ԱՊՀ անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների պատվիրակությունները հանդիպել են Բելառուսում 09/19/2016   11:21  |  ԼՐԱՀՈՍ
Պետական եկամուտների կոմիտեի պատվիրակությունը սեպտեմբերի 14-15-ը մասնակցել է ԱՊՀ անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի 64-րդ նիստին։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ ԿԱ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Այն անցկացվել է Մինսկում, որտեղ պատվիրակությունների ղեկավարներին ընդունել է Բելառուսի Հանրապետության նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն։ Հայաստանի պատվիրակությունը գլխավորել է ՊԵԿ նախագահի առաջին տեղակալ Արթուր Աֆրիկյանը։ Բելառուսի նախագահի հետ հանդիպմանը կարևորվել է ապրանքաշրջանառության ծավալների մեծացման, ինչպես նաև սահմանային անվտանգության ապահովման գործում մաքսային ծառայությունների միջև համագործակցության ընդլայնումը:
ԱՊՀ անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի նիստի ընթացքում մաքսային գործի տարբեր ոլորտների վերաբերյալ 13 որոշում է ստորագրվել։
Դրանք առնչվում են ԱՊՀ մասնակից պետությունների մաքսային մարմինների տեղեկատվական համակարգերի և ռեսուրսների անվտանգությանը, ապրանքների նկարագրման ու ծածկագրման ներդաշնակ համակարգի ռուսալեզու տարբերակին, արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանացանկում փոփոխություններ կատարելուն, ինչպես նաև մաքսանենգության դեմ պայքարի համար պատասխանատու ստորաբաժանումների միջև օպերատիվ տեղեկատվության փոխանակմանը:
Մեկ տարի ժամկետով ԱՊՀ անդամ պետությունների մաքսային ծառայությունների ղեկավարների խորհրդի նախագահ է ընտրվել Ռուսաստանի Դաշնության դաշնային մաքսային ծառայության ղեկավար Վլադիմիր Բուլավինը։

Делегация Комитета по госдоходам Армении приняла участие в заседании Совета руководителей таможенных служб СНГ в Минске 09/19/2016   13:56  |  Лента новостей
Делегация Комитета по государственным доходов при правительстве Армении 14-15 сентября приняла участие в 64-м заседании Совета руководителей таможенных служб государств-участников Содружества Независимых Государств (СНГ) в Минске.
Как сообщает пресс-служба КГД, с главами делегаций встретился президент Беларуси Александр Лукашенко. Делегацию Армении возглавлял первый заместитель председателя Комитета государственных доходов РА Артур Африкян.
На встрече с президентом Беларуси была отмечена важность увеличения объемов товарооборота, а также расширения сотрудничества между таможенными службами в деле обеспечения пограничной безопасности.
В ходе заседания Совета руководителей таможенных служб государств-участников Содружества Независимых Государств подписано 13 решений.
Руководитель ФТС России Владимир Булавин сроком на 1 год избран председателем Совета руководителей таможенных служб СНГ.