Զոլոտովն Անվտանգության խորհրդում զբաղեցրել է Գրիզլովի տեղը 04/12/2016   12:12  |  Միջազգային լրահոս
РИА Новости-ի տեղեկացմամբ, նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հեռացրել է Բորիս Գրիզլովին Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի կազմից: Համապատասխան հրամանագիրը հրապարակվել է իրավական տեղեկատվության պաշտոնական ինտերնետ պորտալում:
Նույն այդ հրամանագրով Անվտանգության խորհրդի կազմ է ընդգրկվել Ռուսաստանի ազգային գվարդիայի զորքերի դաշնային ծառայության ղեկավար Վիկտոր Զոլոտովը:
Բորիս Գրիզլովը չորրորդ և հինգերորդ գումարման Պետդումայի նախագահն է եղել (2003 — 2011 թթ.), ԱԽ մշտական անդամ: Անցյալ տարվա դեկտեմբերին նա նշանակվել էր Ուկրաինայի հարցով կոնտակտային խմբում Ռուսաստանի լիազոր ներկայացուցիչ: Գրիզլովը «Եդինայա Ռոսիա» կուսակցության բարձրագույն խորհրդի նախագահն է:
Վիկտոր Զոլոտովն ավելի վաղ գլխավորում էր ՆԳՆ ներքին զորքերը՝  նախարարի առաջին տեղակալի կարգավիճակով: Ռոսգվարդիայի ստեղծումից հետո նա դարձել էր նոր կառույցի ղեկավար:

Грызлов исключен из состава Совбеза России 04/12/2016   14:54  |  Международные новости
Президент Владимир Путин исключил Бориса Грызлова из состава Совета безопасности России, соответствующий указ опубликован на официальном интернет-портале правовой информации. Тем же указом в Совет безопасности был включен руководитель Федеральной службы войск национальной гвардии России (Росгвардия) Виктор Золотов, передает РИА Новости.
Борис Грызлов был председателем Государственной Думы четвертого и пятого созывов (2003 — 2011 годы), постоянным членом Совбеза. В декабре прошлого года его назначили полномочным представителем России в Контактной группе по Украине. Также Грызлов является председателем Высшего совета партии "Единая Россия".
Виктор Золотов ранее возглавлял Внутренние войска МВД в ранге первого заместителя министра. После создания Росгвардии он стал руководителем новой структуры.