Ցանկացած փաստաթուղթ, որի քննարկմանը և մշակմանը չի մասնակցել ԼՂՀ-ն, ուղղակի կենսունակ չէ. Կարեն Միրզոյան 04/22/2016   16:11  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱ
ԼՂՀ ԱԺ 2016 թ. ապրիլի 21-ի նիստում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի ժամանակ հնչեցված հարցերին ԱԳ նախարար Կարեն Միրզոյանի պատասխանները:
Հարց. Արտաքին գործերի նախարարին ուղղված հարցի բովանդակությունը հետևյալն է՝ ղարաբաղյան հարցի կարգավորման վերաբերյալ բանակցային գործընթացում սեղանի վրա դրված են այսպես կոչված Մադրիդյան սկզբունքները: Ինչպիսի՞ պաշտոնական տեսակետ ունի ԼՂՀ-ն:
Պատասխան.  Հարգարժան գործընկերներ, շնորհակալություն հարցի համար։ Կարծում եմ, այդ հարցի պատասխանը բազմիցս հնչեցվել է թե` Ազգային Ժողովում, թե` զանազան այլ կառույցներում։ Ոչ միայն  արտաքին գործերի նախարարի շուրթերից, այլ նաև  այդ հարցերի շուրջ տեսակետ հայտնելու իրավասու բոլոր արցախյան պաշտոնյաների կողմից։ Մենք համոզված ենք, որ ցանկացած փաստաթուղթ, որի քննարկմանը և մշակմանը չի մասնակցել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը, ուղղակի կենսունակ չէ։  Եվ դա ոչ միայն համոզմունք է, այլև տրամաբանական եզրակացություն։ Հենց դրա համար էլ մենք պնդում ենք, և դուք գիտեք մեր պաշտոնական տեսակետը, որ արցախյան կողմը պետք է վերականգնի իր կարգավիճակը՝ որպես բանակցային  գործընթացի լիարժեք կողմ։ Եվ բանակցային գործընթաց ասելով մենք հասկանում ենք նրա բոլոր փուլերը. որոշակի գաղափարներ առաջ քաշելը, ընդհանուր բանակցային փիլիսոփայության մշակումը, այդ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների,  եթե հնարավոր է լինում,  համատեղ քննարկում,  համաձայնեցում և, ինչու չէ, նաև կիրառում, այսինքն՝ կյանքի կոչել։
Հարց. Այսօր Երևան է ժամանելու Ռուսաստանի արտաքին գործերի նախարար Սերգեյ Լավրովը: Ռուսական «Известия» պարբերականը հրապարակեց տեղեկություններ ղարաբաղյան կարգավորման, այսպես ասած, Պուտինի կամ Լավրովի պլանի մասին, որը գրվել է քառօրյա պատերազմից հետո և որը ցանկանում է իրականություն դարձնել Մոսկվան: Դուք տեղյա՞կ եք դրան և, եթե այո, ի՞նչ կարող եք ասել մեզ:
Պատասխան. Նախ՝  շնորհակալություն արտաքին քաղաքական ոլորտի նկատմամբ ձեր արտահայտած հետաքրքրության համար։  Այո, տեղյակ եմ  «Известия» օրաթերթում  հրապարակմանը,   իհարկե տեղյակ եմ, ընթերցել եմ։ Բայց արտաքին  քաղաքականություն մշակելիս և իրականացնելիս մենք առաջնորդվում ենք ոչ թե այս կամ այն թերթային հրապարակումով։  Հիշեցնեմ, որ այս օրերին, ինչպես և նախօրեին,  բազմաթիվ հրապարակումներ են եղել   իրարամերժ, նույնիսկ իրար շատ խիստ հակասող։ Մենք առաջնորդվում ենք պաշտոնական հայտարարություններով. նույն  նախարար Լավրովի, համապատասխան այլ պաշտոնյաների։ Եվ ես խորհուրդ եմ տալիս  առաջնորդվել հենց այդ հայտարարություններով, այլ ոչ թե այլևայլ թերթային հրապարակումներով։

Глава МИД НКР: Любой документ, в обсуждении и разработке которого не принимал участие Степанакерт, просто нежизнеспособен 04/22/2016   16:13  |  Актуальная тема
Любой документ, в обсуждении и разработке которого не принимала участие Нагорно-Карабахская Республика,  просто нежизнеспособен. Об этом заявил глава МИД НКР Карен Мирзоян на заседании в какрабахском парламенте, отвечая на вопрос о так называемых мадридских принципах по урегулированию  карабахского конфликта.
“Мы убеждены, что любой документ, в обсуждении и  разработке которого не принимала участие Нагорно-Карабахская Республика,  просто нежизнеспособен.  И  это не только  убежденность, но и логическое заключение.  Именно поэтому мы настаиваем, и вам известна наша официальная позиция, что Арцах должен восстановить  свой статус в качестве полноценной стороны переговорного процесса”, - приводит слова Карена Мирзояна пресс-сл ужба МИД НКР.
Под переговорным процессом мы подразумеваем все его этапы:  выдвижение определенных идей, выработка общей философии переговоров и, в случае достижения договоренностей, их совместное обсуждение, согласование, и, почему бы и нет, реализация, то есть  претворение в жизнь", - добавил он.
Отвечая на вопрос по поводу опубликованной в российской газете «Известия» информации о так называемом плане  Путина или Лаврова по карабахскому урегулированию,  который был разработан после четырехдневной войны, и который собирается реализовать Москва, глава МИД НКР отметил:
“При  разработке и  реализации внешней политики мы не руководствуемся  теми или иными газетными публикациями. Мы руководствуемся официальными заявлениями, того же министра Лаврова, других соответствующих официальных лиц".