանքի կոչելուց:
Հայաստանի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Էդվարդ Նալբանդյանը խոսեց ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման ուղղությամբ միջազգային բեմահարթակում Հայաստանի նախաձեռնող դերակատարության, տարբեր միջազգային կառույցներում Հայաստանի ներգրավվածության, տարբեր երկրներում ՄԱԿ-ի հովանու ներքո խաղաղապահ գործողություններին Հայաստանի մասնակցության, մի շարք միջազգային կազմակերպությունների հետ Հայաստանի համագործակցության, սիրիական ճգնաժամի հետևանքների, միգրացիոն հոսքերի, Մերձավոր Արևելքում առկա իրավիճակի մասին։
Դասախոսության ավարտին Էդվարդ Նալբանդյանը պատասխանեց ներկաների բազմաթիվ հարցերին:
19:39 28/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԷդվարդ Նալբանդյանը պատգամավորներին ներկայացրել է պայմանավորվածությունների կատարման ուղղությամբ ձեռնարկվող ջանքերը (տեսանյութ)
22:01 25/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ի հետ մեր հարաբերությունները կառուցելիս մենք մշտապես զգացել ենք ԵԺԿ-ի աջակցությունը. Էդվարդ Նալբանդյան
20:12 23/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵՄ-ի հետ քննարկվում է մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ երկխոսության մեկնարկի հարցը. Էդվարդ Նալբանդյան
20:43 17/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀուսով ենք, որ այս անգամ Ադրբեջանը չի խորտակի միջազգային հանրության սպասելիքները. Էդվարդ Նալբանդյան

Налбандян на встрече в Хьюстоне представил деструктивные попытки Баку отступить от выполнения венских и петербургских договоренностей 09/27/2016   12:53  |  Лента новостей
И.о. министра иностранных дел Армении Эдвард Налбандян 26 сентября в Хьюстоне в Институте общественной политики имени Джеймса Бейкера при Университете Райса прочел лекцию о существующих на Южном Кавказе вызовах. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Встречу, в которой приняли участие авторитетные аналитики и ученые, представители деловых кругов, главы аккредитованных в Хьюстоне дипломатических представительств, провел директор-учредитель института, известный американский дипломат, посол Эдвард Джереджян.
Налбандян представил пройденный Арменией за 25 лет независимости путь, приоритеты внешней политики страны, региональные проблемы и подходы Еревана по их решению.
И.о. главы внешнеполитического ведомства Армении обстоятельно коснулся нынешнего этапа урегулирования карабахского конфликта, представил достигнутые на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге договоренности, деструктивные попытки Азербайджана отступить от реализации итогов этих встреч.
Эдвард Налбандян коснулся также активной роли Армении на международной арене в деле предупреждения преступления геноцида, вовлеченности страны в различные международные структуры, участия в миротворческих операциях в разных странах под эгидой ООН, сотрудничества Армении с различными международными организациями. Он также говорил о последствиях сирийского кризиса, миграционных потоков и ситуации на Ближнем Востоке.