Նախագահն ընդունել է ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Արգո Ավակովին 04/14/2016   15:36  |  ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Եվրոպայի անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության (ԵԱՀԿ) երևանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավար, դեսպան Արգո Ավակովին: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Նախագահը շնորհավորել է Արգո Ավակովին նշանակման կապակցությամբ՝ վստահություն հայտնելով, որ նրա բազմամյա փորձը կնպաստի մեր երկրում առաքելության արդյունավետ իրականցմանը: Սերժ Սարգսյանը նշել է, որ Հայաստանի իշխանությունների և գրասենյակի միջև երկարամյա արդյունավետ համագործակցությունը ձևավորել է փոխվստահության մթնոլորտ՝ հույս հայտնելով, որ գրասենյակի նորանշանակ ղեկավարն իր գործունեությամբ կնպաստի ԵԱՀԿ-ի շրջանակներում հարաբերությունների առավել ընդլայնմանն ու ամրապնդմանը:
ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի նորանշանակ ղեկավարը վստահեցրել է, որ իր պաշտոնավարման ընթացքում կանի ամեն հնարավորը արդեն ձևավորված բարձր մակարդակի համագործակցությունն առավել զարգացնելու և խորացնելու ուղղությամբ: Արգո Ավոկովի խոսքով, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակը կշարունակի իր աշխատանքը ՀՀ իշխանությունների, հասարակական-քաղաքական կազմակերպությունների հետ՝ ի նպաստ Հայաստանում իրականացվող բարեփոխումների:
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել նաև Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների շրջանակներում նախատեսվող գործընթացների շուրջ, մասնավորապես անդրադարձ է եղել Ընտրական օրենսգրքի ընդունման հետ կապված աշխատանքներին և այդ գործընթացում ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի հետ համագործակցությանը: Հանդիպմանը քննարկվել է նաև ԵԱՀԿ երեք հարթություններում գրասենյակի կողմից Հայաստանում իրականացվող ծրագրերը:

Серж Саргсян: Эффективное сотрудничество между властями Армении и ереванским офисом ОБСЕ сформировало атмосферу доверия 04/14/2016 16:22 | Лента новостей
Президент Армении Серж Саргсян 14 апреля принял нового руководителя ереванского офиса ОБСЕ, посла Арго Авакова.
Как сообщает пресс-служба главы государства, в ходе встречи Серж Саргсян выразил уверенность в том, что его многолетний опыт будет способствовать эффективному осуществлению миссии в стране.
Саргсян отметил, что эффективное долгосрочное сотрудничество между властями Армении и ереванским офисом ОБСЕ сформировало атмосферу взаимного доверия. Он выразил надежду на то, что новый руководитель офиса своей деятельностью будет способствовать дальнейшему расширению и укреплению отношений в рамках ОБСЕ.
В свою очередь, глава ереванского офиса ОБСЕ, посол Арго Аваков заверил, что в период своего пребывания на этом посту сделает все возможное для дальнейшего развития и углубления установившегося на достаточно высоком уровне сотрудничества. По словам Авакова, ереванский офис ОБСЕ продолжит свою работу с властями и общественно-политическими организациями Армении во благо проводимых в Армении реформ.
Собеседники также обменялись мнениями относительно процессов, предусмотренных в рамках конституционных реформ в Армении, в частности, стороны коснулись работ, связанных с принятием проекта нового Избирательного кодекса. Речь также зашла о проектах, реализуемых в Армении при содействии ереванского офиса ОБСЕ.