Նույնիսկ տասնամյակներ անց Ադրբեջանի ձեռագիրը չի փոխվել. Շարմազանով 07/07/2016   15:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ էդուարդ Շարմազանովը հուլիսի 7-ին ընդունել է Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից փախստականների համագումարի նախագահության անդամներ Մարիամ Ավագյանին, Ալեքսանդր Գրիգորյանին, Յուրի Բաղդասարյանին և Մարտին Իսրայելյանին:
Էդուարդ Շարմազանովը կարևորել է հյուրերի այցը խորհրդարան և նշել, որ փախստականների խնդիրներն այս տարածաշրջանում առաջացել են Ադրբեջանի ցեղասպան և հայատյաց քաղաքականության հետևանքով: Տարածաշրջանում տեղի ունեցած արյունալի դեպքերը գնահատելով որպես հանցանք ողջ մարդկության նկատմամբ՝ ԱԺ փոխնախագահը շեշտել է, որ նույնիսկ տասնամյակներ անց Ադրբեջանի ձեռագիրը չի փոխվել: «Թալիշի խաղաղ բնակիչների սպանդը կրում էր Սումգայիթի և Բաքվի հայերի կոտորածների ձեռագիրը»,- նշել է Էդուարդ Շարմազանովը:
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման համար՝ հյուրերն ԱԺ փոխնախագահին են ներկայացրել այցի նպատակները: Կազմակերպության համակարգող Մարիամ Ավագյանն անդրադարձել է Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից շուրջ 660 հազար հայ փախստականների խնդիրներին: Այս համատեքստում տիկին Ավագյանը կարևորել է միջազգային տարբեր հարթակներում հայ փախստականների խնդիրների բարձրաձայնումը, բարձրացրել ներքին տեղահանվածների վերադարձի խնդիրը:
Հանդիպման ավարտին ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն Ադրբեջանական ԽՍՀ-ից փախստականների համագումարի նախագահության անդամների հետ հետագա համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել:
15:07 01/07/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ«Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը պետք է ամբողջությամբ իրացնի ինքնորոշման իր իրավունքը». Էդուարդ Շարմազանով
11:56 08/06/2016ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի ներկայացուցիչներին
15:17 01/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀարավային Կովկասում Ադրբեջանը լուրջ սպառնալիք է
14:49 24/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության Բունդեսթագի փոխնախագահ Էդելգարդ Բուլմահնին
15:30 25/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Իրաքի Հանրապետության խորհրդարանական պատվիրակությանը
18:20 22/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Քուվեյթի Պետության պատվիրակությանը
14:48 18/03/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի տարածաշրջանային ղեկավարին
14:27 23/09/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Թուրքմենստանի խորհրդարանական պատվիրակությանը

Эдуард Шармазанов: проблемы беженцев в регионе возникли вследствие геноцидальной и армянофобской политики Азербайджана 07/07/2016   16:09  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов принял членов президиума Конгресса беженцев из Азербайджанской ССР  Мариам Авагян, Александра Григоряна, Юрия Багдасаряна и Мартин Исраеляна.
Как сообщает пресс-служба армянского парламента, вице-спикер НС подчеркнул важность визита гостей в НС и отметил, что проблемы беженцев в регионе возникли вследствие геноцидальной и армянофобской политики Азербайджана. Оценив кровавые события в регионе как преступление против всего человечества, он особо выделил, что даже спустя десятилетия почерк Азербайджана не изменился. “Убийства мирных жителей Талыша носят почерк резни армян Сумгаита и Баку”, - заявил Э.Шармазанов.
Поблагодарив за встречу, гости представили вице-спикеру НС цель визита. Координатор организации М.Авагян обратилась к проблемам почти 660 тысяч армянских беженцев из Азербайджанской ССР. В этом контексте она подчеркнула важность озвучивания на различных международных площадках проблем армянских беженцев, подняла вопрос о возвращении внутренне перемещенных лиц.
В завершение встречи вице-спикер НС Э.Шармазанов выразил готовность к дальнейшему сотрудничеству с членами президиума Конгресса беженцев из Азербайджанской ССР.