ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովն ընդունել է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի ներկայացուցիչներին 06/08/2016   11:56
ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը հունիսի 7-ին ընդունել է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Թոմաս Շրափելին եւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրներում գործող Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի գրասենյակները համակարգող Թիմ Բ. Փիթերսին: Այս մասին հայտնում է ԱԺ լրատվական ծառայությունը:
Ողջունելով հյուրերին՝ ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը բարձր է գնահատել օրեր առաջ Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող եւ դատապարտող բանաձեւի ընդունումը եւ նշել, որ բանաձեւի ընդունմամբ Գերմանիան մեկ անգամ եւս վերահաստատել է ժողովրդավարության սկզբունքներին իր հավատարմությունը:
ԱԺ փոխնախագահը կարեւորել է Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի բազմամյա գործունեությունը Հայաստանում: Էդուարդ Շարմազանովը, դրական գնահատելով հիմնադրամի համագործակցությունը ՀՀ Ազգային ժողովի հետ, նպատակահարմար է համարել առավել սերտացնել ԱԺ աշխատակազմի հետ Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի համագործակցությունը: Նա պատրաստակամություն է հայտնել գործուն աջակցություն ցուցաբերել տարբեր ծրագրերի իրականացման գործում:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային խնդիրներին՝ ԱԺ փոխնախագահը ներկայացրել է ապրիլի սկզբին Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ իրականացրած պատերազմական գործողությունները, որի ընթացքում վայրագություններ եւ խոշտանգումներ են իրականացվել ոչ միայն հայ զինվորականների, այլեւ խաղաղ բնակիչների նկատմամբ: Էդուարդ Շարմազանովը հյուրերին է փոխանցել այդ վայրագություններն ապացուցող փաստաթղթեր: ԱԺ փոխնախագահը մեկ անգամ եւս նշել է, որ թե Հայաստանը, թե Լեռնային Ղարաբաղը ձգտում են խաղաղության եւ հակամարտության խաղաղ կարգավորման` հավատարիմ մնալով միջազգայնորեն ընդունված երեք հայտնի սկզբունքներին՝ ի տարբերություն Ադրբեջանի, որը շարունակում է իր ռազմատենչ եւ անհեթեթ հայտարարությունները:
Կարեւորելով Գերմանիայի հետ հեռանկարային եւ ռազմավարական նշանակություն ունեցող համագործակցությունը` ԱԺ փոխնախագահը նաեւ էական է համարել այն հանգամանքը, որ այս տարի ԵԱՀԿ-ում նախագահում է Գերմանիան:
Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի տարածաշրջանային գրասենյակի ղեկավար Թոմաս Շրափելը, շնորհակալություն հայտելով ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովին հանդիպման համար, ներկայացրել է այն ծրագրերը, որոնք հիմնադրամը նպատակադրվել է իրականացնել առաջիկայում: Նա մանրամասնել է, որ Հայաստանում նախատեսված է իրականացնել այնպիսի ծրագրեր, որոնք շարունակական են լինելու եւ հիմնականում վերաբերում են երիտասարդությանը: Նա, ինչպես նաեւ Արեւելյան Եվրոպայի երկրներում գործող Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի գրասենյակները համակարգող Թիմ Բ. Փիթերսը կարեւորել են ՀՀ Ազգային ժողովի հետ համագործակցության խորացումը, ինչպես նաեւ ԱԺ աշխատակիցների վերապատրաստման ծրագրերի իրականացումը:

Вице-спикер парламента Армении встретился с представителями Фонда Конрада Аденауэра 06/08/2016   12:06  |  Лента новостей
Вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов принял накануне  руководителя регионального офиса Фонда Конрада Аденауэра Томаса Шрапеля и координатора действующих в странах Восточной Европы офисов фонда Тима Петерса, сообщает пресс-служба армянского парламента.
Вице-спикер НС высоко оценил принятую на днях Бундестагом Германии резолюцию о признании и осуждении Геноцида армян и отметил, что тем самым ФРГ еще раз подтвердила свою приверженность демократическим ценностям.
Эдуард Шармазанов подчеркнул многолетнюю деятельность Фонда Конрада Аденауэра в Армении. Положительно оценив сотрудничество фонда с НС РА, вице-спикер счел целесообразным упрочение сотрудничества фонда с аппаратом парламента РА. Он выразил готовность оказать действенную поддержку в реализации различных программ.
Обратившись к региональным проблемам, вице-спикер НС представил развязанные Азербайджаном против Нагорного Карабаха апрельские военные действия, в ходе которых совершены зверства и пытки не только в отношении армянских военнослужащих, но и мирного населения. Э.Шармазанов вновь отметил, что Армения и НКР стремятся к миру и мирному урегулированию конфликта, оставаясь приверженными принятым трем известным международным принципам, в отличие от Азербайджана, продолжающего выступать с воинственными и абсурдными заявлениями.
Подчеркнув важность перспективного и имеющего стратегическое значение сотрудничества с ФРГ, вице-спикер НС также счел существенным председательство Германии в ОБСЕ.
Руководитель регионального офиса Фонда Конрада Аденауэра Томас Шрапель, поблагодарив за встречу, представил намеченные к реализации программы фонда. Он особо выделил, что в Армении в основном предусмотрена последовательная реализация программ для молодежи. Томас Шрапель и Тим Петерс подчеркнули важность углубления сотрудничества с НС РА и реализации программ переподготовки сотрудников аппарата парламента.