ՀՔԾ-ն «Վանոյի Արտակ»-ի կալանավորման մասին 05/30/2016   15:30  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունն այսօր պաշտոնապես հաստատել է Արտակ Գալստյանի կալանավորումը, որի մասին ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել էր՝ հղում կատարելով փաստաբանին։
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության՝ նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2015թ. աշնանը Ա.Գալստյանը «analitik.am» կայքի տնօրեն Անի Հ.-ի հետ, նախնական համաձայնությամբ, խմբով, մեկ այլ քաղաքացուց առանձնապես խոշոր չափի շորթում է կատարել: Այս մասին հաղորդագրությամբ է հանդես եկել ՀՔԾ-ն:
Բացի այդ, նախաքննությամբ պարզվել է նաև, որ Ա. Գալստյանը դրդել է Անի Հ.-ի ազգականին, իր միջոցով, առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք տալ պաշտոնատար անձին` Անի Հ.-ի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց չկիրառելու համար:
Հիշյալ հանցավոր արարքները կատարելու համար Ա. Գալստյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 2-րդ կետով և 38-312-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով: Վերջինիս նկատմամբ, դատարանի որոշմամբ, որպես խափանման միջոց ընտրվել է կալանավորումը:
Ինչպես հայտնել էր նախաքննական մարմինը, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ «analitik.am» լրատվական կայքի աշխատակիցները կայքում պարբերաբար ՀՀ ԱԺ պատգամավորի անձի, ընտանիքի անդամների, ինչպես նաև վերջինիս գործունեությանը վերաբերող սուտ տեղեկատվություններ, զրպարտություններ և վարկաբեկիչ այլ նյութեր հրապարակելու կապակցությամբ հանդիպումներ են ունեցել նրա հետ, և նմանօրինակ հրապարակումները չդադարեցնելու և հետագայում նույնաբովանդակ այլ հոդվածներ հրապարակելու սպառնալիքով՝ իրենից պահանջել են յուրաքանչյուր ամիս վճարել 300 հազ. ՀՀ դրամ:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում «analitik.am» լրատվական կայքի գործադիր տնօրեն Անի Հ.-ին և աշխատակից Վարդիթեր Գ.-ին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով: Վերջիններիս նկատմամբ, դատարանի որոշմամբ, որպես խափանման միջոց ընտրվել էր կալանավորումը: Վերադաս դատարանի որոշմամբ՝ Վարդիթեր Գ.-ի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխարինվել է գրավով:
16:31 27/05/2016  |  Քրեական խրոնիկոն«Անալիտիկ»-ի գործով ձերբակալվել է «Վանոյի Արտակը»
15:40 26/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Ուրիխանյանը դիմել է ոստիկանապետին` իր և իր ընտանիքի լրացուցիչ անվտանգության ապահովման համար

Артак Галстян, он же “Артак Вано”, взят под стражу по делу о вымогательстве у депутата парламента Армении 05/30/2016   16:59  |  Криминальная хроника
Суд избрал в отношении Артака Галстяна, более известного как “Артак Вано”(“Ванои Артак”), меру пресечения в виде заключения под стражу в рамках дела о вымогательстве у депутата парламента Армении, совершенном по предварительному сговору с директором сайта “analitik.am” Ани Ованнисян, сообщает пресс-служба Специальной следственной службы Армении.
Кроме того, следствием установлено, что Артак Г. подстрекал родственника Ани О. при его посредничестве дать  должностному лицу взятку  в особом крупном размере в обмен на неприменение в отношении Ани О. меры пресечения в виде заключения под стражу.
А. Галстяну предъявлено обвинение по пункту 2 части 3 статьи 182(вымогательство, совершенное группой лиц по предварительному сговору) и пункту 1 части 3 статьи 38-312(Подстрекательство к даче взятки в особо крупных размерах) Уголовного кодекса РА.
В ходе предварительного следствия по расследуемому Специальной следственной службы делу было установлено, что сотрудники информационного сайта “analitik.am” в связи с периодически публикуемой на сайте ложной, клеветнической и компрометирующей информации о депутате НС Армении, членах его семьи, а также его депутатской деятельности встречались с ним. В ходе этих встреч директор сайта, угрожая продолжить публикацию подобного рода материалов, потребовала от депутата выплачивать ей ежемесячно 300 тысяч драмов. Об этом сообщает пресс-служба ССС Армении.
Директору информационного сайта “аnalitik.am” Ани Ованнисян и ее сотруднице Вардитер Гишян предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 182(Вымогательство, совершенное группой лиц по предварительному сговору) УК Армении. Предварительное следствие по данному делу продолжается.
15:41 28/05/2016  |  Лента новостейПосольство России в Армении выступило с комментарием по поводу заявления директора сайта analitik.am
17:49 27/05/2016  |  Криминальная хроникаСпециальная следственная служба Армении подтвердила задержание “Артака Вано” по делу о вымогательстве у депутата НС