Զինված խմբի անդամների, ինչպես նաև Սարի-թաղի անկարգությունների գործը կքննի ՀՔԾ-ն 08/01/2016   16:52  |  Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո» -ի տեղեկություններով՝ ՊՊԾ գունդը գրաված զինված խմբի անդամների գործը կքննի Հատուկ քննչական ծառայությունը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ  օգոստոսի 1-ին ազգային անվտանգության ծառայության քննչական վարչությունը գրավոր միջնորդություն է ներկայացրել ՀՀ գլխավոր դատախազություն՝ նշված քրեական գործը, ՀՀ քրեական դատավարության օրենսգրքի 190 հոդվածով նախատեսված քննչական ենթակայության կանոններին համապատասխան, նախաքննության մեկ այլ մարմնին  հանձնելու վերաբերյալ:
ՀՔԾ-ում կքննվի նաև հուլիսի 29-ին էրեբունի վարչական շրջանում զանգվածային անկարգությունների դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործը:
Պաշտոնական տեղեկությունների համաձայն՝ այդ օրը զանգվածային անկարգությունները կազմակերպելու և դրանց մասնակցելու կասկածանքով ձերբակալվել էր 23 անձ, մեր տեղեկություններով՝ ձերբակալվածներից 19 –ին ՀՀ քննչական կոմիտեն ազատ  արձակելու որոշում է կայացրել,  իսկ քրեական գործով նախաքննությունը կշարունակվի  ՀՔԾ-ում: Այդ թվում՝ Արմեն Մարտիրոսյանի, Անդրիաս Ղուկասյանի մասով  գործը կքննվի ՀՔԾ-ում։
Հիշեցնենք, որ գործը հարուցվել է 225-րդ հոդվածի 1-ին և 2-րդ մասերով: Նույն օրը՝  հուլիսի 29-ին Սարի թաղում լրագրողների դեմ իրականացված աննախադեպ  բռնությունների եւ նրանց մասնագիտական գործունեությանը խոչընդոտելու դեպքերի առթիվ դատախազությունը հարուցել է քրեական գործ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 164-րդ հոդվածով եւ նախաքննության համար ուղարկել ՀՔԾ։
12:16 01/08/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՊավել Մանուկյանի և նրա որդու նկատմամբ կալանքի որոշումներն օրինակ չեն և կբողոքարկվեն վերաքննիչ դատարան. Ինեսսա Պետրոսյան

Расследованием дел о захвате территории полка ППС и беспорядках в Ереване займется Спецследственная служба 08/01/2016   17:16  |  Криминальная хроника
По информации “Фактинфо”, расследованием дела членов захватившей территорию полка ППС в Ереване вооруженной группы займется Специальная следственная служба Армении.
Ранее появилась информация, что 1 августа следственное управление СНБ подало в Генпрокуратуру письменное ходатайство о передаче предварительного следствия другому следственному органу в соответствии с правилами, предусмотренными статьей 190 (по подследственности) УПК Армении.
Специальная следственная служба займется также расследованием уголовного дела, возбужденного по факту массовых беспорядков в столичном районе Эребуни 29 июля с.г.
Согласно официальной информации, по подозрению в организации массовых беспорядков и участии в них было задержано 23 человека. По сведениям “ФактИнфо”, Следственный комитет Армении принял решение об освобождении 19 из них. А производство предварительного следствия по уголовному делу, в том числе по части, касающейся зампреда оппозиционной партии “Наследие” Армена Мартиросяна и экс-кандидата в президенты Андриаса Гукасяна, продолжит Специальная следственная служба.
Напомним, дело было возбуждено по части 1 и 2 статьи 225(Массовые беспорядки) УК РА.
В тот же день, 29 июля, Генеральная прокуратура Армении возбудила уголовное дело по фактам применения насилия в отношении журналистов и воспрепятствования их профессиональной деятельности в ереванском квартале Сари тах. Дело было заведено по признакам преступлений, предусмотренных ч.1 и 3 ст. 164  УК РА и направлено в ССС для производства предварительного следствия.