Էդվարդ Նալբանդյան. Ադրբեջանի կազմում Արցախի ինքնավարության հարցը երբեք չի դրվել ու չի դրվի քննարկման 06/29/2016   21:48  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման բանակցություններում չի քննարկվել ու չի քննարկվի Ադրբեջանի կազմում ԼՂ ինքնավարության հարցը, ինչպես ներկայացնում է ադրբեջանական կողմը:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` Գերմանիայի արտգործնախարարի հետ մամուլի ասուլիսի ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը` անդրադառնալով հարցադրմանը, որ Ալիևը Սանկտ Պետերբուրգի հանդիպումից հետո Բաքվում հայտարարել է, որ կողմ կլինի Արցախի ինքնավարությանը, ինչպես Նախիջևանի դեպքում է, ու իբրև թե հանդիպմանը խոսել են այդ մասին:
«Ադրբեջանի հետ ամեն հանդիպուﬕց հետո եռանախագահները հարց են տալիս` արդյո՞ք այս անգամ հնարավոր կլինի հարգել այն պայմանավորվածությունները, որոնք ձեռք էին բերվել բանակցությունների ժամանակ: Ես միշտ ասում եմ` սպասենք մնչևի Ալիևը վերադառնա Բաքու, տեսնենք ինչ շինծու վարկածներ կներկայացնի, դրանից էլ հետևություններ կանենք: Այսօր Ադրբեջանը փաստորեն անում է այն, ինչ եռանախագահող երկրներից մեկը ընդգծեց` փորձում է պարանը քաշել իր կողմ, կամ ինչ-որ ձևով հանրային կարծիք ձևավորել, որ այդ պայմանավորվածությունները իրենց ի նպաստ են»,- ասաց Նալբանդյանը` շեշտելով, որ նման մոտեցումները չեն կարող օգտակար լինել բանակցությունների ընթացքի համար:
Հիշեցնելով, որ ժամանակին հայաշատ Նախիջևանն այսօր ամբողջովին հայաթափված է, իսկ դարավոր մշակույթը` ոչնչացված` Էդվարդ Նալբանդյանը նկատեց, որ Ալիևն այսօր այն օրինակ է բերում որպես Լեռնային Ղարաբաղի հեռանկար:
«Սա լավագույն օրինակներից է, թե ինչու սա չի կարող լինել բանակցությունների առարկա ու չի էլ լինի: Եռանախագահողները ամենաբարձր` նախագահների մակարդակով մշտապես նշել են, որ Լեռնային Ղարաբաղի վերջնական կարգավիճակը պետք է որոշի ժողովուրդը ազատ կամարտահայտման միջոցով, որը պետք է ունենա միջազգային իրավական ուժ: Սա է ասում Հայաստանը, սա են ասում եռանախագահող երկրները ամենաբարձր մակարդակով»,-եզրափակեց Նալբանդյանը:
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանի հրավերով հունիսի 29-30-ը Հայաստան է այցելել Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը: Գերմանիայի արտգործնախարարին կընդունի Հանրապետության Նախագահը։
Հունիսի 29-ին Հայաստանի և Գերմանիայի արտաքին գործերի նախարարների բանակցություններից հետո Էդվարդ Նալբանդյանն ու Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը հանդես եկան համատեղ մամլո ասուլիսով։
21:25 29/06/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՖրանկ-Վալտեր Շտայնմայեր. ԼՂ հակամարտության ստատուս քվոն տևականորեն այս կերպ հնարավոր չի լինելու պահպանել
12:05 29/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵԱՀԿ գործող նախագահ Շտայնմայերն այսօր կայցելի Հայաստան
19:35 27/06/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԳերմանիայի ԱԳ նախարար, ԵԱՀԿ գործող նախագահը կայցելի Հայաստան
21:50 09/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՍերգեյ Լավրովը և Ջոն Քերրին քննարկել են Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման խնդիրը

Вопрос об автономии Нагорного Карабаха в составе Азербайджана никогда не обсуждался и не будем обсуждаться – глава МИД Армении 06/29/2016   22:39  |  Карабахский конфликт
На переговорах по урегулированию карабахской проблемы вопрос об автономии Нагорного Карабаха в составе Азербайджана никогда не обсуждался и не будем обсуждаться.  Об этом, как сообщает “Арменпресс”,  заявил министр иностранных дел Армении Эдуард Налбандян в среду на совместной пресс-конференции с главой МИД Германии, действующим председателем ОБСЕ Франк-Вальтером Штайнмайером в Ереване, комментируя слова президента Азербайджана Ильхама Алиева после трехстороннего саммита в Санкт-Петербурге о том, что Баку готов рассмотреть вопрос автономии Нагорного Карабаха по примеру Нахиджевана и что якобы этот вопрос обсуждался на трехсторонней встрече.
“После каждой встречи с Азербайджаном сопредседатели (Минской группы ОБСЕ – ред.) задают вопрос, удастся ли на этот раз уважать те договоренности, которые были достигнуты на переговорах. Я всегда говорю, что нужно дождаться, пока Алиев (президент Азербайджана – ред.) вернется в Баку, и тогда мы увидим, какие надуманные версии он представит, после этого можно делать выводы. Сегодня Азербайджан фактически делает то, о чем говорил один из сопредседателей – пытается перетянуть канат на свою сторону и любым способом сформировать в обществе мнение, что достигнутые договоренности выгодны азербайджанской стороне”, - сказал Налбандян, подчеркнув, что подобный подход не может благотворно повлиять на ход переговоров.
Эдвард Налбандян напомнил, что в некогда населенном армянами Нахиджеване сейчас нет ни одного армянина, а многовековая армянская культура Нахиджевана уничтожена. Между тем, как отметил Налбандян, Алиев сегодня приводит этот пример в качестве перспективы Нагорного Карабаха.
"Это один из лучших примеров того, почему этот вариант не может быть и не будет предметом переговоров. Сопредседатели Минской группы на самом высоком уровне, на уровне президентов отметили, что окончательный статус Нагорного Карабаха должен решить его народ путем свободного волеизъявления, которое должно иметь международную правовую силу. Об этом говорит Армения, об этом говорят сопредседатели на самом высоком уровне”, - заключил Налбандян.