ՌԴ-Հայաստան-Ադրբեջան գագաթաժողովը ծրագրված է անցկացնել հունիսի վերջին, Սանկտ Պետերբուրգում 06/09/2016   20:28  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցով եռակողմ՝ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի, գագաթաժողովը ծրագրված է անցկացնել հունիսի վերջին, Սանկտ Պետերբուրգում: Այս մասին РИА Новости-ին տեղեկացրել է ՌԴ ԱԳՆ-ի աղբյուրը:
«ՌԴ, Ադրբեջանի և Հայաստանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինի, Իլհամ Ալիևի և Սերժ Սարգսյանի հանդիպումը կանցկացվի Սանկտ Պետերբուրգում, ըստ ծրագրածի, հունիսի վերջին»,- հայտարարել է գործակալության զրուցակիցը:
Ավելի վաղ եռակողմ գագաթաժողովի անցկացման հնարավորության մասին տեղեկատվությունը հայտնվել էր ՌԴ ԱԳՆ կայքէջում: Մասնավորապես, հայտնվում էր, որ այդ հանդիպման նախապատրաստման հարցը քննարկել են ՌԴ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինը և ՌԴ-ում Ֆրանսիայի դեսպան Ժան-Մորիս Ռիփերը:
Ղարաբաղում իրավիճակի սրումից ի վեր ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահ երկրների՝ ԱՄՆ-ի, ՌԴ-ի և Ֆրանսիայի ԱԳՆ ղեկավարների մասնակցությամբ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների առաջին հանդիպումը տեղի էր ունեցել Վիեննայում, մայիսի 16-ին: Վիեննական հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ ընդունված հայտարարության մեջ ասվում էր զինադադարի պահպանման, զինադադարի խախտումների դեպքերի հետաքննության մեխանիզմների ստեղծման, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի աշխատակազմի ընդլայնման  անհրաժեշտության, ինչպես նաև մոտակա ժամանակներս հակամարտության կարգավորման բանակցությունների վերսկսման հնարավորության մասին:
15:19 02/06/2016Շավարշ Քոչարյանը Սարգսյան-Ալիև հնարավոր հանդիպումը դիտարկում է հրադադարի ամրապնդման համատեքստում
17:27 21/05/2016  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունԴավիթ Բաբայան. Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը պետք է բանակցություններին մասնակցի բոլոր փուլերում
13:39 22/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՌԴ ԱԳՆ.Հրադադարի հաստատման վերաբերյալ 1994 թվականի համաձայնագիրն անժամկետ է
10:18 01/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԱՄՆ փոխնախագահը կարեւորել է Ղարաղաղի հակամարտության համապարփակ կարգավորումը` երկարատեւ կայունության համար
22:49 13/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքուն անում է ամեն ինչ՝ խաթարելու համար կարգավորման գործընթացը.Նալբանդյան
14:59 15/01/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԳերմանիան աջակցում է ղարաբաղյան հակամարտության գոտում միջադեպերը հետաքննելու մեխանիզմ ստեղծելու նախաձեռնությանը. Շտայնմայեր
10:38 28/12/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲորդյուժան հայտարարել է՝ ղարաբաղյան հակամարտության՝ լայնամասշտաբ զինված բախման վերածվելու անթույլատրելիության մասին
20:53 07/10/2015  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԵռանախագահներն արդեն ուղղորդված և հասցեագրված հայտարարություններ են անում, թե ով է հրադադարի խախտման պատճառը. Է.Նալբանդյան
13:33 26/01/2015  |  ԼՐԱՀՈՍՄիջազգային մարդասիրական իրավունքի խախտման Ադրբեջանի հանցավոր կեցվածքը զգալի լարվածություն առաջացրեցին. Էդվարդ Նալբանդյան

Саммит РФ-Армения-Азербайджан запланирован на конец июня в Санкт-Петербурге - источник в МИД РФ 06/09/2016   18:22  |  Карабахский конфликт
Трехсторонний саммит России, Азербайджана и Армении по нагорно-карабахскому урегулированию запланирован на конец июня в Санкт-Петербурге, сообщил РИА Новости источник в МИД РФ.
"Встреча президентов РФ (Владимира Путина), Азербайджана (Ильхама Алиева) и Армении (Сержа Саргсяна) пройдет в Санкт-Петербурге, запланирована на конец июня", — заявил собеседник агентства.
Ранее информация о возможности проведения трехстороннего саммита появилась на сайте МИД РФ. В частности сообщалось, что подготовку к этой встрече обсудили статс-секретарь, заместитель министра иностранных дел Григорий Карасин и посол Франции в РФ Жан-Морис Рипер.
В Вене 16 мая состоялась первая с начала обострения ситуации в Карабахе встреча президентов Армении и Азербайджана при участии глав МИД стран-сопредседателей МГ ОБСЕ (США, РФ и Франции). В заявлении по итогам венской встречи говорилось о необходимости следовать перемирию, важности создания механизмов расследования нарушений перемирия, расширении аппарата личного представителя действующего председателя ОБСЕ, а также возможности возобновления переговоров по урегулированию конфликта в ближайшее время.
17:42 09/06/2016  |  Карабахский конфликтПостпред РФ при ОБСЕ заявил о необходимости скорейшего завершения работы над механизмом ОБСЕ по расследованию инцидентов в зоне карабахского конфликта
17:13 09/06/2016  |  Карабахский конфликтЗамглавы МИД РФ и сопредседатель МГ ОБСЕ от Франции обсудили подготовку к саммиту по карабахскому урегулированию в Санкт-Петербурге
16:57 08/06/2016  |  Карабахский конфликтПрезидент Армении надеется, что неуравновешенное поведение Алиева не направлено на сознательный срыв венских договоренностей
10:02 08/06/2016  |  Карабахский конфликтПопов: После достижения рамочной договоренности будет предусмотрена возможность возвращения карабахцев за стол переговоров