Հարուցվել է նոր քրեական գործ՝ անկարգությունների դեպքերի առթիվ. ձերբակալվել է 23 անձ 07/30/2016   13:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ՔԿ հատկապես կարեւոր գործերի քննության գլխավոր վարչությունում հուլիսի 30-ին հարուցվել է  քրեական գործ՝ հուլիսի 29-ի ուշ երեկոյան Էրեբունի եւ  Նուբարաշեն վարչական շրջանում տեղի ունեցած անկարգությունների դեպքերի առթիվ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայությունից:
ՀՀ կառավարությանն առընթեր ոստիկանությունից  հուլիսի 30-ին ստացվել են նյութեր՝ հուլիսի 29-ի երեկոյան մի խումբ անձանց կողմից Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանում անկարգություններ կազմակերպելու վերաբերյալ։
Նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ հուլիսի 29-ին՝ ժամը 22։30-ի սահմաններում, Էրեբունի եւ Նուբարաշեն վարչական շրջանում մի խումբ անձինք կազմակերպել են  զանգվածային անկարգություններ, որի ընթացքում բռնություն է գործադրվել տվյալ տարածքում ծառայություն իրականացնող ոստիկանության ծառայողների նկատմամբ, ինչի հետեւանքով վտանգվել է հասարակական անվտանգությունը։
Նկատի ունենալով, որ նախապատրաստված նյութերն  առերեւույթ պարունակում են ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 1-ին եւ 2-րդ մասերով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներ՝ ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել է քրեական գործ։
Զանգվածային անկարգությունները կազմակերպելու եւ դրանց մասնակցելու կասկածանքով ձերբակալվել է 23 անձ, որոնց թվում՝ Արմեն Մարտիրոսյանը եւ Անդրիաս Ղուկասյանը։
Նախնական տվյալներով՝  հուլիսի 29-ի երեկոյան տեղի ունեցած իրադարձությունների հետեւանքով  ստացած մարմնական վնասվածքներով բուժօգնություն ստանալու համար բժշկական կենտրոններ են դիմել 67 մարդ։ Քննություն է տարվում պարզելու վերջիններիս  մարմնական վնասվածքներ ստանալու հանգամանքները։
Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքների բազմակողմանի, օբյեկտիվ եւ լրիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ։ քննության արդյունքների մասին տեղեկույթ կտրամադրվի պարբերաբար։

Уголовное дело заведено по факту вчерашних беспорядков в Ереване, есть задержанные 07/30/2016   14:21  |  Лента новостей
Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА 30 июля возбуждено уголовное дело по факту массовых беспорядков, произошедших 29 июля вечером в ереванском районе Эребуни и Нубарашен, собощает пресс-служба СК.
Как отмечается в сообщении ведомства, 30 июля из полиции поступили материалы об организации группой лиц беспорядков, произошедших 29-го июля вечером.
“При изучении материалов выяснилось, что 29-го июля в районе 22:30 группа лиц организовала в административном районе Эребуни и Нубарашен массовые беспорядки, в ходе которых было применено насилие в отношении несущих на данной территории службу полицейских, и под угрозой оказалась общественная безопасность”, - говорится в сообщении.
Как отметили в СК, с учетом того, что подготовленные материалы, предположительно, содержат данные, указывающие на признаки преступления, предусмотренного частями 1 и 2 статьи 225 УК РА, Главным управлением по расследованию особо важных дел возбуждено уголовное дело. По подозрению в организации массовых беспорядков и участии в них задержаны 23 человека, в числе которых – Армен Мартиросян и Андриас Гукасян.
“По предварительным данным, в медцентры за помощью обратились 67 человек, получивших различные телесные повреждения в результате произошедших 29 июля вечером событий. Проводится расследование для установления обстоятельств получения ими травм.Предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на разностороннее, объективное и полное расследование всех обстоятельств произошедшего. Информация о результатах расследования будет предоставляться периодически”, - отмечается в сообщении.