Հռոմի պապը Ադրբեջան կայցելի «խաղաղության հույսն ու ուղիները խրախուսելու «համար 07/01/2016   12:42  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապը 2016 թվականի սեպտեմբերի 30-ից հոկտեմբերի 2-ը կայցելի Վրաստան եւ Ադրբեջան: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Հռոմի պապը հայտարարել է Հայաստանից վերադարձից հետո Վատիկանում ունեցած ելույթում: Նա նշել է, որ այդ երկու երկրներ այցի հրավերն ընդունել է երկու պատճառով:
«Առաջինը՝ այդ հողերում առկա վաղնջական քրիստոնեական արմատները մշտապես այլ կրոնների եւ մշակույթների հետ երկխոսության ոգի են»,- հայտարարել է նա: Որպես երկրորդ պատճառ նա նշել է «խաղաղության հույսի եւ ուղիների խրախուսումը»:
«Պատմությունը մեզ սովորեցնում է, որ խաղաղության ուղին իրար հանդեպ քչից սկսած եւ աստիճանաբար մեծացող մեծ համառություն եւ մշտական քայլեր է պահանջում: Այդ պատճառով իմ ցանկությունն այն է, որպեսզի յուրաքանչյուր մարդ իր ներդրումը բերի հաշտության մեջ», -հայտարարել է Հռոմի պապը:
Ֆրանցիսկոս պապը Հայաստան է ժամանել հունիսի 24-ին` «Այց առաջին քրիստոնեական երկիր» խորագրով: Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում մասնակցել է Բարիգալստյան Հրաշափառի արարողությանը: Պապը հյուրընկալվել է ՀՀ նախագահի նստավայրում, առանձնազրույց ունեցել նրա հետ, ելույթ ունեցել ՀՀ իշխանությունների, հասարակության, դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ հանդիպմանը:
Հունիսի այցելել է Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված հուշահամալիր: Նույն օրը Պապը Գյումրիում պատարագ է մատուցել լատինական ծեսով`հաﬔմված հայկական շարականներով: Երեկոյան Երևանի Հանրապետության հրապարակում Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի և Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի մասնակցությամբ տեղի է ունեցել խաղաղության աղոթք և էկումենիկ արարողություն:
Հունիսի 26-ի առավոտյան Մայր Աթոռի Սուրբ Տրդատ բաց խորանում մատուցվել է Սուրբ պատարագ` Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսի ձեռամբ և Սրբազան քահանայապետի աղոթակցությամբ: Մայր Աթոռ Սբ Էջմիածնում ստորագրվել է համատեղ հայտարարություն, որից հետո Սրբազան քահանայապետը և Ամենայն Հայոց Գարեգին Բ կաթողիկոսը այցելել են նաև հայ ժողովրդի և Հայ Առաքելական Սուրբ եկեղեցու համար կարևորագույն սրբավայրերից մեկը՝ Խոր Վիրապ: Այնտեղ միասին աղոթելուց հետո նրանք աղավնիներ են բաց թողել Արարատի ուղղությամբ: Նույն օրը Ֆրանցիսկոս պապը մեկնեց Վատիկան:

Папа Римский Франциск посетит Азербайджан, чтобы поспособствовать восстановлению мира в регионе 07/01/2016 13:56 | Лента новостей
Папа Римский Франциск с 30-го сентября по 2-е октября 2016 года совершит визит в Грузию и Азербайджан.
Как передает «Арменпресс», об этом он заявил, вернувшись из поездки в Армению, выступая в Ватикане. Он сказал, что принял приглашение посетить эти страны по 2 причинам. «Первая – в этих странах присутствуют древние корни христианства, что является вечным источником диалога с другими религиями и культурами»,- сказал он. В качестве второй причины Папа Римский Франциск назвал «поощрение надежды и путей к миру». «История учит, что путь к миру требует упорства в отношении друг к другу, начиная с малых, но постоянно нарастающих шагов. Именно потому мое желание состоит в том, чтобы каждый человек внес свой вклад в дело примирения»,- сказал он.
Визит Папы Римского Франциска, который он назвал паломничеством в первую христианскую страну, начался 24-го июня с посещения Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
Вечером того же дня Папа Римский встретился с президентом Армении, представителями властей, гражданского общества и дипломатического корпуса.
Выступая с речью в резиденции президента, Папа Римский вновь квалифицировал убийства армян в Османской империи как геноцид.
25-го июня Папа Франциск посетил мемориальный комплекс памяти жертв Геноцида армян "Цицернакаберд". Позже он отправился в Гюмри, где возглавил Святую Литургию по латинскому обряду.
Вечером понтифик вернулся в Ереван, где на площади Республики принял участие в экуменической церемонии и молитве во имя мира, а в воскресенье утром в Божественной Литургии, которую отслужил Католикос Всех Армян в Первопрестольном Святом Эчмиадзине.
По итогам визита была подписана Совместная декларация, в которой выражается надежда на мирное разрешение вопросов, касающихся Нагорного Карабаха.
Папа Римский Франциск и Католикос Всех Армян Гарегин Второй также побывали в армянском монастыре Хор Вирап, где в конце III века много лет находился в заточении святой Григорий Просветитель, первый Армянский Патриарх. Главы двух церквей зажгли лампаду, подаренную Франциском Хор Вирапу, и вознесли молитву, а затем выпустили голубей мира в сторону библейского Арарата. В тот же день вечером Папа отбыл из Еревана в Рим.