«Անալիտիկ»-ի գործով ձերբակալվել է «Վանոյի Արտակը» 05/27/2016   16:31  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունը պաշտոնապես հաստատել է  պատգամավորից շորթման գործով Արտակ Գալստյանի, ով առավել հայտնի է Վանոյի Արտակ մականունով, ձերբակալությունը։
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործի նախաքննությամբ պարզվել է, որ «analitik.am» լրատվական կայքի աշխատակիցները կայքում պարբերաբար ՀՀ ԱԺ պատգամավորի անձի, ընտանիքի անդամների, ինչպես նաև վերջինիս գործունեությանը վերաբերող սուտ տեղեկատվություններ, զրպարտություններ և վարկաբեկիչ այլ նյութեր հրապարակելու կապակցությամբ հանդիպումներ են ունեցել նրա հետ, և նմանօրինակ հրապարակումները չդադարեցնելու և հետագայում նույնաբովանդակ այլ հոդվածներ հրապարակելու սպառնալիքով՝ իրենից պահանջել են յուրաքանչյուր ամիս վճարել 300 հազ. ՀՀ դրամ:
Այս մասին հայտնում է ՀՔԾ լրատվական ծառայությունը՝ հիշեցնելով, որ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում «analitik.am» լրատվական կայքի գործադիր տնօրեն Անի Հովհաննիսյանին և աշխատակից Վարդիթեր Գիշյանին  մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 182-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 2-րդ կետով:
Ըստ պատգամավորի՝ armcrimenews.am-ը ամուր փոխկապակցված է «Անալիտիկ»-ի տնօրենի երկարամյա հանցավոր գործունեության հետ
Վերջիններիս նկատմամբ, դատարանի որոշմամբ, որպես խափանման միջոց ընտրվել էր կալանավորումը: Վերադաս դատարանի որոշմամբ՝ Վարդիթեր Գիշյանի նկատմամբ ընտրված խափանման միջոց կալանավորումը փոխարինվել է գրավով:
Հիշյալ քրեական գործի նախաքննության ընթացքում ձերբակալվել է Արտակ Գալստյանը, ով առավել հայտնի է Վանոյի Արտակ մականունով: Վերջինս կասկածվում է 2015թ. աշնանը «analitik.am» կայքի տնօրեն Անի Հովհաննիսյանի հետ, նախնական համաձայնությամբ, խմբով, մեկ այլ քաղաքացուց առանձնապես խոշոր չափի շորթում կատարելու մեջ:
Լուսանկարում՝ Տիգրան Ուրիխանյանը
15:40 26/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՏիգրան Ուրիխանյանը դիմել է ոստիկանապետին` իր և իր ընտանիքի լրացուցիչ անվտանգության ապահովման համար
12:06 21/05/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՀՔԾ-ն փորձել է ապօրինի խուզարկել փաստաբանական գրասենյակը. ԱԼԳԱ փաստաբանական գրասենյակ
15:12 19/05/2016  |  Քրեական խրոնիկոնՀիմքեր կան կարծելու, որ analitik.am-ի տնօրենից այլ տուժածներ ևս կան. ՀՔԾ-ն հանդես է եկել հայտարարությամբ

Специальная следственная служба Армении подтвердила задержание “Артака Вано” по делу о вымогательстве у депутата НС 05/27/2016   17:49  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении официально подтвердила информацию о задержании Артака Галстяна, более известного как “Артак Вано”, в рамках дела о вымогательстве у депутата Национального Собрания Армении.
Его подозревают в вымогательстве в особо крупном размере, совершенном по предварительному сговору с директором сайта “analitik.am” Ани Ованнисян.
В ходе предварительного следствия по расследуемому Специальной следственной службы было установлено, что сотрудники информационного сайта “analitik.am” в связи с периодически публикуемой на сайте ложной, клеветнической и компрометирующей информации о депутате НС Армении, членах его семьи, а также его депутатской деятельности встречались с ним. В ходе этих встреч директор сайта, угрожая продолжить публикацию подобного рода материалов, потребовала от депутата выплачивать ей ежемесячно 300 тысяч драмов. Об этом сообщает пресс-служба ССС Армении.
Ведомство напоминает, что директору информационного сайта “аnalitik.am” Ани Ованнисян и ее сотруднице Вардитер Гишян предъявлено обвинение по пункту 2 части 2 статьи 182(Вымогательство, совершенное группой лиц по предварительному сговору) УК Армении.