ԱՄՆ-ի Հայ դատի հանձնախումբը կոչ է արել ԱՄՆ կոնգրեսականներին և Օբամայի վարչակազմին կրկնապատկել ջանքերը՝ ԼՂ-ի վերաբերյալ առաջարկները կյանքի կոչելու համար 05/28/2016   11:39  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԱՄՆ-ի Հայ դատի հանձնախումբը (ANCA) կոչ է արել ԱՄՆ կոնգրեսականներին Բարաք Օբամայի վարչակազմի հետ միասին կրկնապատկել ջանքերը Կոնգրեսի Ներկայացուցիչների պալատի Արտաքին հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Էդ Ռոյսի, բարձրաստիճան դեմոկրատ կոնգրեսական Էլիոթ Էնգելի, ինչպես նաև նրանց գործընկերների ներկայացրած առաջարկներն իրագործելու համար։
Այդ առաջարկներն ուղղված են ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում լարվածության ու ագրեսիայի թուլացմանը։
Էդ Ռոյսի հետ հանդիպման ընթացքում ANCA-ի նախագահ Րաֆֆի Համբարյանը քննարկել է ապրիլի սկզբին ալիևյան ռեժիմի հարձակումն Արցախի վրա և դրան հաջորդած ռազմական հանցագործությունները, ներառյալ` դաժան սպանությունները, տարեց զույգի սպանությունն ու խոշտանգումը, հայ զինվորների գլխատումը։
Րաֆֆի Համբարյանն ընդգծել է կոնկրետ քայլերի ձեռնարկման անհրաժեշտությունը` հրադադարի ռեժիմի պահպանման համար:
«Ամերիկահայերը գնահատում են Ռոյսի և էնգելի առաջարկները, որոնց ընդհանուր գաղափարն է ապահովել Կովկասում խաղաղությունը: Բանալին, իհարկե, դրանց իրագործումն է, և որքան շուտ, այնքան լավ, եթե մենք ցանկանում ենք խուսափել Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների կրկնությունից»,- նշել է նա:
Ռոյսի և մյուս կոնգրեսականների ներկայացրած առաջարկները ենթադրում են`
1. շփման գծից հակամարտող կողմերի դիպուկահարների հեռացում,
2. շփման գծում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի կողմից վերահսկվող նորարարական համակարգերի տեղադրում, որոնք հնարավորություն կտան հստակ իմանալ, թե կոնկրետ որ մասից է իրականացվել հարձակումը,
3. շփման գծում ավելի մեծ թվով ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի մշտադիտարկողների տեղակայում, ինչը թույլ կտա ավելի հստակ արձանագրել հրադադարի ռեժիմի խախտման դեպքերը։

ANCA призывает конгрессменов США и администрацию Обамы удвоить усилия для реализации предложений по Карабаху 05/28/2016   12:11  |  Карабахский конфликт
Армянский национальный комитет Америки (ANCA) призвал конгрессменов США сообща с администрацией президента Барака Обамы удвоить усилия по реализации предложений председателя Комитета по иностранным делам Палаты представителей Конгресса Эда Ройса, демократа Эллиота Энгеля и их коллег.
Эти предложения нацелены на деэскалацию напряженности и агрессии на карабахско-азербайджанской линии соприкосновения.
В ходе встречи с Эдом Ройсом председатель ANCA Раффи Амбарян обсудил предпринятое алиевским режимом в начале апреля нападение на Арцах и последовавшие за этим военные преступления, включая зверское убийство пожилой супружеской пары и пытки, обезглавливание армянских военнослужащих.
Раффи Амбарян указал на необходимость принятия конкретных мер по соблюдению перемирия.
Армяне США высоко оценивают предложения Ройса и Энгеля, основная идея которых заключается в стремлении обеспечить мир на Кавказе. “Ключ к его достижению в их скорейшей реализации, если мы хотим избежать повтора агрессивных действий Азербайджана”, - отметил он.
Представленные Ройса и другими конгрессменами предложения предполагают:
1.отвод снайперов с линии соприкосновения,
2. размещение на линии соприкосновения под контролем Минской группой ОБСЕ новейших систем, которые позволят установить нападающую сторону
3.Увеличение числа наблюдателей Минской группы ОБСЕ на линии соприкосновения, что позволит четче фиксировать случаи нарушения режима перемирия.