Ձերբակալվել է Ժիրայր Սեֆիլյանը 06/20/2016   13:05  |  Քրեական խրոնիկոն
2016թ. մայիսի 20-ին Երևան քաղաքի Ծիծեռնակաբերդի խճուղու սկզբնամասում տեղի ունեցած ճանապարհատրանսպորտային պատահարի դեպքի վայր ժամանած ոստիկանության ծառայողները, պատահարի մասնակցի ավտոմեքենայից հայտնաբերել են ԱԿ-74 տեսակի երկու ինքնաձիգ՝ 120 փամփուշտներով: Հիշյալ ավտոմեքենայի վարորդն ու ուղևորն ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք պահելու և փոխադրելու կասկածանքով բերման են ենթարկվել ոստիկանություն:
Քննչական կոմիտեի լրատվական ծառայության հաղորդմամբ՝ դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 235-րդ հոդվածի 2-րդ մասով:
ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում իրականացված քննչական գործողությունների արդյունքում պարզվել է վարորդի, ուղևորի ինքնությունը, ինքնաձիգների շրջանառության հանգամանքները:
Մասնավորապես՝ քրեական գործի շրջանակներում համատեղ քննչական և օպերատիվ-հետախուզական մեծածավալ միջոցառումների արդյունքում պարզվել է, որ Ժիրայր Սեֆիլյանը մի խումբ անձանց հետ ծրագրել էր զինված խմբավորումների միջոցով, զենքի գործադրմամբ, զավթել շենքեր, շինություններ, հաղորդակցության և կապի միջոցներ, այդ թվում՝ Երևանի հեռուստաաշտարակը, ինչի ընթացքում էլ վերջինս կազմակերպել է մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելը, փոխադրելը և տարբեր վայրերում դրանք ապօրինի կերպով պահելը: Ընդ որում, խմբի անդամները որոշ հանցավոր գործողություններ ծրագրել էին իրականացնել ապրիլյան պատերազմին հաջորդող ժամանակահատվածում:
2016թ. մայիսի 20-ին տեղի ունեցած վերը նկարագրված ճանապարհատրանսպորտային պատահարի վայրում էլ հայտնաբերվել են Ժիրայր Սեֆիլյանի կազմակերպմամբ խմբի կողմից ապօրինի կերպով շրջանառվող երկու միավոր զենքն ու ռազմամթերքը:
Քրեական գործի նախաքննությամբ ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա, մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելու, փոխադրելու և պահելու համար, ութ անձի առաջադրվել է մեղադրանք, նրանցից վեցը կալանավորվել են, մեկի նկատմամբ հայտարարվել է հետախուզում:
Առաջադրված մեղադրանքները հիմնավորվել են ինչպես գործով ձեռք բերված բազմաթիվ ապացույցնելով, այնպես էլ՝ խմբի անդամների խոստովանական ցուցմունքներով:
Մի խումբ անձանց կողմից ապօրինի կերպով զենք և ռազմամթերք ձեռք բերելը, փոխադրելը և պահելը կազմակերպելու կասկածանքով 2016թ. հունիսի 20-ին Ժիրայր Սեֆիլյանը ձերբակալվել է:
19:40 22/01/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Նոր Հայաստան»-ը մարտի 1-ին համազգային հանրահավաք է հրավիրում
18:00 13/01/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՔննչական կոմիտեն արձագանքել է Ժիրայր Սեֆիլյանի կողմից հնչեցված մեկնաբանություններին
18:19 26/11/2015  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ընդդիմության միասնական շտաբ». Վարչախումբը պարբերական հարձակման թիրախ է դարձրել Ժիրայր Սէֆիլյանի կնոջը
10:49 11/11/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԺիրայր Սեֆիլյանը հրավիրվել է. Քննչական կոմիտեն հաստատում է
23:35 28/06/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ«Ոչ թալանին» նախաձեռնող խմբի անդամն ընդդեմ Ժիրայր Սեֆիլյանի.«Ժիրայր Սէֆիլյան, դու տականք ես»

СК Армении представил подробности задержания Жирайра Сефиляна 06/20/2016   13:53  |  Криминальная хроника
20-го мая 2016 года сотрудники Полиции, прибывшие на место  ДТП, произошедшего на подступах к Цицернакабердскому шоссе, обнаружили в автомобиле  участника аварии два автомата АК-74 с 120 патронами.
Водитель и пассажир вышеупомянутой машины были доставлены в Полицию по подозрению в  хранении и транспортировке оружия и боеприпасов.
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, по данному факту возбуждено уголовное дело по части 2 статьи 235(Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств,совершенные группой лиц по предварительному сговору) УК РА.
В результате проведенных Главным управлением по расследованию особо важных дел Следственного комитета Армении следственных действий установлены личности водителя и пассажира, обстоятельства оборота оружия.
"В частности,  в результате совместных крупномасштабных следственных и оперативно-розыскных мероприятий выяснилось, что Жирайр Сефилян спланировал вместе с группой лиц захватить при посредничестве  вооруженных группировок и с применением оружия здания, сооружения, средства коммуникации и связи, в том числе Ереванскую телебашню. За это время он при посредничестве группы лиц организовал покупку, перевозку и хранение оружия и боеприпасов незаконным путем. Причем члены группировки планировали осуществить ряд преступных действий в последующий за апрельской войной период", - говорится в сообщении.
Также отмечается, что на месте имевшего место 20-го мая 2016 года вышеописанного ДТП и были обнаружены две единицы оружия и боеприпасов, находившиеся в незаконном обращении у группы при организаторстве Жирайра Сефиляна.
"На основе полученных в ходе предварительного следствия по уголовного делу доказательств, за незаконные приобретение, перевозку и хранение оружия и боеприпасов обвинения предъявлены восьмерым лицам, шестеро из них взяты под стражу, один обвиняемый объявлен в розыск.Предъявленные обвинения подтвердились как добытыми по делу многочисленными доказательствами, так и  признательными показаниями членов группы.По подозрению в организации приобретения, перевозки и хранения оружия и боеприпасов незаконным путем 20-го июня 2016 года был задержан Жирайр Сефилян.Предварительное следствие продолжается', - отмечается в сообщении.