«Ավրորա» մրցանակաբաշխությունը (ուղիղ հեռարձակում) 04/24/2016   20:58  |  ԼՐԱՀՈՍ
«Ավրորա» մրցանակը հիմնել են 100 LIVES նախաձեռնության հիմնադիրները՝ ի երախտագիտություն նրանց, ովքեր Հայոց ցեղասպանության տարիներին փրկության ձեռք մեկնեցին հայերին:  Մրցանակին արժանանալու է այն հերոսը, որն անձնվիրաբար օգնում է մարդկանց:
Դափնեկիրն ստանալու է 100․000 ԱՄՆ դոլարի պարգեւ եւ նվիրատվության շղթան շարունակելու հնարավորություն` 1.000.000 ԱՄՆ դոլարի դրամաշնորհի ներկայացնելով իրեն ոգեշնչած մարդասիրական կազմակերպությանը։
«Ավրորա» մրցանակը շնորհվելու է ամեն տարի՝ ապրիլի 24-ին, Երեւանում։
«Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովը հայտարարել է մրցանակի դափնեկրի չորս հավակնորդների անունները. Մարգարիտ Բարանկիցեն՝ Բուրունդիից, բժիշկ Թոմ Քաթինան՝ Սուդանից, Սայիդա Ղուլամ Ֆաթիման՝ Պակիստանից, եւ Հայր Բերնարդ Կինվին՝ Կենտրոնական Աֆրիկայի Հանրապետությունից:
«Չորս հավակնորդներն էլ իրենց մեջ ուժ են գտել պայքարելու անարդարության եւ բռնության դեմ: Մենք «Ավրորա» մրցանակով ոչ միայն խրախուսում ենք, այլ նաեւ սատար  ենք կանգնում այն հերոսներին, որոնք հանուն մարդասիրության պայքարում են հալածանքների եւ անարդարությունների դեմ: 100 տարի առաջ մարդիկ օգնության ձեռք մեկնեցին մեր նախնիներին, այսօր մենք շնորհակալություն ենք ասում նրանց՝ փառաբանելով նույն ոգով այսօր պայքարող հերոսներին»,– ասել է Ընտրող հանձնաժողովի անդամ եւ 100 LIVES նախաձեռնության համահիմնադիր Վարդան Գրեգորյանը։
Ընտրող հանձնաժողովի համանախագահներն են` Հոլիվուդյան աստղ, կինոարտադրող, Not on our Watch  մարդասիրական նախագծի համահիմնադիր Ջորք Քլունին, Մարդասիրության Elie Wiesel Foundation-ի նախագահ, Նոբելյան դափնեկիր Էլո Վիզելը, անդամներ` 100 Lives-ի համահիմնադիր եւ Նյու Յորքի Կարնեգի կորպորացիայի նախագահ Վարդան Գրիգորյանը, Կանանց խաղաղության եւ անվտանգության ընկերակցության գործադիր տնօրեն, Նոբելյան դափնեկիր Լեյմա Գբովեն:
17:10 23/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍ«Ավրորա» մրցանակը՝ New York Times-ի օտարերկրյա թղթակից Ռուկմինի Կալիմակիին. «Սկզբունքային լրագրության» համար
16:24 23/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԱզգերն ավելի կայուն, խաղաղ ու անվտանգ են, երբ հավասար են կանանց ու տղամարդկանց իրավունքները
15:59 23/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդասիրական կազմակերպություններ, որոնք հավակնում են ստանալ 1 մլն ԱՄՆ դոլար
15:36 23/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԹուրքիայում փախստականների երեխաների մեծ մասը դպրոց չի հաճախում
14:07 23/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՄարդկանց անվտանգությունը ոչ թե ոստիկանների, այլ ամբողջ հասարակության գործողությունների արդյունքն է. Հինա Ջիլանի
13:54 23/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՈրքա՞ն կարելի է շարունակել մարդկության դեմ այս ոճրագործությունները. Վիգեն Սարգսյան
13:21 23/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԵթե որոշումներ չընդունվեն, ապա միգրացիոն ճգնաժամն էլ ավելի կխորանա
12:54 23/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՓախստականներին ընդունող երկրների շարքում Թուրքիան ցածր միավորներ է հավաքել
12:51 23/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՓախստականների ու տեղահանվածների լուծման կարոտ հարցերի թիվն ավելի է շատանում. երկխոսում են մասնագետները

В Ереване проходит церемония вручения международной премии "Aurora Prize for Awakening Humanity" 04/24/2016   21:05  |  Лента новостей
Церемония вручения международной премии "Aurora Prize for Awakening Humanity" проходит в эти минуты в спортивно-концертном комплексе имени Карена Демирчяна в Ереване.
Аврора описала все увиденное ею в книге "Растерзанная Армения", которая в дальнейшем была экранизирована.
Премия Aurora Prize вручается от имени выживших во время Геноцида армян в знак благодарности к их спасителям. Она призвана отметить силу человеческого духа, способного на сострадание и милосердие во времена тяжелых испытаний.
Премия Aurora Prize for Awakening Humanity — это новая международная награда, которая ежегодно будет присуждаться людям, рискующим своей жизнью ради выживания других. Лауреаты будут награждаться за исключительный вклад, который они внесли в дело сохранения человеческих жизней и продвижения идей гуманизма, преодолевая значительные трудности на своем пути. Один из четырех финалистов станет лауреатом премии Aurora Prize и получит грант в $100 000, а также уникальную возможность продолжить благотворительную эстафету, номинировав организации, вдохновившие его самого на гуманитарную деятельность и отвечающие духу премии, на награду в размере $1,000,000.
Премия Aurora Prize была учреждена со-основателями международной инициативы 100 LIVES, призванной выразить благодарность тем, кто сто лет назад рисковал своей жизнью ради спасения армян. От лица всех выживших во время Геноцида, ежегодная премия Aurora Prize стремится обратить внимание общественности на чудовищные преступления, которые по-прежнему происходят по всему миру, и наградить тех, кто вносит существенный вклад в решение гуманитарных проблем.
«Мы чествуем всех четырех финалистов, потому что они нашли в себе мужество для борьбы с несправедливостью и насилием в отношении самых беззащитных людей в своем окружении, — говорит со-основатель инициативы 100 LIVES и член Отборочной комиссии премии Aurora Prize Вартан Грегорян.
— Мы учредили премию Aurora Prize не только для того, чтобы воздать им должное, но и для того, чтобы поддержать всех невоспетых героев, которые восстают против несправедливости и гнета и тем делают человечеству честь. Сто лет назад подобные люди выступили в защиту наших предков, и сегодня мы благодарим их, выделяя тех, кто действует так же перед лицом чудовищных преступлений современности».
В отборочную комиссию премии входят знаменитый  американский актер, один из основателей Not On Our Watch, кинематографист, филантроп Джордж Клуни, лауреаты Нобелевской премии мира Эли Визель, Оскар Ариас, Ширин Эбади и Лейма Гбови, экс-президент Ирландии Мэри Робинсон, правозащитница Хина Джилани, бывший министр иностранных дел Австралии и почетный президент Международной кризисной группы Гарет Эванс.