Ոստիկանության ծառայողները իրավունք չունեն խոչընդոտելու փաստաբանի մուտքը ոստիկանության բաժին. ՄԻՊ 07/30/2016   13:31  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վաղ առավոտից իրականացվում են այցեր Ոստիկանության բաժիններ: Առկա են հաղորդումներ ինչպես քաղաքացիներին անհիմն բերման ենթարկելու, այնպես էլ նրանց նկատմամբ բռնություն գործադրելու, զանգի իրավունքը չապահովելու վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում են Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմից:
Հաղորդվում է նաև, որ արձանագրվել են նաև դեպքեր փաստաբանի մուտքը ոստիկանության բաժիններ խոչընդոտելու վերաբերյալ: «Ոստիկանության ծառայողները չունեն որևէ իրավունք խոչընդոտելու փաստաբանի մուտք ոստիկանության բաժին կամ բերման ենթարկվածի պահման վայր: Այս պահանջը չապահովելը օրենքի կոպիտ խախտում է: Այցերի առաջնահերթ նպատակն է ապահովել այդ իրավունքի իրացումը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:

Сотрудники Полиции Армении не имеют права мешать адвокатам посещать своих подзащитных 07/30/2016   14:52  |  Лента новостей
Сотрудники Полиции не имеют права препятствовать посещению адвокатами полицейских отделений. Об этом говорится в распространенном в субботу заявлении омбудсмена Армении.
“С раннего утра совершаются визиты в отделения Полиции. Поступили сообщения как о приводе граждан в отделения, так и о применении в отношении них насилия и необеспечении реализации их права на звонок”, - говорится в заявлении.
Сообщается также, что зафиксированы случаи воспрепятствования посещению адвокатами отделений Полиции.
“Сотрудники Полиции не имеют права препятствовать посещению адвокатами полицейских отделений или мест содержания задержанных. Несоблюдение данного требования является грубейшим нарушением закона. Первоочередная цель совершаемых визитов – обеспечение реализации данного права”, - подчеркивается в заявлении омбудсмена.