Հայաստանի և Արցախի օմբուդսմեններն այցելել են Ադրբեջանի ագրեսիայից տուժած թալիշցիներին 09/13/2016   12:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցի շրջանակում սեպտեմբերի 8-ից 11-ը Արցախում գտնվող ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանի խնդրանքով Արցախի օմբուդսմեն Ռուբեն Մելիքյանը ներկայացրել է ապրիլին ադրբեջանական ԶՈւ կողմից իրականացված դաժանությունների վերաբերյալ փաստահավաք աշխատանքի ընթացիկ արդյունքները։
Այս մասին հաղորդում են ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Այդ աշխատանքի շրջանակներում երկու Պաշտպաններն այցելել են Մատաղիս գյուղ, Մատաղիսի ջրամբար և իրականացրել համատեղ ուսումնասիրություններ: Արձանագրվել են ապրիլ ամսվա ընթացքում ադրբեջանական զինված ուժերի թիրախային հարձակումները Մատաղիս գյուղի և ջրամբարի ուղղությամբ: Ջրամբարի վրա թիրախային հարձակումներն ուղղակի նպատակ են հետապնդել մեծ վնասներ հասցնել Արցախի քաղաքացիական բնակչությանը և նրանց զրկել կենսական կարիքները բավարերելու հնարավորությունից: Այսպիսի գործելաոճը կոպտորեն խախտում է մարդու իրավունքների վերաբերյալ միջազգային իրավունքի, այդ թվում միջազգային մարդասիրական իրավունքի պահանջները:
Արցախի և Հայաստանի Պաշտպաններն այցելել են նաև Մարտակերտի շրջանի Ալաշան տեղամաս և հանդիպել Ադրբեջանի կողմից ապրիլյան հարձակման հետեւանքով իրենց տները լքած եւ այնտեղ հաստատված թալիշցիների հետ: Հանդիպման ընթացքում լրացուցիչ տեղեկություններ են ձեռքբերվել Թալիշ գյուղի խաղաղ բնակիչների նկատմամբ արդրբեջանական զինված հարձակումների, ինչպես նաև կատարված դաժանությունների վերաբերյալ:
Արցախի և Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանները միջազգային կառույցների ուշադրությունը հրավիրում են քաղաքացիական բնակչության դեմ ադրբեջանական ԶՈւ թույլ տված հիմնարար խախտումների վրա: Այդ տեղեկությունները՝ համապատասխան հիմնավորումներով, կներկայացվեն մարդու իրավունքների ոլորտի միջազգային կազմակերպություններին:

Омбудсмены Армении и НКР встретились с талишцами, пострадавшими от азербайджанской агрессии 09/13/2016   13:44  |  Лента новостей
Омбудсмены Армении и Нагорно-Карабахской Республики – Арман Татоян и Рубен Меликян – посетили село Матагис, пострадавшее в результате развязанной Азербайджаном в апреле текущего года широкомасштабной военной агрессии против НКР. Об этом сообщили в офисе Защитника прав человека РА.
Омбудсмен Армении попросил своего коллегу представить ход работ по сбору фактов учиненных азербайджанскими ВС зверств в ходе апрельской войны. В этой связи омбудсмены посетили село, водохранилище, провели совместные исследования.
“Прицельные атаки на водохранилище преследовали цель нанести ущерб гражданскому населению Арцаха, лишить его возможности удовлетворять жизненно важные потребности. Подобные действия являются грубейшим нарушением требований  международного права, в том числе международного гуманитарного права”, – указывается в сообщении.
Омбудсмены Армении и НКР посетили также поселение Алашан в Мартакертском районе и встретились с талишцами, покинувшими свои дома и обосновавшимися там вследствие инициированной Азербайджаном в апреле сего года войны. В ходе встречи были получены дополнительные сведения о совершенных азербайджанскими ВС вооруженных атаках на мирных жителей села Талиш, а также учиненных ими зверствах.
“Защитники прав человека Армении и НКР обращают внимание международных структур на совершенные ВС Азербайджана нарушения в отношении гражданского населения. Данные сведения с соответствующими обоснованиями будут представлены международным организациям по правам человека”, – отмечается в сообщении.