Արցախի Նախագահն այցելել է Մարտակերտի շրջանի Ալաշան տեղամաս և հանդիպել այնտեղ ապաստան գտած թալիշցիների հետ 09/12/2016   10:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Արցախի Հանրապետության Նախագահ Բակո Սահակյանը սեպտեմբերի 11-ին այցելել է Մարտակերտի շրջանի Ալաշան տեղամաս եւ հանդիպել ս. թ. ապրիլի 2-ից 5-ը Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետեւանքով իրենց տները լքած ու այնտեղ հաստատված թալիշցիների հետ: Այս մասին հայտնում է ԼՂՀ Նախագահի պաշտոնական կայքը:
Հանդիպմանը քննարկվել են թալիշցիների սոցիալ-կենցաղային պայմանների բարելավմանն ուղղված ծրագրերի ընթացքին առնչվող հարցեր:
Նախագահը համապատասխան հանձնարարականներ է տվել շահագրգիռ մարմինների ղեկավարներին` աշխատանքների պատշաճ իրականացման ուղղությամբ:
Նախագահին ուղեկցում էին Հայ Առաքելական Եկեղեցու Արցախի թեմի առաջնորդ Պարգեւ արքեպիսկոպոս Մարտիրոսյանը, ԼՂՀ ԱԺ նախագահ Աշոտ Ղուլյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Президент НКР встретился с с талишцами, покинувшими свои дома из-за инициированной в апреле Азербайджаном войны 09/12/2016 10:09 | Лента новостей
Президент Нагорно-Карабахской Республики Бако Саакян накануне посетил поселение Алашан в Мартакертском районе и встретился с талишцами, покинувшими свои дома и обосновавшимися там вследствие войны, инициированной Азербайджаном с 2 по 5 апреля сего года.
Как сообщает пресс-служба президента НКР, на встрече был обсужден ход реализации программ, направленных на улучшение социально-бытовых условий талишцев. Президент дал соответствующие поручения руководителям компетентных органов по надлежащему выполнению работ.
Президента сопровождали предводитель Арцахской епархии Армянской Апостольской Церкви архиепископ Паргев Мартиросян, председатель Национального собрания НКР Ашот Гулян, другие должностные лица.