Էդվարդ Նալբանդյան. Հայաստանը շարունակելու է Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ համատեղ աշխատանքը 05/13/2016   11:20  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մայիսի 12-ին Փարիզ ժամանած արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նույն օրը հանդիպում ունեցավ Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Մարկ Էյրոյի հետ: Այս մասին հայտնում է ԱԳՆ լրատվական ծառայությունը:
Հայաստանի և Ֆրանսիայի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարները բովանդակալից զրույց ունեցան երկկողմ քաղաքական, առևտրատնտեսական, միջխորհրդարանական, ապակենտրոնացված, հումանիտար և այլ բնագավառներում համագործակցության շուրջ:
Նախարարներ Նալբանդյանն ու Էյրոն գոհունակությամբ արձանագրեցին, որ երկկողմ հարաբերությունները գտնվում են բարձր մակարդակի վրա: Անդրադարձան տնտեսական փոխգործակցության առավել զարգացման և ընդլայնման հնարավորություններին։ Այդ համատեքստում նախարար Նալբանդյանը շեշտեց, որ Հայաստանում գործում են ֆրանսիական կապիտալով շուրջ 160 ընկերություն, և Հայաստանը ողջունում է ֆրանսիական ներդրումների աճն ու այդ ուղղությամբ նոր նախաձեռնությունները։
Անդրադարձ կատարվեց Ֆրանկոֆոնիայի միջազգային կազմակերպության շրջանակներում համագործակցությանը։
Բանակցությունների առանցքային հարցն էր ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացը:
Նախարար Նալբանդյանը գործընկերոջը ներկայացրեց Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի ագրեսիվ գործողությունների հետևանքով ստեղծված իրավիճակը, կարևորեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ միասին հետևողական ջանքերը՝ ապրիլի սկզբին տեղի ունեցածը բացառելու և հիմնախնդիրը բացառապես խաղաղ ճանապարհով հանգուցալուծելու ուղղությամբ։
Զրուցակիցները համակարծիք էին, որ ուժի կիրառումն անընդունելի է, և բանակցային ճանապարհով կարգավորումն այլընտրանք չունի: Նրանք ընդգծեցին ղարաբաղյան հակամարտության գոտում 1994-1995թթ. զինադադարի հաստատման և դրա ամրապնդման մասին եռակողմ անժամկետ համաձայնագրերի կարևորությունը և դրանց լիակատար իրականացման անհրաժեշտությունը: Այս համատեքստում երկուստեք ընդգծվեց հրադադարի խախտումների և միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ստեղծման և հակամարտության գոտում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի թիմի կարողությունների ընդլայնման հրատապությունը։
Նախարար Նալբանդյանը վերահաստատեց, որ երբ համապատասխան պայմաններ ստեղծվեն, Հայաստանը շարունակելու է Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների հետ համատեղ աշխատանքն՝ ուղղված հիմնախնդրի՝ բանակցությունների միջոցով հանգուցալուծմանը:

Главы МИД Армении и Франции заявили об отсутствии альтернативы мирному урегулированию карабахской проблемы 05/13/2016   11:47  |  Карабахский конфликт
Главы МИД Армении и Франции заявили об отсутствии  альтернативы мирному урегулированию карабахской проблемы
Процесс урегулирования карабахской проблемы стал ключевой темой прошедших в пятницу в Париже переговоров министров иностранных дел Армении и Франции Эдварда Налбандяна и Жан-Марка Эро.
Как передает пресс-служба армянского внешнеполитического ведомства,  министр Налбандян представил французскому коллеге сложившуюся в результате развязанных Азербайджаном агрессивных действий против Нагорного Карабаха ситуацию, отметив важность совместных со странами-сопредседателями МГ ОБСЕ последовательных усилий по исключению повторения произошедшего в начале апреля событий и урегулированию проблемы исключительно мирным путем.
Собеседники отметили неприемлемость применения силы, подчеркнув, что урегулирование посредством переговоров не имеет альтернативы. Главы внешнеполитических ведомств Армении и Франции отметили важность бессрочных трехсторонних бессрочных соглашений о прекращении огня в зоне карабахского конфликта и его укреплении от 1994-1995 годов и необходимость их полноценного соблюдения. В данном контексте Эдвард Налбандян и Жан-Марк Эро указали на актуальность создания механизмов расследования нарушений режима перемирия и инцидентов в зоне конфликта, а также расширения потенциала команды Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.
Эдвард Налбандян подтвердил, что при создании соответствующих условий Армения продолжит совместно со странами-сопредседателями МГ ОБСЕ работу, нацеленную на урегулирование проблемы путем переговоров.