ՌԴ ԱԳՆ.Հրադադարի հաստատման վերաբերյալ 1994 թվականի համաձայնագիրն անժամկետ է 04/22/2016   13:39  |  ԼՐԱՀՈՍ
Լեռնային Ղարաբաղում կրակի դադարեցման վերաբերյալ 1994 և 1995թթ-ին ստորագրված համաձայնագրերն ունեն անժամկետ բնույթ և նախկինի նման շարունակում են մնալ հակամարտության գոտում հրադադարի հաստատման հիմքը։ Այս մասին, ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը՝ վկայակոչելով Ռուսաստանի արտգործնախարարությանը։
«Սա սկզբունքային դիրքորոշում է, որն ամբողջովին համաընկնում է  ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների մոտեցմանը եւ ներկայացված է եղել  Ադրբեջանի մշտական ներկայացուցչին ԵԱՀԿ-ում Ռուսաստանի մշտական ներկայացուցչի կողմից ապրիլի 12-ին հղված նոտայում», - նշել են  Ռուսաստանի Դաշնության արտաքին գործերի նախարարությունում:
22:49 13/02/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԲաքուն անում է ամեն ինչ՝ խաթարելու համար կարգավորման գործընթացը.Նալբանդյան

МИД РФ: соглашения о прекращении огня в зоне карабахского конфликта бессрочны 04/22/2016   09:43  |  Лента новостей
Соглашение о прекращении огня 1994 года и принятое в его развитие Соглашение об укреплении прекращения огня в нагорно-карабахском конфликте 1995 года имеют бессрочный характер и по-прежнему составляют основу перемирия в зоне конфликта.
Об этом, как передает ТАСС, говорится в распространенном в четверг комментарии МИД России.
"Эта принципиальная позиция, полностью соответствующая общему подходу "тройки" сопредседателей минской группы ОБСЕ, была изложена в ноте Постоянного представительства Российской Федерации при ОБСЕ, направленной 12 апреля Постоянному представительству Азербайджанской Республики при ОБСЕ", - отмечают в МИД РФ.