Ադրբեջանը շփման գծում մոնիտորինգի համար ԵԱՀԿ-ին անվտանգության երաշխիքներ չի տալիս 04/09/2016   14:51  |  ԼՐԱՀՈՍ
Ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում մոնիտորինգի իրականացման համար Ադրբեջանը պաշտոնապես անվտանգության երաշխիքներ ԵԱՀԿ-ին չի տալիս:
Այս մասին «Արﬔնպրես»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեց Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության մամլո խոսնակ Անի Սարգսյանը:
«Ապրիլի 6-ին ﬔնք արդեն տեղեկացրել ենք, որ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակը դիﬔլ է ղարաբաղյան կողﬕն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության եւ Ադրբեջանի զինված ուժերի շփման գծում՝ ԼՂՀ Մարտակերտի շրջանի Սեյսուլան բնակավայրի մոտակայքում դիտարկում անցկացնելու խնդրանքով: ԼՂՀ իշխանություններն անﬕջապես տվել են իրենց ամաձայնությունը նշված տարածքում մշտադիտարկում անցկացնելու վերաբերյալ և վերահաստատել պատրաստակամությունը՝ ձեռնարկելու բոլոր անհրաժեշտ ﬕջոցները մշտադիտարկման մասնակիցների անվտանգության ապահովման նպատակով: Շփման գծում մշտադիտարկում իրականացվում է երկու կողﬕց՝ ԼՂՀ-ից և Ադրբեջանից համաձայնության և անվտանգության երաշխիքների տրամադրման պարագայում: Մենք ﬕնչ այս պահը չունենք տեղեկատվություն ադրբեջանական կողﬕց դրական պատասխանի վերաբերյալ»,- հայտնել է Անի Սարգսյանը:
11:50 09/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԼՂՀ-ում վիրավորված երեխաների վիճակը կայուն է, երկուշաբթի կտեղափոխվեն հիվանդասենյակ. Tert

Азербайджан не дает ОБСЕ гарантий безопасности на проведение мониторинга на линии соприкосновения – МИД НКР 04/09/2016 15:12 | Лента новостей
Азербайджан официально не дает гарантий безопасности ОБСЕ для мониторинга на карабахско- азербайджанской линии соприкосновения, сообщает “Арменпресс” со ссылкой на пресс- секретаря МИД Республики Арцах Ани Саркисян.
Она напомнила, что они уже информировали о том, что Офис личного представителя Действующего председателя ОБСЕ обратился к карабахской стороне с просьбой разрешить и оказать содействие в проведении мониторинга режима прекращения огня на линии соприкосновения вооруженных сил Нагорно-Карабахской Республики и Азербайджана близ населенного пункта Сейсулан Мартакертского района НКР.
“Власти НКР незамедлительно дали свое согласие на проведение мониторинга в указанном районе на линии соприкосновения и подтвердили свою готовность предпринять все необходимые меры для обеспечения безопасности участников мониторинга. Мониторинг на линии соприкосновения проводится в случае согласия и предоставления гарантий безопасности с обеих сторон – НКР и Азербайджана. У нас до сих пор нет информации о положительном ответе с азербайджанской стороны”, - сказала Ани Саркисян.