Զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու համար կալանավորվել է Սոս Մարգարյանը 07/25/2016   12:41  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հուլիսի 20-ին Խորենացի փողոցում տեղի ունեցած զանգվածային անկարգություններին մասնակցելու  մեղադրանքով կալանավորվել է ակտիվիստ Սոս Մարգարյանը:
Այդ մասին «Փաստինֆո»-ի թղթակիցը տեղեկացավ Ս. Մարգարյանի պաշտպան Տիգրան Սարգսյանից:
Պաշտպանը նաև տեղեկացրեց, որ Մարգարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 225-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
Ավելի վաղ Քննչական կոմիտեն  տեղեկացրել է, որ հուլիսի 20-ին տեղի ունեցած անկարգությունների դեպքերի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ։ «Հուլիսի 20-ին ` ժամը 22:15-ի սահմաններում, մի խումբ ցուցարարներ կատարել են անկարգություններ, որոնք ուղեկցվել են գույքի ոչնչացմամբ, իշխանության ներկայացուցիչ հանդիսացող, իրենց ծառայողական պարտականությունները կատարող ՀՀ ոստիկանության Երևան քաղաքի վարչության ուղեկցող գումարտակի 2-րդ վաշտի աշխատակիցների նկատմամբ բռնության գործադրմամբ, որի հետևանքով վտանգվել է հասարակական անվտանգությունը: Հարուցվել է քրեական գործ, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական գործողություններ՝ անկարգություններին անմիջական մասնակցություն ունեցած, իրենց գործողություններով սադրած անձանց ինքնությունը պարզելու եւ նրանց գործողություններին համապատասխան քրեաիրավական գնահատական տալու ուղղությամբ»,- նշված էր ՔԿ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ։
Հուլիսի 22-ի դրությամբ՝ անկարգություններին մասնակցելու համար մեղադրանք է առաջադրվել 3 անձի։ «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝  մի շարք ձերբակալված անձինք էլ ազատ են արձակվել:

Активист Сос Маркарян взят под стражу по обвинению в участии в массовых беспорядках 07/25/2016 13:01 | Криминальная хроника
Активист Сос Маркарян заключен под стражу по обвинению в участии в массовых беспорядках, произошедших 20 июля на улице Хоренаци в Ереване. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат Соса Маркаряна – Тигран Саркисян.
Ранее Следственный комитет Армении сообщил, что по факту массовых беспорядков в Ереване заведено уголовное дело.
Адвокат также сообщил, что его подзащитному инкриминируют часть 2 статьи 225 (Участие в массовых беспорядках, сопровождавшихся насилием, уничтожением имущества, применением насилия в отношении полицейских, являющихся представителем власти) УК РА.
“20 июля 2016 года примерно в 22:15 группа демонстрантов совершила беспорядки, которые сопровождались уничтожением имущества и применением насилия в отношении представителей власти - сотрудников 2-й роты батальона сопровождения Управления Полиции РА по городу Ереван, исполняющих свои служебные обязанности, вследствие чего под угрозой оказалась общественная безопасность. Возбуждено уголовное дело, предпринимаются необходимые следственные действия, направленные на обеспечение всестороннего, объективного и полного расследования, установление личностей лиц, непосредственно участвовавших в беспорядках, а также провоцировавших своими действиями, и дачу их действиям соответствующей уголовно-правовой оценки”, - говорилось в распространенном СК сообщении.
По состоянию на 22-е июля обвинение за участие в массовых беспорядках предъявлено троим лицам. По информации “ФактИнфо”, ряд задержанных лиц освобождены.