Հայտնի են զինյալ խմբի անդամների կողմից պատանդ վերցրված 4 բուժաշխատողների անունները 07/27/2016   12:23  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի բժշկական ամբողջ հանրությունը խստորեն դատապարտում է զինված խմբի կողմից բուժաշխատողներին պատանդ վերցնելու անբարո քայլը և պահանջում շտապ ազատ արձակել նրանց՝ առանց որևէ նախապայմանի: Այս մասին քիչ առաջ հայտարարությամբ հանդես եկավ Առողջապահության նախարարությունը:
«Քիչ առաջ իրենց մասնագիտական պարտքը կատարելու նպատակով ՊՊԾ գնդի տարածք մուտք գործած «Շտապօգնություն» ՓԲԸ բուժաշխատողների` երկու բժշկի`  Նորայր Թևանյանին ու Սալվադոր Խեչոյանին, բուժակ Դավիթ Տոնոյանին, բուժքույր Մալինա Մարգարյանին զինյալ խմբի անդամները պատանդ են վերցրել: Ամբողջ աշխարհում անընդունելի, դատապարտելի  երևույթ է, երբ փորձ է արվում ձեռք բարձրացնել մարդասիրական առաքելություն իրականացվող մասնագետների նկատմամբ:
Տեղեկությունը մեծ վրդովմունքով ընդունած Հայաստանի բժշկական ամբողջ հանրությունը խստորեն դատապարտում է անբարո այս քայլը և պահանջում շտապ ազատ արձակել պատանդառության մեջ գտնվող բուժաշխատողներին` առանց որևէ նախապայմանի: Անգամ հաշվի չի առնվել այն հանգամանքը, որ դեպքերի սկզբից մինչ օրս այս բժիշկները անհրաժեշտ բուժօգնություն են ցուցաբերում նաև զինյալ խմբի անդամներին»:

Минздрав Армении обнародовал имена четверых медиков, удерживаемых вооруженной группой в заложниках 07/27/2016   12:54  |  Лента новостей
Министерство здравоохранения Армении обнародовало имена четверых медиков, удерживаемых в заложниках захватившей 17 июля территорию полка патрульно-постовой службы в Ереване вооруженной группой.
"Прибывшие недавно на территорию захваченного полка ППС для исполнения своего профессионального долга медработники ЗАО "Скорая помощь": двое врачей - Норайр Теванян и Сальвадор Хечоян, а также фельдшер Давид Тоноян и медсестра Малина Маркарян были взяты в заложники вооруженной группой", - говорится в сообщении Минздрава.
Как отметили в ведомстве, попытка поднять руку на специалистов, осуществляющих гуманитарную миссию - это недопустимое во всем мире явление, достойное осуждения.
“Все врачебное сообщество Армении, воспринявшее с негодованием эту весть, строжайшим образом осуждает подобный аморальный шаг и требует немедленно освободить захваченных в заложники врачей без каких-либо предусловий. Даже не учтен тот факт, с начала этих событий до сегодняшнего дня врачи оказывают необходимую помощь также раненым членам вооруженной группы”, - отмечается в заявлении.