Քննչական կոմիտեն՝ Սևանի քաղաքապետի բերման ենթարկվելու մասին 09/23/2016   16:36  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ ՔԿ Գեղարքունիքի մարզային քննչական բաժնում ոստիկանությունից ստացվել են նյութեր՝ 2016 թվականի հուլիսի վերջերին Սևան համայնքի պաշտոնատար անձանց կողմից պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով վատնում կատարելու վերաբերյալ։
Ինչպես ներկայացնում է Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունը, նկատի ունենելով, որ նյութերն առերևույթ պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ Սևանի քննչական բաժնում սեպտեմբերի 5-ին հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածով 2-րդ մասի 1-ին կետով, և ձեռնարկվել անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ։
Բազմակողմանի, օբյեկտիվ և լրիվ քննությունն ապահովելու նպատակով, օրենքով սահմանված կարգով ծանուցագիր է ուղարկվել Սևանի քաղաքապետ Ռուդիկ Ղուկասյանին և հրավիրվել որպես վկա հարցաքննության։ Վերջինս չի ներկայացել վարույթն իրականացնող մարմնին՝ առանց պատշաճ իրազեկելու չներկայանալու պատճառների մասին, և քննիչը որոշում է կայացրել նրան բերման ենթարկելու մասին։
Սեպտեմբերի 23-ին Ռ.Ղուկասյանը ներկայացվել է վարույթն իրականացնող մարմնին. նա եկել է փաստաբանի հետ և պարտավորվել ավելի ուշ ներկայանալ քննչական գործողության։

СК Армении сообщил подробности привода мэра Севана в отдел 09/23/2016   17:01  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении представил подробности привода в отдел мэра города Севан Рудика Гукасяна.
Как отмечается в сообщении СК, следственным отделом СК РА по Гегаркуникской области получены материалы касаемо совершенной в конце июля 2016 года должностными лицами растраты путем использования должностного положения.
С учетом того, что в материалах, предположительно, содержатся данные, указывающие на признаки  преступления, предусмотренного статьей 179 Уголовного кодекса РА, Севанским следственным отделом 5-го сентября было возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 2 статьи 179(Присвоение или растрата, совершенные с использованием должностного положения) УК РА, предприняты необходимые следственные действия для установления всех обстоятельств произошедшего.
“С целью обеспечения всестороннего и объективного расследования в установленном законом порядке мэру Севана Рудику Гукасяну была направлена повестка о вызове на допрос в качестве свидетеля. Последний не явился к органу, осуществляющему производство, не уведомив в надлежащем порядке о причинах, и следователь принял решение подвергнуть его приводу. 23-го сентября Р. Гукасян явился к органу, осуществляющему производство: он был вместе с адвокатом и обязуется позже присутствовать на следственном действии”, - отмечается  в сообщении.