ԱՄՆ Պետդեպը փաստել է. շփման գծում միջադեպերը հետաքննող մեխանիզմների ներդրմանը դեմ է Ադրբեջանը 05/25/2016   12:09  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԱՄՆ Պետքարտուղարությունը հրապարակել է երկու ամերիկացի դիվանագետների ճեպազրույցի սղագրությունը, որի ընթացքում Պետքարտուղարության ավագ պաշտոնյաները, որոնց անունները չեն նշվում, պատասխանել են լրագրողների հարցերին և իրենց դիտարկումները հնչեցրել մայիսի 16-ին Վիեննայում կայացած Սարգսյան-Ալիև հանդիպման արդյունքների վերաբերյալ:
Պետքարտուղարության պաշտոնական կայքի փոխանցմամբ՝ առաջին ավագ պաշտոնյան նշել է, որ 1994-ին ձեռք բերված հրադադարից հետո թեև ղարաբաղյան հակամարտությունն ընդունված է սառեցված հակամարտություն անվանել, սակայն այն հեռու է սառեցված լինելուց: Նա ավելացրել է, որ այս տարվա ապրիլի 2-5-ը տեղի ունեցած քառօրյա պատերազմում կողմերը տվել են շուրջ 350 զոհ, այդ թվում խաղաղ բնակիչների շրջանում: Ըստ Պետդեպի պաշտոնյայի, Վիեննայում տեղի ունեցած Սարգսյան-Ալիև հանդիպման խնդիրն էր համոզվել, որ կողմերը հավատարիմ են մնում 1994 թվականի հրադադարի համաձայնագրին, ինչպես նաև մշակել վստահության ամրապնդման որոշակի միջոցառումներ։
Վերջինս նշել է նաև, որ իրենք ցանկանում են տեսնել բանակցային գործընթացի շարունակությունը, որի արդյունքում կողմերին կհաջողվի համապարփակ լուծում գտնել հակամարտությանը:
Ըստ պաշտոնյաների վերլուծության` Վիեննայում կայացած բանակցություններում երկու կողմն էլ ընդգծել են, որ ստատուս քվոյի պահպանումն անընդունելի է և որ անհրաժեշտ է քայլեր ձեռնարկել դեպի հարցի կարգավորումը:
Ճեպազրույցում անդրադարձ է կատարվել նաև դիտորդների խնդրին, մասնավորապես, Պետքարտուղարության պաշտոնյան նշել է, որ ներկայիս 6 դիտորդները կարևոր խնդիր չեն լուծում, և անհրաժեշտ է ավելացնել նրանց թիվը, ինչպես նաև ներդնել շփման գծում հրադադարի խախտումներն ու միջադեպերը հետաքննող մեխանիզմներ։ Ամերիկացի դիվանագետն ընդգծել է, որ այս միջոցառումներին դեմ է Ադրբեջանը, և Վիեննայի բանակցությունների նպատակն է եղել նաև Ադրբեջանի մոտեցումը փոխելը։

Чиновник Госдепа США констатировал нежелание Азербайджана внедрить механизмы расследования инцидентов на линии соприкосновения 05/25/2016   12:47  |  Карабахский конфликт
Госдепартамент США опубликовал стенограмму брифинга двух американских дипломатов, в ходе которого старшие чиновники ведомства, чьи имена не разглашаются, ответили на вопросы журналистов и поделились своими соображениями относительно состоявшейся 16 мая в Вене встречи президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева.Представители стран-сопредседателей МГ ОБСЕ по Карабаху настаивают на необходимости неукоснительного соблюдения соглашений 1994-95 ггКак сообщается на сайте Госдепа, первый старший чиновник отметил, что после достигнутого в 1994 году перемирия принято называть карабахский конфликт замороженным, однако он далек от того, чтобы быть таковым.
По словам чиновника Госдепа, они хотят видеть продолжение переговорного процесса, по итогам которого сторонам удастся найти всеобъемлющее решение конфликта.
По его мнению, в ходе состоявшихся в Вене переговоров обе стороны подчеркнули неприемлемость соблюдения статус-кво и необходимость принятия мер по урегулированию конфликта.
На брифинге речь также зашла о задачах наблюдателей. В частности, чиновник отметил, что в настоящее время шестеро наблюдателей не решают важной проблемы и указал на необходимость увеличения их числа, а также внедрения механизмов расследования нарушений перемирия и инцидентов на линии соприкосновения. Американский дипломат подчеркнул, что Азербайджан против проведения этих мероприятий и что встреча в Вене имела целью изменить подход Баку.
09:28 18/05/2016  |  Карабахский конфликтУрегулирование карабахского конфликта должно быть пакетным с поэтапной имплементацией – глава МИД Армении