Մարտական դիրքերում վիրավորված 19-ամյա Արման Լազգիյանը ենթարկվել է անհապաղ վիրահատության 05/18/2016   12:01  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Մարտական դիրքերում վիրավորված 19-ամյա Արման Լազգիյանը երեկ «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնում վիրահատվել է: Այս մասին հայտնում է Առողջապահության լրատվական ծառայությունը:
Մայիսի 17-ին տղային կատարվել է ԿՏ հետազոտություն, որի արդյունքում պարզվել է, որ հիվանդի մոտ ձախ պլևրալ խոռոչում (թոքային հատվածում) առկա է հեղուկի որոշ քանակություն: Հեղուկը հեռացնելու նպատակով իրականացվել է ձախ պլևրալ խոռոչի դրենավորում:
Նույն օրը՝ երեկոյան ժամը 23:00-ի սահմաններում, հիվանդի մոտ սկսել է ստամոքսաղիքային սուր արյունահոսություն: Կատարվել է գաստրոսկոպիկ հետազոտություն և 12-մատնյա աղիքում հայտնաբերվել է «սթրեսային խոց»: Զինծառայողն անհապաղ վիրահատվել է, կարվել է խոցը, ինչպես նաև կատարվել է պլաստիկ միջամտություն:
Այս պահի դրությամբ հիվանդի վիճակը գնահատվում է կայուն ծանր: Նա գտնվում է վերակենդանացման բաժանմունքում:
Հաշվի առնելով, որ երեկ Արման Լազգիյանը վիրահատվել է, բժիշկների գնահատմամբ` վերականգնողական բուժման նպատակով նրա արտերկիր տեղափոխումը նպատակահարմար է որոշ ժամանակով հետաձգել:

Раненного на боевом посту 19-летнего военнослужащего Армана Лазгияна прооперировали 05/18/2016   12:14  |  Карабахский конфликт
Раненного на боевом посту 19-летнего военнослужащего Армана Лазгияна прооперировали в ереванском медцентре “Эребуни”.
Как сообщает пресс-служба Министерства здравоохранения Армении, 17-го мая юноше провели компьютерную томографию, которая выявила некоторое количество жидкости в левой плевральной полости (в области легких). Для ее удаления проведено дренирование.
Вечером того же дня у раненого началось острое желудочное кровотечение. Гастроскопическое обследование выявило в 12-перстной кишке “стрессовую язву”. Военнослужащего немедленно прооперировали.
“По положению на данный момент состояние раненого оценивается как стабильное тяжелое. Он находится в реанимации. С учетом недавно проведенной операции, лечение Армана Лазгияна за рубежом целесообразно отложить на некоторое время”, - отмечается в сообщении.