Սերժ Սարգսյան. Փոփոխությունների արդյունքում ունենալու ենք որակապես նոր պետություն 09/21/2016   21:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը և տիկին Ռիտա Սարգսյանը Հայաստանի Հանրապետության անկախության 25-րդ տարեդարձի առթիվ այսօր Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում ներկա են գտնվել «Անկախության սերունդ» խորագրով տոնական համերգին: Հանրապետության Նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Անկախության տոնի առթիվ:
Նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթը Անկախության տոնի առթիվ
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մեծարգո՛ Նախագահ Բակո Սահակյան,
Ձե՛րդ Սրբություն Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս և Ծայրագույն Պատրիարք Գարեգին Երկրորդ,
Ձե՛րդ Սրբություն Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Արամ Առաջին,
Ջերմորեն շնորհավորում եմ ձեզ Անկախության տոնի կապակցությամբ: Անկախ պետականության քառորդդարյա հոբելյանը մենք նշում ենք բաց ճակատով: Մենք անցանք դժվարին, բայց պատվաբեր ճանապարհ: Այդ ճանապարհի մեկնարկին ի՞նչ ունեինք: Ունեինք երկիր, որի մեկ երրորդը, բառի ուղղակի իմաստով, հողին էր հավասարված աղետալի երկրաշարժի հետևանքով: Մարդիկ ապրելու տեղ չունեին, էլ չեմ խոսում աշխատանքի մասին: Եվ այդ պայմաններում հարևան երկրից ընդունել էինք հարյուրհազարավոր փախստականների: Ավելին, կանգնած էինք լայնածավալ պատերազմի շեմին: Մենք մեկնարկեցինք էներգետիկ ճգնաժամի և շրջափակման պայմաններում: Նախկին Խորհրդային Միության հանրապետություններից թերևս ոչ մեկը չուներ այդքան անբարենպաստ մեկնարկային վիճակ: Բայց մենք չդավաճանեցինք մեր ընտրած ուղուն, հավատարիմ մնացինք անկախ ու ժողովրդավարական երկիր կառուցելու մեր որոշմանը:
Մեր ժողովուրդը բոլոր փորձությունները հաղթահարեց իրեն հատուկ տոկունությամբ, իմաստնությամբ, աշխատասիրությամբ ու խիզախությամբ: Հնարավորություններ գտավ պաշտպանելու Հայաստանն ու Արցախը, զարգացնելու տնտեսությունն ու հասարակական կյանքը:
Ինձ համար քսանհինգամյա նոր Հայաստանի ամենամեծ ձեռքբերումը ,ասել եմ և նորից կրկնում եմ , անկախության սերունդն է: Անցած քսանհինգ տարիների ընթացքում Հայաստանում մեծացել է նոր սերունդ, որի համար Հայաստանի քաղաքացի լինելը ոչ միայն ճակատագիր է, այլև պատիվ: Նոր սերունդ, որ բաց է աշխարհի առաջ և կրթված է ավելի լավ, քան նախորդ սերունդները: Նոր սերունդ, որ քաղաքականապես գրագետ է և դավանում է ամենաբարձր ու համամարդկային արժեքների: Սերունդ, որի համար ազատության և ժողովրդավարության սկզբունքները մտածողության և աշխարհընկալման հիմքում են: Սա նոր սերունդ է, որ չի հանդուրժում և չի հանդուրժելու բռնապետության կամ ամբողջատիրության ոչ մի տարատեսակ, չի հանդուրժելու իրավունքների և ազատությունների սահմանափակման որևէ քայլ: Վերջապես սա մի սերունդ է, որ պատրաստ է կռվել հայրենիքի պաշտպանության համար և կռվում է առյուծի նման:
Կարելի է մի շենք ավել կամ պակաս կառուցել, բայց մեզ համար ամենակարևորը մրցունակ և հաջողակ հասարակություն կառուցելն է: Մեր ամենամեծ հարստությունը մեր երեխաներն են, ովքեր վաղը ներկայացնելու են այս հասարակությունը:
Ավելին, արդեն այսօր նրանք ներկայացնում են այս հասարակությունը՝ դրանով իսկ փառք բերելով մեր երկրին: Ինչպե՞ս չհպարտանանք այն երեխաներով, որ յուրաքանչյուր տարի բազմաթիվ մեդալներ են շահում դպրոցականների միջազգային առարկայական օլիմպիադաներում:
Անկախության սերունդը մեր երկրում ունի բարձր չափանիշներ և բարձր պահանջներ: Ունի նաև դժգոհություն, իսկ այդ դժգոհությունն առաջընթացի կարևոր և պարտադիր բաղադրիչ է: Պատկերացնո՞ւմ եք, թե ինչ կլիներ, եթե նրանք գոհ ու բավարարված լինեին: Նրանք դժգոհում են, բողոքում, քննադատում և պահանջում, որովհետև ուզում են ապրել ավելի լավ երկրում: Ուզում են ապրել ավելի ազատ, ավելի օրինական, ավելի բարեկեցիկ երկրում: Նրանք թույլ չեն տալիս ավագ սերնդի ներկայացուցիչներին կորցնել զգոնությունը՝ դրանով իսկ խթանելով բարեփոխումների տեմպերը:
Ինչո՞ւ է ինձ համար սա ամենակարևորը: Պետությունը գործիք է, որ պիտի ծառայի մարդուն և ոչ հակառակը: Անկախության սերունդը ցանկանում է բարեփոխել այդ գործիքը: Նա ճիշտ ճանապարհի վրա է: Մենք գնում ենք ժողովրդավարական կայունություն կառուցելու շատ բարդ, բայց ամենահեռանկարային ճանապարհով: Այո, շատ դժվար է մի քանի տասնամյակում անցնել այն ուղին, որն ուրիշներն անցել են մի քանի հարյուրամյակում: Բայց նաև հնարավոր է, որովհետև ճանապարհն արդեն հայտնի է:
Հայաստանի անկախության վերջին քսանհինգ տարիները ևս մեկ անգամ հաստատում են, որ մեր փոխարեն մեր առջև ծառացած խնդիրները ոչ ոք չի լուծելու: Մենք կարողանում ենք լուծել և լուծում ենք դրանք ըստ առաջնահերթությունների: Ողջ աշխարհում ունենք հրաշալի բարեկամներ, գործընկերներ և դաշնակիցներ: Շնորհակալ ենք նրանց համագործակցության համար, բայց չմոռանանք, որ պատասխանատվությունը մերն է, միայն ու միայն մերը: Անկախության սերունդն աստիճանաբար գալիս է ստանձնելու այդ պատմական պատասխանատվությունը: Նա օտարի աչքի փուշը տեսնելուց առաջ խոսում է մեր աչքի գերանի մասին: Սա ճիշտ ճանապարհ է, որովհետև մեր բոլոր խնդիրների լուծումները մեր մեջ են: Որքան հասուն լինենք որպես հասարակություն, այնքան ավելի արագ կլուծենք մեր հարցերը:
Մենք գնում ենք արդար աշխատանքի, արդար վաստակի և ճշմարտությունն ասելու ճանապարհով: Մեր հարստությունը մեր հասարակությունն է: Ինչքան լավ բան կա մեր երկրում, արել է հենց նա՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին, անկախ նրանից, թե ով է եղել իշխանության ղեկին:
Այսօր մեր երկիրը բարեփոխումների նոր՝ արագացված փուլ է մտել: Դրանք սոսկ կադրային փոփոխություններ չեն, ինչպես ոմանք են կարծում: Դրանք համակարգային փոփոխություններ են, որոնց արդյունքում ունենալու ենք որակապես նոր պետություն: Ասվածը լոկ բարի ցանկություն չէ, այլ նախանշված հստակ քայլերի հաջորդականություն: Մենք գիտենք, թե ուր ենք գնում և ինչպես պետք է հասնենք այնտեղ: Եթե մի ամբողջ ազգ ուզում է նորոգել իր տունը, ապա նա դա կարող է անել: Մեզ ոչ ոք չի կարող խանգարել այդ ճանապարհին, իսկ նորացված Սահմանադրությունը կդառնա այդ ուղին լուսավորող վառ փարոս:
Հայաստան-Արցախ-սփյուռք եռամիասնությունը մեր ուժն է: Քառորդ դարի ընթացքում ինչ արել ենք, արել ենք միասին: Վաղը անելու ենք ավելին: Այս ընթացքում ոչ միայն օգտագործել ենք նախկինում եղած ներուժը, այլև կուտակել ենք նոր փորձ և նոր ներուժ: Ձևավորել ենք նոր հարթակներ և գործիքներ, որ մեր առջև բացում են զարգացման նոր հորիզոններ:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս Անկախության տոնի առթիվ: Մեր ազգային իղձերի իրականացումը մեր ձեռքերում է: Այն պահանջում է ժամանակ և աշխատանք: Մաղթում եմ բոլորիս խաղաղ երկինք և նոր հաջողություններ՝ ի փառս մեր երկրի և ժողովրդի:
Հայաստանի Հանրապետության ազգային հերոս Մովսես Գորգիսյանն ասում էր. «Կեցցե՛ այն Հայաստանը, որ վաղն է գալու»՝ նկատի ունենալով ազատ, անկախ Հայաստանը: Մենք ասում ենք. «Կեցցե՛ այն Հայաստանը, որ եկել է», բայց անմիջապես երկրորդում ենք. «Կեցցե՛ այն Հայաստանը, որ վաղն է գալու»՝ նկատի ունենալով ավելի բարեկեցիկ և ավելի ապահով Հայաստան:
Կեցցե՛ հայ ժողովուրդը:
17:32 21/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀարավային Կովկասում մեր բանակը լավագույնն է
16:22 21/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՆախագահ Սերժ Սարգսյանը Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանին է հանձնել Տիգրան Մեծի շքանշան
15:46 21/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՍերժ Սարգսյան. Անգամ ամենահպանցիկ անդրադարձը մեր անցած ճանապարհին ցույց է տալիս մեր արձանագրած առաջընթացը
14:53 21/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵրևանում ռազմական տեխնիկայի ցուցադրումից հետո Բաքուն փորձում է հանգստացնել իր հասարակությանը. Aysor.am
14:46 21/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԶորահանդեսին ցուցադրված ողջ զինտեխնիկան ՀՀ Զինված ուժերինն է. Արծրուն Հովհաննիսյան. Aysor.am
14:25 21/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵԺԿ նախագահ Ժոզեֆ Դոլը շնորհավորական ուղերձ է հղել ՀՀ անկախության 25-ամյակի առիթով
14:21 21/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք պետք է երեխայի պես փայփայենք մեր անկախությունը. Վահրամ Բաղդասարյան
14:06 21/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ25 տարին մեզ համար դարձել է փորձության, ամրանալու և զարգանալու ժամանակաշրջան, որի ընթացքում միշտ մտածել ենք հաղթանակի և ոչ երբեք` պարտվելու մասին. ԱԺ նախագահ
14:00 21/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱնկախության տոնի առթիվ Նախագահը պարգևատրել է մի շարք դատավորների
13:38 21/09/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄենք պետք է օգտվենք հնարավորությունից՝ նշելու այս փոքր բայց հրաշալի ազգի որոշ հաջողություններ. Սերժ Թանկյան

Президент Армении присутствовал на праздничном концерте "Поколение Независимости" 09/21/2016   21:52  |  Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян и госпожа Рита Саргсян по случаю 25-летней годовщины независимости Республики Армения сегодня в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна присутствовали на праздничном концерте "Поколение Независимости".
Президент Республики выступил с поздравительной речью в связи с Праздником независимости. Текст выступления приводит пресс-служба главы государства.“Многоуважаемый Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян,
"Ваше Святейшество Католикос Всех Армян и Верховный Патриарх Гарегин Второй,
Ваше Святейшество Католикос Великого Дома Киликийского Арам Первый,
Сердечно поздравляю вас с Праздником Независимости!
Мы отмечаем четвертьвековой юбилей независимой государственности открыто глядя вперед. Мы прошли трудный, но достойный путь. Что мы имели в начале этого пути? Имели страну, одна треть которой в прямом смысле слова была сравнена с землей вследствие катастрофического землетрясения. Людям негде было жить, уж не говорю о работе. И в этих условиях мы приняли из соседней страны сотни тысяч беженцев. Более того, мы стояли на пороге широкомасштабной войны. Мы стартовали в условиях энергетического кризиса и блокады. Вероятно, ни одна из бывших республик Советского Союза не имела такой неблагоприятной стартовой позиции. Но мы не предали избранного нами пути, остались верны своему решению строить независимую и демократическую страну.
Наш народ преодолел все испытания со свойственными ему выносливостью, мудростью, трудолюбием и храбростью. Нашёл возможности защищать Армению и Арцах, развивать экономику и общественную жизнь.
Для меня самым большим достижением двадцатипятилетней новой Армении (я говорил и снова повторяю) является поколение независимости. За прошедшие двадцать пять лет в Армении выросло новое поколение, для которого быть гражданином Армении, - не только судьба, но и честь. Новое поколение, которое открыто миру и образовано лучше, чем прежние поколения. Новое поколение, которое политически грамотно и исповедует самые высокие и общечеловеческие ценности. Поколение, у которого принципы свободы и демократии заложены в основу мышления и мировоззрения. Это новое поколение, которое не терпит и не станет терпеть никакого варианта деспотизма или тоталитаризма, не станет терпеть никакого шага, ограничивающего права и свободы. Наконец, это такое поколение, которое готово сражаться для защиты родины и сражается, как лев.
Можно построить одним зданием больше или меньше, но для нас самое важное - построить конкурентоспособное и успешное общество. Самое большое наше богатство - наши дети, которые завтра будут представлять это общество.
Более того, уже сегодня они представляют это общество, тем самым, принося славу нашей стране. Как не годиться теми детьми, которые каждый год завоёвывают многочисленные медали на международных школьных предметных олимпиадах!
Поколение независимости в нашей стране имеет высокие критерии и высокие
требования. Имеет также недовольство, а это недовольство - важный и обязательный компонент прогресса. Представляете, что бы было, если бы они были довольными и удовлетворенными?! Он негодуют, жалуются, критикуют и требуют, потому что хотят жить в лучшей стране. Хотят жить в свободной, более законной, более благополучной стране. Они не позволяют представителям старшего поколения утратить бдительность, тем самым стимулируя темпы реформ.
Почему это для меня самое важное? Государство - инструмент, который должен служить человеку, а не наоборот. Поколение независимости желает реформировать этот инструмент. Оно на правильном пути. Мы идем очень сложным, но самым перспективным путём строительства демократической стабильности. Да, очень трудно за несколько десятилетий пройти тот путь, который другие прошли за несколько столетий. Но также возможно, потому что путь уже известен.
Последние двадцать пять лет независимости Армении еще раз подтверждают, что вместо нас никто не будет решать стоящие перед нами задачи. Мы можем решать и решаем их, согласно приоритетности. У нас во всём мире есть замечательные друзья, партнёры и союзники. Мы благодарны им за сотрудничество, но не будем забывать, что ответственность наша, только и только наша. Поколение независимости постепенно подходит к принятию на себя этой исторической ответственности. Оно прежде чем увидеть пылинку в глазу другого, говорит о бревне в нашем глазу. Это правильный путь, потому что решение всех наших проблем - в нас. Чем более зрелыми мы будем, как общество, тем быстрее решаться наши вопросы.
Мы идем по пути честного труда, честного заработка и говорим правду. Наше богатство - наше общество. Всё, что есть хорошего в нашей стране, сделал именно он - гражданин Республики Армения, независимо от того, кто был у руля власти.
Сегодня наше страна вступила в новую, ускоренную фазу реформ. Это не просто кадровые перемены, как думают некоторые. Это системные перемены, в результате которых мы будем иметь качественно новое государство. Сказанное - не только доброе пожелание, а последовательность намеченных чётких шагов. Мы знаем, куда идём и как должны туда дойти. Если целый народ хочет отремонтировать свой дом, он сможет это сделать. Нам никто не может помешать на этом пути, а обновлённая Конституция станет ярким маяком, освещающим этот путь.
Триединство Армения-Арцах-Диаспора - наша сила. В течение четверти века всё, что мы делали, делали вместе. Завтра сделаем больше. За это время мы не только использовали тот потенциал, который был прежде, но и накопили новый опыт и новый потенциал. Сформировали новые площадки и инструменты, которые открывают перед нами новые горизонты развития.
Вновь поздравляю всех нас с Праздником Независимости. Осуществление наших национальных чаяний - наше достижение. Это требует времени и труда. Желаю всем нам мирного неба и новых успехов, во славу нашей страны и народа!
Национальный герой Республики Армения Мовсес Горгисян говорил: "Слава той Армении, которая придёт завтра!", имея в виду свободную, независимую Армению. Мы говорим: "Слава той Армении, которая пришла!", но сразу же вторим: "Слава той Армении, которая придёт завтра!", имея в виду более благополучную и более обеспеченную Армению.