ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանի կառավարությանը 230 հազար եվրո տուգանք է սահմանել 06/30/2016   17:14  |  Միջազգային լրահոս
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը հունիսի 30-ին հրապարակել է Ադրբեջանի գծով 18 բողոքների վերաբերյալ իր վճիռը, որով ադրբեջանական կառավարությանը 230 հազար եվրո տուգանք է սահմանել:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, «Թուրան»-ի հետ զրույցում փաստաբան Ասաբալի Մուստաֆաեւն ասել է, որ եղել է ՄԻԵԴ-ում քննված 18 գործերից 13-ի գծով ներկայացուցիչ:
Նրա խոսքով` իր պաշտպանյալները բողոքել են ցույցերում մասնակցելու համար վարչական ձերբակալությունների համար: ՄԻԵԴ-ն Ադրբեջանին մեղավոր է ճանաչել «ազատության եւ անձնական անձեռնմխելիության», «արդարացի դատաքննության իրավունք» «ապօրինի պատիժ», «ազատ հավաքվելու իրավունք» հոդվածների խախտումներով:
Այդ գործերով Ադրբեջանի քաղաքացի տուժածների համար ՄԻԵԴ-ը ադրբեջանական կառավարությանը պարտավորեցրել է 165 հազար եվրո վճարել, եւ եւս 65 հազար եվրո մնացած գործերով տուժածներին:

ЕСПЧ оштрафовал правительство Азербайджана на 230 тыс евро 06/30/2016   17:44  |  Международные новости
Европейский суд по правам человека 30 июня огласил решение по 18 жалобам из Азербайджана, которым предписал азербайджанскому правительству выплатить штраф в размере 230 тыс.евро.
Об этом, как передает “Арменпресс”, в беседе с “Туран” заявил адвокат Асабали Мустафаев, который выступал юридическим представителем по 13 из 18 дел.
По его словам, жалобы были поданы в связи с административными арестами заявителей за их участие в акциях протеста. ЕСПЧ признал Азербайджан виновным в нарушении их прав по статьям: “право на свободу и личную неприкосновенность”, “право на справедливое судебное разбирательство”, “незаконное наказание” “право на свободу собрания” Европейской конвенции прав человека.
По этим делам ЕСПЧ обязал азербайджанское правительство выплатить пострадавшим гражданам Азербайджана 165 тыс евро и еще 65 тыс. евро – остальным потерпевшим.