Վրաստանում մտադիր են քննել Սաակաշվիլու և ահաբեկիչ Չաթաևի կապերը 07/04/2016   16:26  |  Միջազգային լրահոս
Փախստականների և հարկադիր տեղահանված անձանց հարցերով Վրաստանի նախարար Սոզար Սուբարին հաստատել է, որ Ստամբուլի օդանավակայանում ահաբեկչության հնարավոր կազմակերպիչ Ահմեդ Չաթաևը Վրաստանի նախկին նախագահ Միխայիլ Սաակաշվիլու «գործակալ»-ն էր, և հայտարարել, որ իշխանություններն այդ կապակցությամբ կարող են քննություն սկսել: Այս մասին հաղորդում է ռուսական «Նովոստի» գործակալությունը:
Աթաթուրքի անվան Ստամբուլի օդանավակայանի միջազգային թռիչքների տերմինալում հունիսի 28-ին երեք պայթյուն է որոտացել: 44 մարդ զոհվել է, այդ թվում՝ 19 օտարերկրացի, 239-ը՝ վիրավորվել:
Թուրքիայի վարչապետը հայտարարել է, որ բոլոր հանցանշանները վկայում են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման մեղսակցության մասին:
Թուրքական ԶԼՄ-ները՝ հղելով դատախազության իրենց աղբյուրներին, հայտնել են, որ ահաբեկչական ակտն իրականացրել են մահապարտները Դաղստանից, Ղրղզստանից և Ուզբեկստանից:
Ահաբեկչական ակտի կազմակերպման մեջ կասկածվում է Ահմեդ Չաթաևը, ով ծնունդով Չեչնիայից է և նախկինում աշխատել է «Իմարատ Կավկազ» հանցավոր կազմակերպության առաջնորդ Դոկու Ումարովի համար, իսկ վերջինիս զոհվելուց հետո՝ միացել ԻՊ-ին:
Ինչպես լրագրողներին հայտնել է նախարար Սուբարին, պարզվում է՝ այդ հանրահայտ ահաբեկիչը Սաակաշվիլու գործակալն էր, ֆինանսավորվում էր նրա կողմից և պարբերաբար նոր անձնագրեր ստանում:
Այն մասին, որ Չաթաևը վրացական անձնագիր ուներ և Սաակաշվիլու իշխանության օրոք վրացական հատուկ ծառայությունների գործակալն էր, ավելի վաղ հայտարարել էր Վրաստանի խորհրդարանի պաշտպանության կոմիտեի ղեկավար Իրակլի Սեսիաշվիլին:
23:40 01/07/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում ձերբակալվել է 17 օտարերկրացի` ահաբեկչությանն առնչություն ունենալու կասկածանքով
23:20 01/07/2016  |  Միջազգային լրահոսԱհաբեկիչները ծրագրել էին օդանավակայանում պատանդ վերցնել
16:27 01/07/2016  |  Միջազգային լրահոսՍտամբուլի օդանավակայանում կատարված ահաբեկչության գործով ձերբակալվածներ մեջ կա Ռուսաստանի քաղաքացի
16:24 01/07/2016  |  Միջազգային լրահոսԱմերիկահայ երգչուհու ցավակցական գրառումը զայրացրել է թուրքերին
18:07 30/06/2016  |  Միջազգային լրահոսԵվրո 2016-ի խաղերի ժամանակ լռության րոպե չի հայտարավ ի՝ ի հիշատակ Ստամբուլի ահաբեկչության զոհերի
14:40 30/06/2016  |  Միջազգային լրահոսԱմերիկացի պրոֆեսոր. «Էրդողանի անհաջող քաղաքականության հետևանքով է ահաբեկչությունը հարվածում Թուրքիային»
11:21 30/06/2016  |  Միջազգային լրահոսՊարզվել է Ստամբուլում պայթյուններ իրականացրած ահաբեկիչների ինքնությունը
19:32 29/06/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական հետախուզությունն ու թվիթերյան անանունը նախազգուշացնում էին օդանավակայանում ահաբեկչության մասին
15:05 29/06/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքիայում ահաբեկչության հետեւանքով զոհերի թիվը հասել է 41-ի. նրանց թվում՝ 8 այլ երկրների քաղաքացիներ
15:02 29/06/2016  |  Միջազգային լրահոսԹուրքական ԶԼՄ-ները հիշել են ASALA-ի հարձակումը Անկարայի Էսենբողա օդանավակայանի վրա

В Грузии заявили о намерении расследовать связи Саакашвили и террориста Чатаева 07/04/2016   17:02  |  Международные новости
Грузинский министр по делам беженцев и вынужденно перемещенных лиц Созар Субари подтвердил, что предполагаемый организатор теракта в стамбульском аэропорту Ахмед Чатаев был "агентом" экс-президента Грузии Михаила Саакашвили, и заявил, что в этой связи власти могут начать расследование, сообщает РИА Новости.
Три взрыва прогремели в международном терминале стамбульского аэропорта Ататюрка 28 июня. Погибли 44 человека, в том числе 19 иностранцев, 239 человек были ранены.
Премьер Турции Бинали Йылдырым заявил, что улики указывают на причастность террористической организации "Исламское государство" (ИГ), запрещенной в России и других странах. Турецкие СМИ со ссылкой на источники в прокуратуре сообщали, что теракт совершили смертники из российского Дагестана, Киргизии и Узбекистана.
В организации теракта подозревается выходец из Чечни Ахмед Чатаев, который ранее работал на лидера преступной организации "Имарат Кавказ" Доку Умарова, а после его гибели примкнул к ИГ.
По словам министра юстиции Грузии Теи Цулукиани, сотрудничество Чатаева с Саакашвили будет расследовано сразу же после того, как экс-глава государства окажется "в руках грузинских правоохранителей".
Ранее о том, что Чатаев имел грузинский паспорт и был агентом грузинских спецслужб во время правления Саакашвили, заявил глава оборонного комитета парламента Грузии Ираклий Сесиашвили.
"Предположительно, в связи с этим начнется расследование и будет очень интересно услышать ответ Саакашвили", — сказал Субари. По его словам, Саакашвили должен пояснить, почему финансировал и сотрудничал с террористами.